کاهش نرخ ارز تاثیری در بازار سرمایه ندارد

۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۹/۲۷کد خبر: 241451
یک پژوهشگر اقتصادی اظهار کرد: چون بیشتر عملیات ارزی بازار با نرخ‌های دولتی و نیمایی است و کمتر نرخ سنا و آزاد مبنای بازار است تاثیر فوری رخ نمی‌دهد ولی باعث تعدیل برآوردهای آتی می‌شود.

به گزارش بنکر (Banker)،همایون دارابی در مورد کاهش نرخ ارز  گفت: موضوع کاهش نرخ ارز از چند منظر قابل بررسی و تحلیل است؛ یک بخش موضوع واقعیت‌های اقتصادی است که اکثر کارشناسان در این بخش اصلا اعتقادی به نرخ‌های ورای ده هزار تومان نداشتند و به نظر می‌رسد قدری رسیدن نرخ ارز به سطوحی مثل 19 هزار تومان و بالاتر از آن ناشی از مشکلات ساختاری و تغییرات مدیریتی در حوزه اقتصاد بود که کنترل کار از دست مسئولان خارج شده بود اما با تغییر وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی نوعی انسجام در این بخش حاکم شد.
وی ادامه داد: مساله دیگر کاهش برنامه ریزی شده تقاضا برای ارز بود که این بخش تا حدودی قابل نقد است میزان واردات و حدود آن کاسته شده و بر میزان تزریق ارز احتمالا از منابع ذخیره دولت افزوده شده است تلاقی این دو اقدام باعث کاهش تقاضای موثر و قیمت در بازار شده است حال اقداماتی نظیر محدود کردن نقدینگی فعال در بازار ارز از طریق بستن پوزهای خارج از کشور و محدود ساختن سطح تراکنش‌ها در کوتاه مدت نیز تاثیر کاهشی بر نرخ ارز داشتند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در مورد آینده نیز باید منتظر ماند، واقعیت این است که ما مکانیزم موثر و شفافی برای کشف نرخ ارزها در برابر ریال نداریم و تحریم‌ها نیز با ایجاد رکود در مصرف و تولید از میزان نیاز به ارز در جامعه می‌کاهد ولی از آن سو میزان ورودی ارز به دلیل تحریم فروش نفت کمتر می‌شود و ممکن است شاهد اوج گیری تورم باشیم که متعاقب تغییر نرخ حامل‌های انرژی و بنزین ممکن است رخ دهد در این شرایط باید منتظر باشیم  که چه اتفاقی روی خواهد داد.
دارابی خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است اینکه دولت فعلا توانسته مقطع حساس پایان سال میلادی و کریسمس که در آن نیاز تجار برای تسویه حساب‌های خارجی به ارز بیشتر می‌شود را بدون تنش پشت سر بگذارد.
این کارشناس بازار در مورد تاثیر کاهش نرخ ارز بر بازار سرمایه گفت: در درون بازار سرمایه اما تاثیر نرخ ارز تاثیری پیچیده است قطعا بخشی از صادرکنندگان متاثر می‌شوند اما چون این شرکت‌ها موظف بودند ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند و این نرخ هنوز کمتر از نرخ بازار آزاد است قطعا تاثیری فوری ایجاد نمی‌شود.
به نوشته ایلنا،وی افزود: در کلیت چون بیشتر عملیات ارزی بازار با نرخ‌های دولتی و نیمایی است و کمتر نرخ سنا و آزاد مبنای بازار است تاثیر فوری رخ نمی‌دهد ولی باعث تعدیل برآوردهای آتی می‌شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

اطلاعیه بانک ملی در خصوص استخدامی ها

نرخ نیمایی حذف نمی‌شود

پایان رقابت بانک ها برسر نرخ سود

نماد بانک ملت تا ۱۲ تیر بسته می ماند

بانک سینا ۲۵.۰۰۰ جوان را صاحب کار کرد

بیمه پارسیان ۵.۰۰۰ میلیارد ریالی می شود

همه نگاه ها به فدرال رزرو دوخته شد

مالیات دهندگان سکه مشخص شد

نرخ سود بانکی افزایش نمی‌یابد

نیت خیر خود را با بانک ملی عملی کنید!

پیشروی نیرومند دلار در برابر رقبای جهانی

روند افزایشی طلای جهانی متوقف شد

گزارش عملکرد ۱۲ ماهه ۷ بانک منتشر شد

آغاز پنجمین جشنواره قرض‌الحسنه بانک آینده

بانک سامان میزبان فعالان صنعت غذا

دلیل مخالفت‌ها با FATF

ماجرای علامت دلار چیست؟

جزییات وام ویژه بانوان در بانک سینا

شما در کدام گروه مالیاتی هستید؟

شرط بهبود اوضاع اقتصادی

اقتصاد ایران به کجا می‌رود‌

هشدار به افرادی که کارت ملی هوشمند ندارند

قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟

نفس های آخر چک بی‌محل

حرکت همسوی سکه با دلار

کمک ۵۰۰ میلیون ریالی بانک رفاه به کهریزک

شعب ویژه بانک ملی برای مودیان مالیاتی

جایگاه برتر بانک ملی در گزارش شاپرک

آماده سازی عملیات بازار باز بانکی

قیمت دلار به چند تومان می‌رسد؟