متهم ردیف اول گرانی مسکن

سحر افشاری
۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۶/۲۲کد خبر: 232865
بیش از دو دهه است که در تهران با پدیده مشکل‌ساز تراکم‌فروشی مواجه هستیم که نه تنها مزیتی را به همراه نداشته است بلکه باعث افزایش قیمت مسکن در تهران نیز شده است.

به گزارش بنکر (Banker)،  در پی فروش غیرقانونی تراکم؛ تهران با آلودگی، ترافیک و پایین بودن زیست‌پذیری که به معضلاتی حل نشدنی تبدیل شده‌اند، مواجه است. در راستای همین اتفاقات وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدود 5/4 میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد تهران زندگی می‌کنند گفت: فروش تراکم‌ در تهران در منطقه‌هایی مانند یک، دو، چهار و پنج باعث افزایش قیمت مسکن شده است.

پدیده تراکم‌فروشی در تهران از سال 69 آغاز شده است این پدیده در قوانین شهرسازی جایی ندارد و حتی تخلف و جرم نیز محسوب می‌شود. امروز شاهد پیامدهای منفی تراکم‌فروشی با افزایش آلودگی و ترافیک‌های سنگین در شهر تهران هستیم. کارشناسان از مدت‌ها قبل به لزوم کمرنگ‌تر کردن نقش فروش تراکم در مدیریت اقتصادی شهرها تاکید داشته‌اند و مخالفت خود را با مدیریت شهری و ساماندهی اقتصاد با تراکم‌فروشی به دلیل ناپایدار بودن درآمدهای شهری متکی بر فروش تراکم در تهران و شهرهای دیگر اعلام کرده بودند. بسیاری معتقدند اخذ مالیات‌هایی چون مالیات بر ارزش افزوده و بهره‌مندی از دیگر برنامه‌های اقتصادی می‌تواند درآمد شهری را افزایش دهد تا شهرداری‌ها به درآمدهای ناپایدار چون تراکم فروشی در شرایط کنونی اقتصادی تکیه نکنند. از سال 86 در تهران مدیریت شهری با مشکلات بسیاری مواجه شد به همین جهت فروش تراکم از آنجایی آغاز شد که برخی بافت‌های مسکونی و تجاری بدون وجود خدمات متراکم جمعیت بیشتری را در خود جای دادند. تاثیر تراکم‌فروشی در شهر تهران را می‌توان با قیاس میانگین قیمت مسکن در سال 72 و سال 97 به خوبی درک کرد، چراکه طبق آماری که در 17 اردیبهشت سال جاری منتشر شد، قیمت مسکن شهر تهران در سال 72 حدود 52 هزار تومان بوده و اکنون به متری 9 میلیون تومان نیز رسیده است. به‌رغم افزایش قیمت‌ مسکن در تهران و ثبت معاملات، از میزان عرضه در سال ۹۷ به شدت کاسته شده است. زیرا در شرایط تلاطم بازار مسکن، فروشندگانی که صاحب یک واحد مسکونی هستند ترجیح می‌دهند که اصلا معامله‌ای انجام ندهند، زیرا از آینده پیش‌رویشان هیچ خبری ندارند. در این میان تنها کسانی فروشنده‌اند که سازنده هستند و پروژه جدیدی در دست دارند و معمولا به دلیل تامین نقدینگی اقدام به فروش می‌کنند. تعداد این فروشندگان هم با توجه به رکود بازار مسکن در سال‌های اخیر کم است. طبق آخرین بررسی­های موجود قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران در شهریور 97 به این شرح است: قیمت مسکن در تجریش محله میدان قدس 10 میلیون تومان، قیمت مسکن در سوهانک محله بیدستان 12 میلیون تومان، قیمت مسکن در نیاوران محله شمال کاخ 17 میلیون تومان، قیمت مسکن در کامرانیه محله شیبانی 18 میلیون، قیمت مسکن در گیشا محله خیابان ۳۶،11 میلیون تومان، قیمت مسکن در مرزداران محله ایثار 9 میلیون تومان، قیمت مسکن در ستارخان محله بهبودی 9 میلیون تومان، قیمت مسکن در اختیاریه شمالی محله غفوری 10 میلیون تومان و در آفریقا محله چهارراه جهان کودک به 13 میلیون تومان رسیده است.
 
