کاهش نرخ ارز تاثیری در بازار سرمایه ندارد

۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۹/۲۷کد خبر: 241451
یک پژوهشگر اقتصادی اظهار کرد: چون بیشتر عملیات ارزی بازار با نرخ‌های دولتی و نیمایی است و کمتر نرخ سنا و آزاد مبنای بازار است تاثیر فوری رخ نمی‌دهد ولی باعث تعدیل برآوردهای آتی می‌شود.

به گزارش بنکر (Banker)،همایون دارابی در مورد کاهش نرخ ارز  گفت: موضوع کاهش نرخ ارز از چند منظر قابل بررسی و تحلیل است؛ یک بخش موضوع واقعیت‌های اقتصادی است که اکثر کارشناسان در این بخش اصلا اعتقادی به نرخ‌های ورای ده هزار تومان نداشتند و به نظر می‌رسد قدری رسیدن نرخ ارز به سطوحی مثل 19 هزار تومان و بالاتر از آن ناشی از مشکلات ساختاری و تغییرات مدیریتی در حوزه اقتصاد بود که کنترل کار از دست مسئولان خارج شده بود اما با تغییر وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی نوعی انسجام در این بخش حاکم شد.
وی ادامه داد: مساله دیگر کاهش برنامه ریزی شده تقاضا برای ارز بود که این بخش تا حدودی قابل نقد است میزان واردات و حدود آن کاسته شده و بر میزان تزریق ارز احتمالا از منابع ذخیره دولت افزوده شده است تلاقی این دو اقدام باعث کاهش تقاضای موثر و قیمت در بازار شده است حال اقداماتی نظیر محدود کردن نقدینگی فعال در بازار ارز از طریق بستن پوزهای خارج از کشور و محدود ساختن سطح تراکنش‌ها در کوتاه مدت نیز تاثیر کاهشی بر نرخ ارز داشتند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در مورد آینده نیز باید منتظر ماند، واقعیت این است که ما مکانیزم موثر و شفافی برای کشف نرخ ارزها در برابر ریال نداریم و تحریم‌ها نیز با ایجاد رکود در مصرف و تولید از میزان نیاز به ارز در جامعه می‌کاهد ولی از آن سو میزان ورودی ارز به دلیل تحریم فروش نفت کمتر می‌شود و ممکن است شاهد اوج گیری تورم باشیم که متعاقب تغییر نرخ حامل‌های انرژی و بنزین ممکن است رخ دهد در این شرایط باید منتظر باشیم  که چه اتفاقی روی خواهد داد.
دارابی خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است اینکه دولت فعلا توانسته مقطع حساس پایان سال میلادی و کریسمس که در آن نیاز تجار برای تسویه حساب‌های خارجی به ارز بیشتر می‌شود را بدون تنش پشت سر بگذارد.
این کارشناس بازار در مورد تاثیر کاهش نرخ ارز بر بازار سرمایه گفت: در درون بازار سرمایه اما تاثیر نرخ ارز تاثیری پیچیده است قطعا بخشی از صادرکنندگان متاثر می‌شوند اما چون این شرکت‌ها موظف بودند ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند و این نرخ هنوز کمتر از نرخ بازار آزاد است قطعا تاثیری فوری ایجاد نمی‌شود.
به نوشته ایلنا،وی افزود: در کلیت چون بیشتر عملیات ارزی بازار با نرخ‌های دولتی و نیمایی است و کمتر نرخ سنا و آزاد مبنای بازار است تاثیر فوری رخ نمی‌دهد ولی باعث تعدیل برآوردهای آتی می‌شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

۴ نکته مهم در پرداخت وام بانکی

شرایط خارج شدن چک از تعقیب جزایی

سهم ایران از رشد اقتصاد جهانی!

هزینه امتیاز وام بدون سپرده مسکن چقدر است؟

دویچه بانک نام ۲۸ شهر برتر جهان برای کار را منتشر کرد

اولویت های بانک کشاورزی در امور اعتباری

دستور نوبخت به بانک‌ها!

دلار به مرز ۱۱۶۰۰تومان رسید

پالادیوم رکورد زد، قیمت طلا بالا ماند

پیش بینی دو موسسه از قیمت طلا

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می‌شود

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

آخرین مراحل راه‌اندازی کانال ویژه مالی اروپا

۱۷هزار نفر از بانک صادرات وام ۶ درصد گرفتند

سهام بانک صادرات، از نقدشونده‌ترین سهام‌ها

کاهش خطر سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال

رشد قیمت طلا به بالاترین سطح رسید

نکات ضروری پرداخت تسهیلات

عاملی که موجب درخشش طلا خواهد شد

خواب زمستانی مسکن

بازار ارز مستعد ریزش تازه است؟

معرفی خدمات بانک ملی با ابزارهای نوین

بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰ میلیون

نرخ پوندافزایش و نرخ یورو کاهش یافت

وکیل مالباختگان سکه ثامن متهم کرد

سه باور اشتباه معامله‌گران ارز

معوقات بانکی چقدر است؟

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

مسکن سال بعد وضع خوبی ندارد

بهبود شرایط تبادلات بانکی