راهکارهای تقویت پول ملی

۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۸/۲۶کد خبر: ۲۳۷۶۸۳
یک کارشناس اقتصادی کاهش وابستگی دولت به نفت، افزایش سهم مالیات در بودجه عمومی، کنترل اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی، ایجاد زنجیره تولید در داخل کشور، استفاده درست از منابع طبیعی و خصوصی‌سازی را از راهکارهای تقویت پول ملی دانست.

به گزارش بنکر (Banker)، سید بهاء الدین حسینی هاشمی با بیان اینکه فرمول ارزش پول ملی تولید ناخالص داخلی تقسیم بر سطح عمومی قیمت‌هاست، به فارس اظهارداشت: اگر این را در نظر بگیریم اولا سطح عمومی قیمت‌ها بستگی به میزان حجم پول دارد به طوری که اگر حجم پول افزایش یابد اما سطح تولید ناخالص داخلی افزایش نیابد، سطح عمومی قیمت‌ها رشد می‌کند و با این اتفاق قدرت پول ملی تضعیف می‌شود و حالت بلعکس آن موجب تقویت پول ملی می‌شود.

وی با بیان اینکه سطح عمومی قیمت‌ها یا ناشی از فشار هزینه است و یا ناشی از فشار تقاضا، افزود: کاهش وابستگی دولت به نفت، افزایش سهم مالیات و درآمدهایی از این دست در بودجه عمومی، کنترل اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی از جمله محورهای کنترل رشد غیرهدفمند نقدینگی و پایه پولی است که دولت و بانک مرکزی با سیاست‌گذاری مناسب می‌توانند این سیاست‌ها را برای تقویت پول ملی تقویت اتخاذ کنند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: وابسته نبودن تولید ملی به واردات با ایجاد زنجیره تولید در داخل کشور و استفاده درست از منابع طبیعی تقویت پول ملی را در بر دارد. هر چقدر منابع طبیعی تولید شود و در زنجیره تولید قرار گیرد تولید ناخالص داخلی را رشد می‌‌دهد و این موجب تقویت پول ملی می‌شود.  
وی در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط فعلی امکان تقویت پول ملی وجود دارد، گفت: بله، علت اصلی کاهش ارزش پول ملی ضعف در سیاست‌گذاری و مدیریت است. بنگاه‌ها و نهادهای دولتی کارآمدهای مناسبی ندارند و بهره‌وری آنها پایین است و این مساله خود عاملی برای کاهش تولید بالفعل و به تبع آن کاهش ارزش پول ملی است. بنابراین یکی از راهکارهای تقویت پول ملی افزایش سهم بخش خصوصی و تعاونی از اقتصاد و کاهش تصدی‌گری دولت است.
حسینی هاشمی اظهارداشت: یکی از روش‌های توسعه صادرات و کاهش واردات تضعیف ارزش پول ملی است و حتی سازمان تجارت جهانی مراقبت می‌کند کشورها به عمد پول ملی را تضعیف کنند و چین برای بهبود سطح صادرات خود از این ابزار استفاده کرده است اما این در صورتی که با این سیاست قدرت خرید مردم تضعیف شود، رکود در اقتصاد داخلی شکل می‌گیرد و به همین دلیل تضعیف پول ملی باید به‌‌گونه‌ای برای مردم جبران شود که قدرت خرید حفظ شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

سکه به پایین‌ترین قیمت رسید

بانوان بانک رفاه قهرمان المپیاد ورزشی شبکه بانکی شدند

هند پول نفت را به حساب ۵ بانک ایرانی واریز می‌کند

حمایت بانک صادرات از اشتغال‌ روستاها

فروش آرد با سامانه جدید بانک سپه ساماندهی شد

تلاش دلالان برای دردست گرفتن بازار ارز

طلا در سال ۲۰۱۹ گران می شود

بانک رفاه جایزه ملی یادگیری الکترونیکی یونسکو گرفت

هزینه وام مسکن چقدر است؟ + جعاله

نحوه تقسیم کارمزد انتقال وجه شتابی

بانک‌ها مکلف به استعلام آنلاین احراز هویت افراد هستند

طلا به بالاترین قیمت در۵ماه اخیر رسید

کاهش شدید واردات قانونی طلا به کشور

۱۹ روش پولشویی در نظام بانکی و موسسات

نظام بانکی، پژوهشگران برتر خود را شناخت

نقش بانک پارسیان در نوسازی تاکسی ها

جشنواره عکس «قاب سپه»

ارائه بیمه نامه مجتمع مسکونی بیمه پارسیان

قیمت جهانی طلا اندکی افزایش یافت

پیش بینی بانک فرانسوی درباره قیمت طلا

پولمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

مجلس پیگیر استقلال بانک مرکزی

صنعت بیمه چگونه ورشکسته می شود؟

دستگیری سارق حساب‌های بانکی سالمندان

کلید ٨٠ واحد مسکونی ساخته شده بانک صادرات تحویل زلزله‌زدگان شد

نرخ پوند و یورو بانکی در مسیر افزایش

قرض الحسنه، نگین بانکداری اسلامی

فشار حبابی در بازار سکه

سرمایه گذاری بانک پارسیان در معادن

مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعلام شد