راهکارهای تقویت پول ملی

۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۸/۲۶کد خبر: ۲۳۷۶۸۳
یک کارشناس اقتصادی کاهش وابستگی دولت به نفت، افزایش سهم مالیات در بودجه عمومی، کنترل اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی، ایجاد زنجیره تولید در داخل کشور، استفاده درست از منابع طبیعی و خصوصی‌سازی را از راهکارهای تقویت پول ملی دانست.

به گزارش بنکر (Banker)، سید بهاء الدین حسینی هاشمی با بیان اینکه فرمول ارزش پول ملی تولید ناخالص داخلی تقسیم بر سطح عمومی قیمت‌هاست، به فارس اظهارداشت: اگر این را در نظر بگیریم اولا سطح عمومی قیمت‌ها بستگی به میزان حجم پول دارد به طوری که اگر حجم پول افزایش یابد اما سطح تولید ناخالص داخلی افزایش نیابد، سطح عمومی قیمت‌ها رشد می‌کند و با این اتفاق قدرت پول ملی تضعیف می‌شود و حالت بلعکس آن موجب تقویت پول ملی می‌شود.

وی با بیان اینکه سطح عمومی قیمت‌ها یا ناشی از فشار هزینه است و یا ناشی از فشار تقاضا، افزود: کاهش وابستگی دولت به نفت، افزایش سهم مالیات و درآمدهایی از این دست در بودجه عمومی، کنترل اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی از جمله محورهای کنترل رشد غیرهدفمند نقدینگی و پایه پولی است که دولت و بانک مرکزی با سیاست‌گذاری مناسب می‌توانند این سیاست‌ها را برای تقویت پول ملی تقویت اتخاذ کنند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: وابسته نبودن تولید ملی به واردات با ایجاد زنجیره تولید در داخل کشور و استفاده درست از منابع طبیعی تقویت پول ملی را در بر دارد. هر چقدر منابع طبیعی تولید شود و در زنجیره تولید قرار گیرد تولید ناخالص داخلی را رشد می‌‌دهد و این موجب تقویت پول ملی می‌شود.  
وی در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط فعلی امکان تقویت پول ملی وجود دارد، گفت: بله، علت اصلی کاهش ارزش پول ملی ضعف در سیاست‌گذاری و مدیریت است. بنگاه‌ها و نهادهای دولتی کارآمدهای مناسبی ندارند و بهره‌وری آنها پایین است و این مساله خود عاملی برای کاهش تولید بالفعل و به تبع آن کاهش ارزش پول ملی است. بنابراین یکی از راهکارهای تقویت پول ملی افزایش سهم بخش خصوصی و تعاونی از اقتصاد و کاهش تصدی‌گری دولت است.
حسینی هاشمی اظهارداشت: یکی از روش‌های توسعه صادرات و کاهش واردات تضعیف ارزش پول ملی است و حتی سازمان تجارت جهانی مراقبت می‌کند کشورها به عمد پول ملی را تضعیف کنند و چین برای بهبود سطح صادرات خود از این ابزار استفاده کرده است اما این در صورتی که با این سیاست قدرت خرید مردم تضعیف شود، رکود در اقتصاد داخلی شکل می‌گیرد و به همین دلیل تضعیف پول ملی باید به‌‌گونه‌ای برای مردم جبران شود که قدرت خرید حفظ شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

موفقیت بانک ایران زمین در جذب سپرده

مهندسی افزایش قیمت ارز و بنزین

بالاترین سپرده ها در اختیار چه کسانی است؟

قیمت طلا امروز جمعه افزایش یافت

وام‌ها چقدر مسکن را گران کرد؟

شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان

کاهش ساعات کار بانک‌ها در شب‌های قدر

بانک رفاه، بانک برتر مشتری مدار است

سود ۳۴۰ میلیارد ریالی در بانک گردشگری

همکاری بانک پارسیان و بنیاد برکتِ

پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد

مکث طلای جهانی در برابر صعود دلار

بیت‌کوین به ۲۰ هزار دلار می رسد؟

زمان راه اندازی بازار متشکل ارزی اعلام شد

دلار نقدی تهران ۱۴٫۳۵۰ قیمت خورد

تشویق و تنبیه؛ کنترل‌کننده بازار ارز

تاثیر سیاست‌های بانک مرکزی بر نرخ ارز

نرخ ۲۵ ارز دولتی ارزان شد+جدول

جزئیات مشکل سامانه سنا برای صرافان

دلار همچنان در مسیر ۱۳۵۰۰ - ۱۵۰۰۰

مهمترین سوال حوزه سیاستگذاری پولی

ورود بانک مرکزی به قیمت‌گذاری خدمات

موقعیت جدید معامله‌گران دلار

هکرها ۴۱ میلیون دلار بیت‌کوین را دزدیدند

احتمال صعود بی‌سابقه بیت کوین

قبل از واریز پول، تماس بگیرید!

تورم ۲۰ تا ۱۳۶ درصدی کالا و خوارکی‌ها

پیش‌بینی قیمت ارزهای مجازی

چرا نرخ ارز نزولی و صعودی شد؟

هشدارهای مالیاتی به خریداران ارز