راهکار‌های افزایش کارایی بازار سرمایه

۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۹کد خبر: 241750
کارشناس مسائل اقتصادی و بازار سرمایه با بیان راهکار‌هایی برای افزایش کارایی بازار سرمایه، خواستار استفاده بیشتر دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت‌های بورس شد.

به گزارش بنکر (Banker)،عماد کوشا، کارشناس مسائل  اقتصادی و بازار سرمایه در واکنش به اُفت یکباره شاخص بورس در ماه های گذشته، اظهار کرد: بازار سرمایه این روزها به علت نوسانات ارزی، شاهد تجدید ارزیابی در ارزش سهام یا دارایی هایی است که در بورس معامله می شود و این موضوع یکی از دلایل اصلی اُفت و خیزها در پایان معاملات است.
وی افزود: تجدید ارزیابی ها این ذهنیت را برای جامعه ایجاد کرده که شرکت ها دارای سهام با ارزش تری می شوند این در حالیست که به گفته کارشناسان، سهامی دارای افزایش ارزش واقعی است که ارزش ذاتی بالاتری را تجربه کند.
کوشا تاکید کرد: حال باید ببینیم ارزش ذاتی سهام به چه عواملی بستگی دارد. سهمی دارای ارزش ذاتی بالایی می شود که بتواند سهامداران خود را با شناسایی خوب سود خالص راضی کند. زمانی که سود خالص خوبی شناسایی شود، سود پرداختی به سهامداران افزایش پیدا می کند.
این کارشناس اقتصادی  بیان کرد: موارد دیگری که موجب رشد شاخص های بورسی و افزایش ارزش ذاتی سهام ها می شود، کیفیت کارایی بازار سرمایه است، هر چه قدر کشورها در جهت استفاده از طرفیت های بازار سرمایه تلاش کنند، این بازار کارایی بیشتری را خواهد داشت.
وی ضمن انتقاد از فعالیت بازار سرمایه در ایران گفت: تلاش مستمر کارشناسان بازار سرمایه نمی توان کتمان کرد، اما در حال حاضر کارایی بورس در ایران ضعیف است و دستگاه ها تلاش خود را برای استفاده از این نهاد انجام نداده اند.
کوشا ادامه داد: رقم هایی که روی تابلوی معاملات مشاهده می شود تفاوت زیادی با ارزش ذاتی سهام دارد این موضوع از کیفیت فرایند بورس می کاهد، اما بورس در چهل سال اخیر با تلاش مستمر جایگاه خوبی را نسبت کشورهای هم رده خود در دنیا پیدا کرده است.
این پژوهشگر بازار سرمایه با اشاره به تاکید رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای معاملات ارز گفت: این روش در دنیا اثبات شده است اما وابسته به شرط هایی قابلیت اجرایی دارد.
به نوشته باشگاه خبرنگاران ،وی اضافه کرد: اگر اجازه دهیم که سفته بازان این بازار، در سایه قوانین مستحکم و مستمر معاملات خود را در بازار آغاز کنند، قطعا پیامدهای مثبتی را مشاهده خواهیم کرد، کارشناسان بازار سرمایه می توانند با استفاده از تجارب گذشته قوانینی را وضع کنند که ارز در بازار سرمایه به قیمت حقیقی معامله شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

۴ نکته مهم در پرداخت وام بانکی

شرایط خارج شدن چک از تعقیب جزایی

سهم ایران از رشد اقتصاد جهانی!

هزینه امتیاز وام بدون سپرده مسکن چقدر است؟

دویچه بانک نام ۲۸ شهر برتر جهان برای کار را منتشر کرد

اولویت های بانک کشاورزی در امور اعتباری

دستور نوبخت به بانک‌ها!

دلار به مرز ۱۱۶۰۰تومان رسید

پالادیوم رکورد زد، قیمت طلا بالا ماند

پیش بینی دو موسسه از قیمت طلا

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می‌شود

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

آخرین مراحل راه‌اندازی کانال ویژه مالی اروپا

۱۷هزار نفر از بانک صادرات وام ۶ درصد گرفتند

سهام بانک صادرات، از نقدشونده‌ترین سهام‌ها

کاهش خطر سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال

رشد قیمت طلا به بالاترین سطح رسید

نکات ضروری پرداخت تسهیلات

عاملی که موجب درخشش طلا خواهد شد

خواب زمستانی مسکن

بازار ارز مستعد ریزش تازه است؟

معرفی خدمات بانک ملی با ابزارهای نوین

بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰ میلیون

نرخ پوندافزایش و نرخ یورو کاهش یافت

وکیل مالباختگان سکه ثامن متهم کرد

سه باور اشتباه معامله‌گران ارز

معوقات بانکی چقدر است؟

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

مسکن سال بعد وضع خوبی ندارد

بهبود شرایط تبادلات بانکی