مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸

جزئیات بخشش دیرکرد وام‌ها

دنیای اقتصاد
۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹کد خبر: 243339
*سیده فاطمه حسینی/عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور همچنان در مرحله بررسی در کمیسیون تلفیق قرار دارد. اعضای این کمیسیون در جلسات گذشته یک مصوبه مهم داشتند که ازجمله موارد الحاقی مجلس به لایحه دولت است؛ بندی که به تبصره ۱۶ الحاق شده و جزئیات بخشش دیرکرد وام‌ها را تشریح می‌کند. البته تاکید بر این نکته ضروری است که این بند شامل تسهیلات‌گیرندگانی می‌شود که اصل تسهیلات دریافتی آنان برمبنای قرارداد اولیه زیر ۴ میلیارد تومان است.
جزئیات بخشش دیرکرد وام‌ها
بر اساس این بند، تسویه بدهی دریافت‌کنندگان تسهیلات و وام از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی، بر مبنای قرارداد اولیه محاسبه می‌شود به این معنا که اصل و سود تسهیلات مورد نظر باید بر اساس نرخ سود مندرج در قرارداد اولیه و به‌صورت «ساده» محاسبه شود. درواقع این بند الحاقی، راه دریافت «سود مرکب» از تسهیلات‌گیرندگان را برای بانک‌ها می‌بندد و به آنان تکلیف می‌کند که اصل و سود را به‌صورت سود ساده حساب کنند. از سوی دیگر این بند، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی را موظف می‌کند که مجموع مبالغی که وام‌گیرنده از ابتدای انعقاد قرارداد اولیه تحت هر عنوانی ازجمله اصل، سود، جریمه و وجه التزام، به بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی پرداخت کرده را در همین چارچوب محاسبه کند.
در همین تبصره، بندی دیگر نیز به تصویب رسید؛ بند (د) که دولت را از طریق خزانه داری کل کشور مکلف می‌کند ماهانه معادل یک درصد از یک دوازدهم هزینه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی سودده وابسته به دولت را از حساب آنها برداشت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند. سقف درآمدی دولت از این محل در سال آینده، تا ۵ هزار و ۲۵۷ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است هرچند به‌نظر می‌رسد یک درصد از یک دوازدهم، در سال آینده بالاتر از این رقم خواهد بود. درواقع این بند به معنای آن است که دولت اختیار دارد خود از حساب شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی سودده وابسته به دولت به میزان مصوب، برداشت کند. با این حساب دولت یک درصد به هزینه‌ مشمولان این تبصره از جمله شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی سودده وابسته به دولت تحمیل می‌کند. این بند از سال ۹۶ در لوایح بودجه مطرح شده و معمولا محل هزینه‌کرد این درآمد، وزارت آموزش و پرورش به‌منظور پرداخت معوقات فرهنگیان بازنشسته، حق‌التدریسی‌ها و... است.
 
تغییر کاربری زمین مدارس!
یکی دیگر از تبصره‌هایی که تصویب آن مخالفان جدی داشت، بند (د) تبصره ۹ بود؛ بندی که به وزارت آموزش و پرورش مجوز می‌دهد به‌منظور ساماندهی و بهینه‌سازی کاربری بخشی از املاک و فضاهای آموزشی، ورزشی و تربیتی با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث، بازسازی و بهره‌برداری با تغییر کاربری از زمین‌هایی که در نقاط مختلف شهرها وجود دارد، اقدام کند تا درآمد و امکانات مالی مناسب برای این وزارتخانه تامین شود.
ماجرا از این قرار است که در برخی نقاط کشور ازجمله کلانشهرها، مدارس با زمینی در متراژ بالا وجود دارد و درواقع، به بهانه این حکم بودجه‌ای، به آموزش و پرورش اختیار داده می‌شود که بخشی از زمین مدارس را تغییر کاربری دهد؛ یعنی با فروش بخشی از زمین یا اجاره آن، آن را به مراکز درآمدزا همچون پاساژ تبدیل کند حال آنکه از منظر مخالفان، کاربری فضای مدرسه و زمین آن، آموزشی است و تغییر این کاربری برای درآمدزایی، برای آموزش و پرورش در حکم تهدید است نه فرصت. سال گذشته نیز این بند در لایحه بودجه سال ۹۷ مطرح شد و به‌عنوان مخالف، پیشنهاد حذف آن را مطرح کردم اما پیشنهاد حذف به تصویب نرسید. امسال هم در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸، پیشنهاد حذف این بند از لایحه بودجه مطرح شد اما به‌دلیل مخالفت دولت و اعضای کمیسیون آموزش مجلس با این بند، بند مزبور تصویب شد.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

حجم سپرده جاری به تفکیک استان

دلار سد مقاومتی را شکست

صورت‌های مالی ۷۰ درصد بانک‌ها ناقص است

خطر بروز تنگنالی مالی بانک ها

حساب ها تک امضایی بود

بازدهی ۱۵ درصدی ۷ صندوق سرمایه‌گذاری

بانک ایران زمین استخدام می کند

شیوه جدید کلاهبرداری یک بدهکار بانکی

دلالان دلار را چند می‌خرند؟

بانک سامان املاک مازاد خود را می فروشد

دیوار کوتاه کارمندان بانک‌ها و موسسات!

بنگاهداری بانک ملت در ۵۶ شرکت !

ارز چگونه وارد ایران می‌شود؟

ظرفیت ریسک شرکت‌های بیمه اعلام شد

تکمیل پرونده بانک‌ها در بازار متشکل ارزی

۴ نکته همتی از ثبات در بازار ارز

حقوق کارمند بیمه دانا ۱۱ میلیون تومان!

سپرده گذاری در بانک پرسود تر است

فقر مطلق رو به افزایش است

تورم خوراکی‌ها ترمز کشید

سیگنال‌های تورم نقطه به نقطه

فنی‌های بازار ارز چه می‌گویند؟

متغیرهای افت دلار کدامند؟

ریزش آرام دلار صعود جمعی سهام

آخرین فرصت بخشودگی ۱۰۰درصدی جرایم مالیاتی

فقط ۲۴ درصد کارت‌های بانکی فعالند

اعتماد مشتریان،سپرده های بانک سینا را زیاد کرد

بررسی ضریب خسارت ۱۵ شرکت بیمه‌

رشد ۴۳ درصدی سودآوری بیمه پارسیان

آمادگی بانک‌ها برای تبدیل ریال به پارسه