نقدینگی را چگونه از طلا و ارز دور کنیم؟

۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱کد خبر: 241512
رییس شرکت بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به ابزارهای جدید معاملاتی گفت: هرچه ابزارها متناسب با سلیقه سرمایه‌گذاران افزایش یابد، جریان‌های نقدینگی به جای این‌که وارد بازارهای سکه و ارز شود وارد بازار سرمایه می‌شود.

به گزارش بنکر (Banker)،علی صحرائی  درباره این‌که تا پایان سال ابزار معاملاتی فروش استقراضی و وارانت وارد بازار سرمایه می‌شود یا خیر، اظهار کرد: وارانت در برنامه شرکت بورس قرار دارد، اما ابزار معاملاتی فروش استقراضی از اولویت بیشتری نسبت به وارانت برخوردار است. در عین حال هر دوی این ابزارها، مصوبه کمیته فقهی سازمان بورس را دریافت کرده‌اند. همچنین ابزار مالی آتی سبد اختیار معامله هم مورد تصویب کمیته فقهی سازمان بورس قرار گرفته است.
وی در پاسخ به این‌که آیا تخمین زده‌اید که در صورت ورود این ابزارهای مالی حجم معاملات مربوط به آن‌ها چقدر می‌شود؟ گفت: این ابزارها بازیگران خود را دارند که عمدتا آن بازیگران سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و مالی هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری از این صندوق‌ها استفاده خواهند کرد.
رئیس شرکت بورس اوراق بهادار تهران درباره آتی سبد سهام که به تازگی وارد بازار سرمایه شده است، ادامه داد: با توجه به این‌که ابزار آتی شاخص مالیت و قابلیت تحویل ندارد، کمیته فقهی این ابزار را شرعی ندانست، اما در خلاقیتی شاخص صنایع و ۳۰ شرکت بزرگ را مبنا قرار داد و روی آنها سبدی تعریف کرد و براساس آن سبد می‌توان یک قرارداد فقهی منعقد کرد.
صحرائی اظهار کرد: خریدار و فروشنده در زمان سررسید تعهدات خود را انجام می‌دهند. تسویه این معاملات هم می‌تواند نقدی و هم فیزیکی باشد. آتی سبد سهام روی شاخص سبد سهام ۳۰ شرکت بزرگ، شاخص صنعت، بانک‌ها، فلزات اساسی، خودرویی‌ها و پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها می‌تواند وجود داشته باشد.
رئیس شرکت بورس و اوراق بهادار تهران افزود: هرچه ابزارها متناسب با سلیقه سرمایه‌گذاران افزایش یابد، جریان‌های نقدینگی به جای این‌که وارد بازارهای سکه و ارز شود وارد بازار سرمایه می‌شود.
به نوشته ایسنا، هفته گذشته مراسمی در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار و طی آن از ابزار معاملاتی قرارداد آتی سبد سهام رونمایی شد. قرارداد آتی سبد سهام نوعی از قرارداد است که دارایی پایه آن شاخص است. 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

اطلاعیه بانک ملی در خصوص استخدامی ها

نرخ نیمایی حذف نمی‌شود

پایان رقابت بانک ها برسر نرخ سود

نماد بانک ملت تا ۱۲ تیر بسته می ماند

بانک سینا ۲۵.۰۰۰ جوان را صاحب کار کرد

بیمه پارسیان ۵.۰۰۰ میلیارد ریالی می شود

همه نگاه ها به فدرال رزرو دوخته شد

مالیات دهندگان سکه مشخص شد

نرخ سود بانکی افزایش نمی‌یابد

نیت خیر خود را با بانک ملی عملی کنید!

پیشروی نیرومند دلار در برابر رقبای جهانی

روند افزایشی طلای جهانی متوقف شد

گزارش عملکرد ۱۲ ماهه ۷ بانک منتشر شد

آغاز پنجمین جشنواره قرض‌الحسنه بانک آینده

بانک سامان میزبان فعالان صنعت غذا

دلیل مخالفت‌ها با FATF

ماجرای علامت دلار چیست؟

جزییات وام ویژه بانوان در بانک سینا

شما در کدام گروه مالیاتی هستید؟

شرط بهبود اوضاع اقتصادی

اقتصاد ایران به کجا می‌رود‌

هشدار به افرادی که کارت ملی هوشمند ندارند

قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟

نفس های آخر چک بی‌محل

حرکت همسوی سکه با دلار

کمک ۵۰۰ میلیون ریالی بانک رفاه به کهریزک

شعب ویژه بانک ملی برای مودیان مالیاتی

جایگاه برتر بانک ملی در گزارش شاپرک

آماده سازی عملیات بازار باز بانکی

قیمت دلار به چند تومان می‌رسد؟