راهکار‌های افزایش کارایی بازار سرمایه

۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۹کد خبر: 241750
کارشناس مسائل اقتصادی و بازار سرمایه با بیان راهکار‌هایی برای افزایش کارایی بازار سرمایه، خواستار استفاده بیشتر دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت‌های بورس شد.

به گزارش بنکر (Banker)،عماد کوشا، کارشناس مسائل  اقتصادی و بازار سرمایه در واکنش به اُفت یکباره شاخص بورس در ماه های گذشته، اظهار کرد: بازار سرمایه این روزها به علت نوسانات ارزی، شاهد تجدید ارزیابی در ارزش سهام یا دارایی هایی است که در بورس معامله می شود و این موضوع یکی از دلایل اصلی اُفت و خیزها در پایان معاملات است.
وی افزود: تجدید ارزیابی ها این ذهنیت را برای جامعه ایجاد کرده که شرکت ها دارای سهام با ارزش تری می شوند این در حالیست که به گفته کارشناسان، سهامی دارای افزایش ارزش واقعی است که ارزش ذاتی بالاتری را تجربه کند.
کوشا تاکید کرد: حال باید ببینیم ارزش ذاتی سهام به چه عواملی بستگی دارد. سهمی دارای ارزش ذاتی بالایی می شود که بتواند سهامداران خود را با شناسایی خوب سود خالص راضی کند. زمانی که سود خالص خوبی شناسایی شود، سود پرداختی به سهامداران افزایش پیدا می کند.
این کارشناس اقتصادی  بیان کرد: موارد دیگری که موجب رشد شاخص های بورسی و افزایش ارزش ذاتی سهام ها می شود، کیفیت کارایی بازار سرمایه است، هر چه قدر کشورها در جهت استفاده از طرفیت های بازار سرمایه تلاش کنند، این بازار کارایی بیشتری را خواهد داشت.
وی ضمن انتقاد از فعالیت بازار سرمایه در ایران گفت: تلاش مستمر کارشناسان بازار سرمایه نمی توان کتمان کرد، اما در حال حاضر کارایی بورس در ایران ضعیف است و دستگاه ها تلاش خود را برای استفاده از این نهاد انجام نداده اند.
کوشا ادامه داد: رقم هایی که روی تابلوی معاملات مشاهده می شود تفاوت زیادی با ارزش ذاتی سهام دارد این موضوع از کیفیت فرایند بورس می کاهد، اما بورس در چهل سال اخیر با تلاش مستمر جایگاه خوبی را نسبت کشورهای هم رده خود در دنیا پیدا کرده است.
این پژوهشگر بازار سرمایه با اشاره به تاکید رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای معاملات ارز گفت: این روش در دنیا اثبات شده است اما وابسته به شرط هایی قابلیت اجرایی دارد.
به نوشته باشگاه خبرنگاران ،وی اضافه کرد: اگر اجازه دهیم که سفته بازان این بازار، در سایه قوانین مستحکم و مستمر معاملات خود را در بازار آغاز کنند، قطعا پیامدهای مثبتی را مشاهده خواهیم کرد، کارشناسان بازار سرمایه می توانند با استفاده از تجارب گذشته قوانینی را وضع کنند که ارز در بازار سرمایه به قیمت حقیقی معامله شود.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

بازار داغ اجاره حساب‌های بانکی

چشم انداز تاریک اقتصاد ایران

آیا ارز دیجیتال قانونی در کشور وجود دارد؟

راه‌اندازی سامانه جامع مدیریت تضامین بانکی

تغییر مسیر دلار؟

قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های نقلی

امید افزایشی‌ها به اخبار سیاسی

اثر بازار متشکل بر بازار ارز

دوراهی انتظارات در بازار دلا‌ر

اروپا عامدانه نرخ ارز را دستکاری می‌کند؟

ترامپ به بانک مرکزی یورو هشدار داد

اطلاعیه بانک ملی در خصوص استخدامی ها

نرخ نیمایی حذف نمی‌شود

پایان رقابت بانک ها برسر نرخ سود

نماد بانک ملت تا ۱۲ تیر بسته می ماند

بانک سینا ۲۵.۰۰۰ جوان را صاحب کار کرد

بیمه پارسیان ۵.۰۰۰ میلیارد ریالی می شود

همه نگاه ها به فدرال رزرو دوخته شد

مالیات دهندگان سکه مشخص شد

نرخ سود بانکی افزایش نمی‌یابد

نیت خیر خود را با بانک ملی عملی کنید!

پیشروی نیرومند دلار در برابر رقبای جهانی

روند افزایشی طلای جهانی متوقف شد

گزارش عملکرد ۱۲ ماهه ۷ بانک منتشر شد

آغاز پنجمین جشنواره قرض‌الحسنه بانک آینده

بانک سامان میزبان فعالان صنعت غذا

دلیل مخالفت‌ها با FATF

ماجرای علامت دلار چیست؟

جزییات وام ویژه بانوان در بانک سینا

شما در کدام گروه مالیاتی هستید؟