راهکار‌های افزایش کارایی بازار سرمایه

۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۹کد خبر: 241750
کارشناس مسائل اقتصادی و بازار سرمایه با بیان راهکار‌هایی برای افزایش کارایی بازار سرمایه، خواستار استفاده بیشتر دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت‌های بورس شد.

به گزارش بنکر (Banker)،عماد کوشا، کارشناس مسائل  اقتصادی و بازار سرمایه در واکنش به اُفت یکباره شاخص بورس در ماه های گذشته، اظهار کرد: بازار سرمایه این روزها به علت نوسانات ارزی، شاهد تجدید ارزیابی در ارزش سهام یا دارایی هایی است که در بورس معامله می شود و این موضوع یکی از دلایل اصلی اُفت و خیزها در پایان معاملات است.
وی افزود: تجدید ارزیابی ها این ذهنیت را برای جامعه ایجاد کرده که شرکت ها دارای سهام با ارزش تری می شوند این در حالیست که به گفته کارشناسان، سهامی دارای افزایش ارزش واقعی است که ارزش ذاتی بالاتری را تجربه کند.
کوشا تاکید کرد: حال باید ببینیم ارزش ذاتی سهام به چه عواملی بستگی دارد. سهمی دارای ارزش ذاتی بالایی می شود که بتواند سهامداران خود را با شناسایی خوب سود خالص راضی کند. زمانی که سود خالص خوبی شناسایی شود، سود پرداختی به سهامداران افزایش پیدا می کند.
این کارشناس اقتصادی  بیان کرد: موارد دیگری که موجب رشد شاخص های بورسی و افزایش ارزش ذاتی سهام ها می شود، کیفیت کارایی بازار سرمایه است، هر چه قدر کشورها در جهت استفاده از طرفیت های بازار سرمایه تلاش کنند، این بازار کارایی بیشتری را خواهد داشت.
وی ضمن انتقاد از فعالیت بازار سرمایه در ایران گفت: تلاش مستمر کارشناسان بازار سرمایه نمی توان کتمان کرد، اما در حال حاضر کارایی بورس در ایران ضعیف است و دستگاه ها تلاش خود را برای استفاده از این نهاد انجام نداده اند.
کوشا ادامه داد: رقم هایی که روی تابلوی معاملات مشاهده می شود تفاوت زیادی با ارزش ذاتی سهام دارد این موضوع از کیفیت فرایند بورس می کاهد، اما بورس در چهل سال اخیر با تلاش مستمر جایگاه خوبی را نسبت کشورهای هم رده خود در دنیا پیدا کرده است.
این پژوهشگر بازار سرمایه با اشاره به تاکید رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای معاملات ارز گفت: این روش در دنیا اثبات شده است اما وابسته به شرط هایی قابلیت اجرایی دارد.
به نوشته باشگاه خبرنگاران ،وی اضافه کرد: اگر اجازه دهیم که سفته بازان این بازار، در سایه قوانین مستحکم و مستمر معاملات خود را در بازار آغاز کنند، قطعا پیامدهای مثبتی را مشاهده خواهیم کرد، کارشناسان بازار سرمایه می توانند با استفاده از تجارب گذشته قوانینی را وضع کنند که ارز در بازار سرمایه به قیمت حقیقی معامله شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

بازدید سرزده همتی از صرافی‌های تهران

مروری بر تحولات ارزی در سال ۹۷

قیمت دلار ۱۲۹۵۰ تومان شد

تولید زیورآلات طلا برای کشور ارزآور است

آمریکا چندین بانک ونزوئلا را تحریم کرد

هزینه وام مسکن ارزان شد؛ تقاضا کم!

طلا به زودی خواهد درخشید

طلا به عنوان سرمایه امن، رشد کرد

موانع صادرات را بردارید تا تولید طلا رونق گیرد

اقتصاد ایران در سال ۹۸ چه وضعیتی خواهد داشت؟

اشتباه محاسباتی در هزینه تمام شده سپرده بانکی

وام سفر و نحوه دریافت این وام از بانک‌ها

هشدار به بانک های ناتراز

تورم نقطه به نقطه به ۴۷.۵ درصد رسید

روش تشخیص درگاه های اینترنتی جعلیِ

کاهش دارایی های موهومی در بانک ها

بازار بین بانکی و نقش آن در توسعه

آیا دوران نفوذ و تاثیر دلار به پایان رسیده؟

اشتباه رایج در میان بانکداران

بورس بهتر است یا سکه؟

صرافی‌ها امروز خدمات ارزی ارائه می‌دهند

طلا در بالاترین رکورد خود ایستاد

در سال ۹۸ بازار مسکن جهش می کند؟

رتبه ایران در ۸ شاخص اقتصادی

فهرست خدمات دهی ۱۸ بانک و بیمه‌ اعلام شد

حق بیمه شخص ثالث ۱۵ درصد گران شد

هشدار به بازار ارز؛ دلار در جهان بالا کشید

دلار در بازار آزاد چند؟

دلار بار دیگر ترمز طلای جهانی را کشید

برنامه‌های بانک مرکزی برای سال ۹۸