تراکم فروشی؛ عامل رشد مسکن
به نوشته آرمان، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدود 5/4 میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد تهران زندگی می‌کنند، گفت: فروش تراکم‌ در تهران در منطقه‌هایی مانند یک، دو، چهار و پنج باعث افزایش قیمت مسکن شده است. به گزارش آرمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، در جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار بیان کرد: برگزاری جلسه ستاد بازآفرینی شهر تهران با حضور تمامی مقامات ملی و محلی مساله‌ای امیدوارکننده بود، چراکه برای نخستین بار همه افراد راجع به یک موضوع اتفاق نظر داشته و هماهنگ عمل کرده‌اند. عباس آخوندی گفت: فروش تراکم‌ در تهران در منطقه‌هایی مانند یک، دو، چهار و پنج نه تنها به ارتقای کیفیت زندگی کمکی نکرده بلکه باعث توسعه گسترده سوداگری و افزایش قیمت مسکن نیز در این کلانشهر شده و زندگی را برای افرادی با بضاعت کمتر در اطراف تهران سخت‌تر کرده است. او با تاکید بر اینکه سیاست اصلی رویکرد بازآفرینی روی ارتقای کیفیت محلات متمرکز شده است، گفت: در حال حاضر تمامی محلات ناکارآمد استان تهران شناسایی و تبدیل به ۶۳ محله شده است، ویژگی قابل توجه محلات ناکارآمد تهران پرجمعیت بودن آنهاست به گونه‌ای که در برخی محلات به ۲۰ هزار تا ۵۰ هزار نفر می‌رسد، مساله‌ای که قطعا وضعیت بافت‌های فرسوده تهران را از سایر شهرها متمایز کرده و اهمیت آن را نشان می‌دهد. عضو کابینه دولت با بیان اینکه با توجه به گزارش‌های ارائه شده وضعیت موجود در شهرهای پیرامون تهران سخت بود و خدمات در سطح نازلی به چشم می‌خورند، گفت: ستاد ملی سعی دارد تا با تمرکز ویژه روی مساله کیفیت زندگی، شرایط خدمات‌رسانی در محلات را به جای تک‌ واحد مورد توجه قرار دهد. آخوندی از آغاز حداقل یک پروژه بازآفرینی در تمامی محلات ناکارآمد استان خبر داد و گفت: خوشبختانه این امر نشان می‌دهد چرخه فرآیند بازآفرینی در تهران به حرکت درآمده و ارتقای کیفیت زندگی در این نقاط در اولویت قرار گرفته است. او گفت: نمی‌توانیم فرآیند بازآفرینی در تهران را به طور منقطع از مسائل پیرامون ببینیم، چراکه مسائل اصلی در این حوزه وجود دارد که باید حتی در جلسات بالاتر چون شورای ساماندهی شهر تهران به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور بررسی شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

رونمایی «آوای ایران» با حمایت بانک صادرات

انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی به کجا رسید؟

عرضه یورو در صرافی‌های بانکی متوقف شد

جزییات جلسه مدیران بانک‌ها با رئیس مجلس

محور اصلی مجله بانک ملی ایران

نوزدهمین مدرسه "مهر نوین" افتتاح شد

ارائه کارت خرید کالا در موسسه ملل

ضرر اقتصاد با کاهش نرخ سود

تورم تولیدکننده ۳۰.۱ درصد شد

ترمز دلار کشیده شد

تشریح اقدامات بانک سپه در استان کرمانشاه

اونس جهانی طلا بدون تغییر ماند

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات منصوب شد

کدام عوامل بر مدیریت بازار ارز موثر هستند؟

طلا بازیگری مهم در سبد سرمایه گذاران

اتمام بررسی‌های بانک مرکزی درباره رمزارزها

روند صعودی قیمت طلا در سال ۲۰۱۹

دستورالعمل نحوه‌ بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد

بررسی رویداد های مهم اقتصادی هفته جاری

هر ایرانی چقدر یارانه گرفت؟

خریداران ارز احتیاط کنند

تعلیق حساب بانکی اتباع ایرانی در ارمنستان

تفاوت‌های سیستم بانکی ایران و جهان

وضعیت بانک‌ها براساس شاخص درآمدی ارزیابی شد

جزئیات بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی اعلام شد

قیمت دلار باید حدود ۴ تا ۵هزار تومان باشد

بانک ملّی ۵۳۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

بانک ها در هفت ماه چقدر وام دادند؟

راه‌اندازی بازار معاملات نقدی و حواله ارز در آینده نزدیک

کاهش نرخ پوند و یورو در بازار بین بانکی

اخبار پربازدید