الگوی ین برای غلبه طلا بر دلار

۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۷/۲۹کد خبر: 237032
اونس طلا سومین هفته متوالی خود را با بازدهی مثبت به ثبت رساند. بهای هر اونس از فلز زرد ظرف هفته گذشته از ۱۲۱۷ دلار تا ۱۲۲۶ دلار صعود کرد.

به گزارش بنکر (Banker)،هرچند از ابتدای سال‌جاری میلادی بازدهی منفی ۷ درصدی از ضعف طلا در برابر دلار حکایت دارد. اما همبستگی ین با فلز گرانبها از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی سرمایه‌گذاران فعال در بازار فلز زرد را به آینده اونس امیدوار کرده است. با توجه به خروج بازدهی ین نسبت به دلار آمریکا از محدوده منفی، تداوم صعود قیمت طلا نیز محتمل خواهد بود. همان‌طور که ظرف ۳ هفته اخیر با رشد ۸۴/ ۲ درصدی استارت مناسبی برای تحقق یافتن این فرضیه زده است.

فدرال رزرو مستقل ماند
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ظرف چند ماه اخیر بارها از سیاست‌های فدرال رزرو در راستای افزایش نرخ بهره انتقاد کرده و نهاد پولی این کشور را بزرگ‌ترین تهدید موجود برای خود و رشد اقتصادی ایالات‌متحده توصیف کرده است. آخرین انتقاد ترامپ یک روز قبل از برگزاری نشست ماه اکتبر کمیته بازار آزاد آمریکا اعلام شد؛ اما براساس متن مذاکرات سیاست‌گذاران پولی در نشست اخیر فدرال رزرو نشان داد تصمیم مستقل آنها برای آینده نرخ بهره روبه رشد همچنان پابرجا است.
فدرال رزرو آمریکا در نشست ماه سپتامبر برای سومین بار متوالی در سال ۲۰۱۸ میلادی نرخ بهره را افزایش داد. همچنین چشم‌انداز آتی اعضای کمیته ۱۰ نفره بازار آزاد از یک نوبت رشد نرخ دیگر در نشست ماه دسامبر حکایت دارد. در متن منتشرشده از چشم‌انداز فدرال رزرو آمده است: «سیاست‌گذارانی که در نشست فدرال رزرو شرکت کرده‌اند بر این باورند که افزایش تدریجی نرخ بهره مطابق با اهداف تعیین شده، هماهنگ با ضرباهنگ رشد اقتصادی واقعی و شرایط بازار کاری در وضعیت اشتغال کامل (نرخ بیکاری ۷/ ۳ درصدی) خواهد بود. همچنین روند انقباضی مدنظر برای تداوم حرکت در مسیری با نرخ تورم هدف ۲ درصدی نیز مناسب است. تاکید فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در شرایطی رخ داد که ترامپ فشارهای سیاسی خود را بر این نهاد افزایش داده است تا با سیاست‌های اقتصادی کاخ سفید هماهنگی ایجاد کند. برخلاف تصور دونالد ترامپ، اعضای فدرال رزرو سیاست‌های مالی دولت را ریسک موجود در فضای اقتصادی آمریکا قلمداد می‌کنند و برنامه‌ریزی این نهاد را نوعی تعدیل‌کننده بسته‌های مالی انبساطی و کسری روبه‌رشد کاخ سفید می‌دانند.

 همبستگی طلا به ین
به نوشته  دنیای اقتصاد،تناقض آشکار میان سیاست‌های دولت ترامپ و فدرال رزرو، شاخص دلار را نیز تحت تاثیر قرار داده است. شاخص دلار از ابتدای ماه آوریل (۱۰ فروردین سال ۹۷) تا زمانی که انتقادی از سوی دولت مطرح نشده بود، در بازار جهانی ارز پیشتازی می‌کرد و بر ارزهای کشورهای توسعه‌یافته، بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه نیز فشار شدید وارد کرده بود. رشد شاخص دلار، اونس طلا را نیز دچار سقوط شدیدی کرد که فاصله بیشترین قیمت و کمترین قیمت هر اونس را ظرف سال‌جاری میلادی به بیش از ۲۰۰ دلار رساند. ین ژاپن نیز به‌رغم مقاومت شدیدی که از خود نشان می‌داد در نهایت وارد محدوده منفی شد که شاخص دلار آن را هدایت می‌کرد. افت بالغ‌ بر ۷ درصدی طلا در سال‌جاری میلادی تا چند هفته گذشته با بازدهی منفی ین نسبت به دلار همراهی می‌شد؛ اما ین در حال حاضر با بازدهی ۱/ ۰ درصدی از ابتدای سال‌جاری میلادی نشان داده که رالی دیگری میان این دو ارز در راه خواهد بود. رقابتی که به ذخایر امن در شرایط نااطمینانی نیز مربوط می‌شود. از آنجا که طلا و ین ژاپن از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی به شدت از روند یکدیگر تبعیت می‌کردند، تداوم این روند نیز محتمل خواهد بود. اولین نشانه‌های موجود در فضای بازارهای جهانی با ثبت سومین هفته پیاپی رشد ارزش فلز زرد قابل مشاهده است. همچنین ضریب همبستگی بالاتر از ۷ که میان ین و طلا در میان‌مدت (۲۱ ماه اخیر) برقرار شده نیز حرکت هماهنگ این دو را در آینده از احتمال بیشتری برخوردار کرده است.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

طراحی ۳۰ برنامه عملیاتی بورس در سال ۹۸

خرید شارژ تلفن همراه با تکانک

مدیر عامل بازار متشکل ارزی انتخاب شد

تداوم کاهش قیمت طلا

بیت کوین رقیب جدی فدرال رزرو

پیامدهای تغییر نرخ سود بانکی در بازارهای مختلف

۱۰ حقیقت جالب درباره ین

شمارش معکوس برای خداحافظی با ریال

افزایش قیمت ۱۹ ارز در بازار بین بانکی

طرحی برای خریداران مسکن

پایان خودتحریمی در بازار پول

خرید آشفته طلا توسط بانک‌های مرکزی جهان

افزایش ۳ برابری مجوزهای افزایش سرمایه

زمانه سردرگمی در بازار ارز

سقوط طلا جهانی به کمترین رقم ۴ ماه گذشته

تمدید مهلت جشنواره «پولتو راحت بریز!»

نرخ کاهشی،تحفه امروز صرافی‌ها

افزایش حقوق باید از این ماه محسوب شود

اعلام آخرین نرخ خرید وام مسکن

طلا ۴۳۰هزار تومان شد

جلوی نرخ‌های سود بی منطق بانک‌ها گرفته شد

شیب نزول قیمت طلای جهانی شدت گرفت

آزمایش موفقیت‌آمیز کوپن الکترونیک

خبری از وام ازدواج در برخی بانک‌ها نیست

مراقب کلاهبرداران فضای مجازی باشید

درآمد بانک ها به سپرده گذاران می رسد

زمان دریافت بیمه بیکاری کارگران اخراجی

آخرین قیمت ارز در صرافی ملی

بازار سرمایه، عامل رونق تولید

دلیل نوسانات اخیر قیمت سکه