رییس سابق اتاق بازرگانی ایران

ارز پنج نرخی باید از بین برود

۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۷/۲۹کد خبر: 237055
رییس سابق اتاق بازرگانی ایران گفت: باید ارز پنج نرخی جمع و به نرخ واقعی نزدیک شود چراکه ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش از هر نرخ دیگری فرار سرمایه‌ را رقم می‌زند.

به گزارش بنکر (Banker)،محسن جلال‌پور امروز در بیست‌ودومین سالروز ملی صادرات که در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد با اشاره به اینکه صادرکنندگان براین باورند که صادرات باید محور فعالیت‌های اقتصادی باشد و ارز آن جایگزین ارز حاصل از نفت باشد. اظهار کرد: سال ۱۹۸۰ ترکیه سه میلیارد دلار صادرات داشت، در حالیکه اکنون میزان صادرات آن به ۱۶۰ میلیارد دلار رسیده است. ضمن اینکه این آرزوی همه ایرانیان است که روزی درب چاه‌های نفت بسته شود. البته اکنون دشمن در تلاش است که درب چاه‌های نفت را ببندد.
تصریح کرد: با توجه به افزایش نرخ ارز، می‌توان مشروط به باز کردن راه‌ها، افزایش صادرات ایجاد کرد ضمن اینکه باید جلوی تصمیمات یک‌شبه را گرفته شود تا ارز کشور علاوه بر تامین نیازها بخشی‌اش هم ذخیره شود.
وی با اشاره به اعتقاد برخی صادرکنندگان مبنی بر مناسب نبودن تعهد ارزی گفت: البته برخی دیگر مخالف نیستند اما شرایط مناسبی را برای بازگشت ارز حاصل از صادرات طلب می‌کنند؛  این در حالی است که تعهد ارزی باید ضوابط خود را داشته و ارز پنج نرخی از بین برود. با توجه این که ارز آزاد، ارز مسافرتی، ارز نیما، ارز سنا و ارز دولتی پنج نرخ حال حاضر در کشور برای ارز است، مشخص نیست که باید تعهد صادراتی با چه ارزی انجام شود.
جلال‌پور با اشاره به اینکه پرداخت یارانه نیز باید هدفمند شود، اظهار کرد: روزی ۹۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود و قاچاق هم گسترش دارد و فرار سرمایه با همین قاچاق صورت می‌گیرد. علاوه‌ براین اعتماد باید به کشور برگردد، فضای کسب و کار بهبود یابد و نرخ ارز واقعی شود؛ چراکه ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش از هر نرخ دیگری فرار سرمایه را رقم می‌زند.
به نوشته ایسنا، رییس سابق اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد : امسال خود بنده به عنوان صادرکننده نمونه سال ۹۶، هنوز یک کیلو پسته هم صادر نکرده‌ام چراکه نمی‌دانم چطور باید ارز صادراتی را برگردانم. ما نمی‌توانیم مسیری را برویم که به عنوان قاچاقچی ارز در آینده مطرح شده است و تنها گرفتاری ایجاد می‌کند. اولین خصلت صادرکنندگان، میهن‌پرستی است. صادرکننده واقعی و شناسنامه‌دار ارز حاصل از صادرات خود را برمی‌گرداند. اتفاقا کسانی که دچار تخلف شده و ارز حاصل از صادرات خود را به سیستم برنمی‌گردانند کسانی هستند که اکنون راه برای صادرات‌شان باز شده است.
وی افزود: ممنوعیت صادرات کاملا غیرقانونی است، کشورهایی که خریدار پسته ما بودند،  امروز نمی‌خرند چراکه وقتی می‌بینند صادرات گوجه‌فرنگی متوقف شده، دیگر پسته ایرانی را نمی‌خرند. بنابراین ممنوعیت صادرات جایی ندارد.
به گفته جلال‌پور، فضای رانتی و نور چشم‌پروری نباید در کشور وجود داشته باشد، اگر قرار است تولید، تولید باشد تولیدکننده باید بدون سرکوب در بازار حضور داشته باشد.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

طراحی ۳۰ برنامه عملیاتی بورس در سال ۹۸

خرید شارژ تلفن همراه با تکانک

مدیر عامل بازار متشکل ارزی انتخاب شد

تداوم کاهش قیمت طلا

بیت کوین رقیب جدی فدرال رزرو

پیامدهای تغییر نرخ سود بانکی در بازارهای مختلف

۱۰ حقیقت جالب درباره ین

شمارش معکوس برای خداحافظی با ریال

افزایش قیمت ۱۹ ارز در بازار بین بانکی

طرحی برای خریداران مسکن

پایان خودتحریمی در بازار پول

خرید آشفته طلا توسط بانک‌های مرکزی جهان

افزایش ۳ برابری مجوزهای افزایش سرمایه

زمانه سردرگمی در بازار ارز

سقوط طلا جهانی به کمترین رقم ۴ ماه گذشته

تمدید مهلت جشنواره «پولتو راحت بریز!»

نرخ کاهشی،تحفه امروز صرافی‌ها

افزایش حقوق باید از این ماه محسوب شود

اعلام آخرین نرخ خرید وام مسکن

طلا ۴۳۰هزار تومان شد

جلوی نرخ‌های سود بی منطق بانک‌ها گرفته شد

شیب نزول قیمت طلای جهانی شدت گرفت

آزمایش موفقیت‌آمیز کوپن الکترونیک

خبری از وام ازدواج در برخی بانک‌ها نیست

مراقب کلاهبرداران فضای مجازی باشید

درآمد بانک ها به سپرده گذاران می رسد

زمان دریافت بیمه بیکاری کارگران اخراجی

آخرین قیمت ارز در صرافی ملی

بازار سرمایه، عامل رونق تولید

دلیل نوسانات اخیر قیمت سکه