نقدینگی را چگونه از طلا و ارز دور کنیم؟

۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱کد خبر: 241512
رییس شرکت بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به ابزارهای جدید معاملاتی گفت: هرچه ابزارها متناسب با سلیقه سرمایه‌گذاران افزایش یابد، جریان‌های نقدینگی به جای این‌که وارد بازارهای سکه و ارز شود وارد بازار سرمایه می‌شود.

به گزارش بنکر (Banker)،علی صحرائی  درباره این‌که تا پایان سال ابزار معاملاتی فروش استقراضی و وارانت وارد بازار سرمایه می‌شود یا خیر، اظهار کرد: وارانت در برنامه شرکت بورس قرار دارد، اما ابزار معاملاتی فروش استقراضی از اولویت بیشتری نسبت به وارانت برخوردار است. در عین حال هر دوی این ابزارها، مصوبه کمیته فقهی سازمان بورس را دریافت کرده‌اند. همچنین ابزار مالی آتی سبد اختیار معامله هم مورد تصویب کمیته فقهی سازمان بورس قرار گرفته است.
وی در پاسخ به این‌که آیا تخمین زده‌اید که در صورت ورود این ابزارهای مالی حجم معاملات مربوط به آن‌ها چقدر می‌شود؟ گفت: این ابزارها بازیگران خود را دارند که عمدتا آن بازیگران سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و مالی هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری از این صندوق‌ها استفاده خواهند کرد.
رئیس شرکت بورس اوراق بهادار تهران درباره آتی سبد سهام که به تازگی وارد بازار سرمایه شده است، ادامه داد: با توجه به این‌که ابزار آتی شاخص مالیت و قابلیت تحویل ندارد، کمیته فقهی این ابزار را شرعی ندانست، اما در خلاقیتی شاخص صنایع و ۳۰ شرکت بزرگ را مبنا قرار داد و روی آنها سبدی تعریف کرد و براساس آن سبد می‌توان یک قرارداد فقهی منعقد کرد.
صحرائی اظهار کرد: خریدار و فروشنده در زمان سررسید تعهدات خود را انجام می‌دهند. تسویه این معاملات هم می‌تواند نقدی و هم فیزیکی باشد. آتی سبد سهام روی شاخص سبد سهام ۳۰ شرکت بزرگ، شاخص صنعت، بانک‌ها، فلزات اساسی، خودرویی‌ها و پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها می‌تواند وجود داشته باشد.
رئیس شرکت بورس و اوراق بهادار تهران افزود: هرچه ابزارها متناسب با سلیقه سرمایه‌گذاران افزایش یابد، جریان‌های نقدینگی به جای این‌که وارد بازارهای سکه و ارز شود وارد بازار سرمایه می‌شود.
به نوشته ایسنا، هفته گذشته مراسمی در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار و طی آن از ابزار معاملاتی قرارداد آتی سبد سهام رونمایی شد. قرارداد آتی سبد سهام نوعی از قرارداد است که دارایی پایه آن شاخص است. 


خبرهای مرتبط:



» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید



آخرین اخبار

۴ نکته مهم در پرداخت وام بانکی

شرایط خارج شدن چک از تعقیب جزایی

سهم ایران از رشد اقتصاد جهانی!

هزینه امتیاز وام بدون سپرده مسکن چقدر است؟

دویچه بانک نام ۲۸ شهر برتر جهان برای کار را منتشر کرد

اولویت های بانک کشاورزی در امور اعتباری

دستور نوبخت به بانک‌ها!

دلار به مرز ۱۱۶۰۰تومان رسید

پالادیوم رکورد زد، قیمت طلا بالا ماند

پیش بینی دو موسسه از قیمت طلا

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می‌شود

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

آخرین مراحل راه‌اندازی کانال ویژه مالی اروپا

۱۷هزار نفر از بانک صادرات وام ۶ درصد گرفتند

سهام بانک صادرات، از نقدشونده‌ترین سهام‌ها

کاهش خطر سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال

رشد قیمت طلا به بالاترین سطح رسید

نکات ضروری پرداخت تسهیلات

عاملی که موجب درخشش طلا خواهد شد

خواب زمستانی مسکن

بازار ارز مستعد ریزش تازه است؟

معرفی خدمات بانک ملی با ابزارهای نوین

بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰ میلیون

نرخ پوندافزایش و نرخ یورو کاهش یافت

وکیل مالباختگان سکه ثامن متهم کرد

سه باور اشتباه معامله‌گران ارز

معوقات بانکی چقدر است؟

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

مسکن سال بعد وضع خوبی ندارد

بهبود شرایط تبادلات بانکی