کاهش نرخ ارز تاثیری در بازار سرمایه ندارد

۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۹/۲۷کد خبر: 241451
یک پژوهشگر اقتصادی اظهار کرد: چون بیشتر عملیات ارزی بازار با نرخ‌های دولتی و نیمایی است و کمتر نرخ سنا و آزاد مبنای بازار است تاثیر فوری رخ نمی‌دهد ولی باعث تعدیل برآوردهای آتی می‌شود.

به گزارش بنکر (Banker)،همایون دارابی در مورد کاهش نرخ ارز  گفت: موضوع کاهش نرخ ارز از چند منظر قابل بررسی و تحلیل است؛ یک بخش موضوع واقعیت‌های اقتصادی است که اکثر کارشناسان در این بخش اصلا اعتقادی به نرخ‌های ورای ده هزار تومان نداشتند و به نظر می‌رسد قدری رسیدن نرخ ارز به سطوحی مثل 19 هزار تومان و بالاتر از آن ناشی از مشکلات ساختاری و تغییرات مدیریتی در حوزه اقتصاد بود که کنترل کار از دست مسئولان خارج شده بود اما با تغییر وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی نوعی انسجام در این بخش حاکم شد.
وی ادامه داد: مساله دیگر کاهش برنامه ریزی شده تقاضا برای ارز بود که این بخش تا حدودی قابل نقد است میزان واردات و حدود آن کاسته شده و بر میزان تزریق ارز احتمالا از منابع ذخیره دولت افزوده شده است تلاقی این دو اقدام باعث کاهش تقاضای موثر و قیمت در بازار شده است حال اقداماتی نظیر محدود کردن نقدینگی فعال در بازار ارز از طریق بستن پوزهای خارج از کشور و محدود ساختن سطح تراکنش‌ها در کوتاه مدت نیز تاثیر کاهشی بر نرخ ارز داشتند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در مورد آینده نیز باید منتظر ماند، واقعیت این است که ما مکانیزم موثر و شفافی برای کشف نرخ ارزها در برابر ریال نداریم و تحریم‌ها نیز با ایجاد رکود در مصرف و تولید از میزان نیاز به ارز در جامعه می‌کاهد ولی از آن سو میزان ورودی ارز به دلیل تحریم فروش نفت کمتر می‌شود و ممکن است شاهد اوج گیری تورم باشیم که متعاقب تغییر نرخ حامل‌های انرژی و بنزین ممکن است رخ دهد در این شرایط باید منتظر باشیم  که چه اتفاقی روی خواهد داد.
دارابی خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است اینکه دولت فعلا توانسته مقطع حساس پایان سال میلادی و کریسمس که در آن نیاز تجار برای تسویه حساب‌های خارجی به ارز بیشتر می‌شود را بدون تنش پشت سر بگذارد.
این کارشناس بازار در مورد تاثیر کاهش نرخ ارز بر بازار سرمایه گفت: در درون بازار سرمایه اما تاثیر نرخ ارز تاثیری پیچیده است قطعا بخشی از صادرکنندگان متاثر می‌شوند اما چون این شرکت‌ها موظف بودند ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند و این نرخ هنوز کمتر از نرخ بازار آزاد است قطعا تاثیری فوری ایجاد نمی‌شود.
به نوشته ایلنا،وی افزود: در کلیت چون بیشتر عملیات ارزی بازار با نرخ‌های دولتی و نیمایی است و کمتر نرخ سنا و آزاد مبنای بازار است تاثیر فوری رخ نمی‌دهد ولی باعث تعدیل برآوردهای آتی می‌شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

بازدید سرزده همتی از صرافی‌های تهران

مروری بر تحولات ارزی در سال ۹۷

قیمت دلار ۱۲۹۵۰ تومان شد

تولید زیورآلات طلا برای کشور ارزآور است

آمریکا چندین بانک ونزوئلا را تحریم کرد

هزینه وام مسکن ارزان شد؛ تقاضا کم!

طلا به زودی خواهد درخشید

طلا به عنوان سرمایه امن، رشد کرد

موانع صادرات را بردارید تا تولید طلا رونق گیرد

اقتصاد ایران در سال ۹۸ چه وضعیتی خواهد داشت؟

اشتباه محاسباتی در هزینه تمام شده سپرده بانکی

وام سفر و نحوه دریافت این وام از بانک‌ها

هشدار به بانک های ناتراز

تورم نقطه به نقطه به ۴۷.۵ درصد رسید

روش تشخیص درگاه های اینترنتی جعلیِ

کاهش دارایی های موهومی در بانک ها

بازار بین بانکی و نقش آن در توسعه

آیا دوران نفوذ و تاثیر دلار به پایان رسیده؟

اشتباه رایج در میان بانکداران

بورس بهتر است یا سکه؟

صرافی‌ها امروز خدمات ارزی ارائه می‌دهند

طلا در بالاترین رکورد خود ایستاد

در سال ۹۸ بازار مسکن جهش می کند؟

رتبه ایران در ۸ شاخص اقتصادی

فهرست خدمات دهی ۱۸ بانک و بیمه‌ اعلام شد

حق بیمه شخص ثالث ۱۵ درصد گران شد

هشدار به بازار ارز؛ دلار در جهان بالا کشید

دلار در بازار آزاد چند؟

دلار بار دیگر ترمز طلای جهانی را کشید

برنامه‌های بانک مرکزی برای سال ۹۸