دلایل حذف دلار از سامانه نیما

۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۵/۲۹کد خبر: 230168
در حالی که در روزهای گذشته و در اتفاقی نادر قیمت دلار از یورو در سامانه سنا بالاتر رفته بود، بانک مرکزی اقدام به حذف دلار از این سامانه کرد. در عین حال، طی سال های گذشته و به دلیل تحریم های اولیه آمریکا، معاملات دلاری به طور عملی از گردونه معاملات تجاری ایران حذف شده بود و عمده وزن معاملات بر روی درهم امارات، یوان چین، روپیه هند و لیر ترکیه می چرخید.

به گزارش بنکر (Banker)،با توجه به اینکه در حال حاضر و حتی از زمان اجرایی شدن برجام، بازهم معاملات دلاری انجام نمی شد، حذف دلار از سامانه سنا و بازار به شکل عملی نمی تواند تاثیر چندانی بر عملکرد بازار داشته باشد. حتی صندوق توسعه ملی از ابتدای سال جاری نیز نرخ تسهیلات خود به بانک ها را با یورو محاسبه کرده که این اقدام موضوعی مهم در محاسبات محسوب می شود.
پیش تر علی صالحی آبادی؛ مدیرعامل بانک توسعه صادرات  گفته بود که در حال حاضر ذخایر ارزی کشور، ذخایر ارزی بانک ها و سپرده گذاری بانک های ایرانی در بانک های خارجی و همچنین تمامی نقل و انتقالات مالی کشور بر مبنای یورو است.
مجیدرضا حریری درباره حذف شدن دلار از سامانه سنای بانک مرکزی و تاثیر آن بر بازار گفت: چندین سال است که دلار به طور عملی از مبادلات تجاری کشور حذف شده و ال سی و پروفرمای دلاری را کسی باز یا قبول نمی کند.
وی با اشاره به حذف شدن دلار از مبنای محاسبات اقتصادی کشور از ابتدای سال جاری نیز اظهار داشت: تنها مسئله موجود در این رابطه آن است که در محاسبات باید هر نرخ ارزی را با دلار مقایسه کنیم؛ از سوی دیگر برخی از ارزها مانند درهم امارات نیز به طور مستقیم به دلار وصل هستند.
نایب رییس اتاق ایران و چین ادامه داد: همچنین برای محاسبه نرخ سایر ارزها مانند یوان و روپیه نیاز به یک جدول مقایسه ای یا مبنایی برای محاسبه داریم. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: سیاستگذار برای حذف دلار از سامانه سنا بیشتر از آنکه سیاستی اقتصادی مبتنی بر پایه های محاسباتی را دنبال کرده باشد، سیاستی روانی را دنبال کرده است.
حریری به بالاتر بودن نرخ دلار از یورو در روزهای گذشته در سامانه سنا اشاره کرد و افزود: به طور عملی هیچ فردی دلار را گرانتر از یورو نمی خرد و این افزایش بیشتر ناشی از فضای روانی و انتظارات بازار است.
  به نوشته ایبِنا،وی در عین حال خاطرنشان کرد که بازار ارز کار خود را انجام می دهد و نرخ اعلامی و توافق در سامانه های سنا و نیما واقعیت بازار نیستند؛ به عنوان نمونه در حالی که نرخ دلار در سامانه نیما در کانال ۸ هزار تومان است، این ارز در بازار در کانال ۱۰ هزار تومان خرید و فروش می شود.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین دلایل این موضوع را در بخش عرضه و تقاضا برشمرد و گفت: ۸۰ درصد عرضه دلار در سامانه های نیما در اختیار شرکت های پتروشیمی و فولاد است و این شرکت ها می توانند با عرضه قطره چکانی، قیمت ارز را به نوعی تحت تاثیر قرار دهند.
حریری درباره تقاضا نیز گفت: سه تقاضای عمده ارز در ماه های گذشته در کشور برای خروج سرمایه از کشور، خروج سرمایه از بازار به شکل تبدیل ریال به ارز و سکه و قاچاق بوده است. وی توضیح داد در ماه های گذشته و به دلیل سیاست های نظارتی دولت تقاضای ارز برای قاچاق البته در کوتاه مدت کاهش یافت، اما تقاضای ارز برای خروج سرمایه از کشور و بازار بسیار بالا بوده است.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

راه‌اندازی کانال مالی ایران و سوئیس

وام ۸۰ هزار میلیاردی یک ابربدهکار به دولتی‌ها

توضیحاتی درباره قطع اینترنت و الزام انتقال سرور

کاهش شتاب رشد قیمت مسکن

افزایش سرمایه بانک‌ها کلید خورد

افزایش نقدشوندگی بازار سرمایه در دستورکار

روسیه پنجمین دارنده بزرگ ذخایر طلای جهان

تاکید برخی بانکها بر پرداخت سود ۲۰درصدی

افتتاح حساب ۱۸ درصدی در یکی از بانک ها

بی اطلاعی مشتریان از نحوه سود ماه شمار

صعود دلار متوقف شد

سرقت ناموفق از بانک+عکس

ثبت شماره شبا در سامانه سهام عدالت

برنامه بانک مرکزی برای صنعت پرداخت

راه نجات مسکن از رکود

حذف ۲ صفر

حال ناخوش اقتصاد جهان

سقوط تورم ماهانه مسکن

نوآوری موسسه ملل در بانکداری الکترونیک

سپرده‌های بانک سپه از یک هزار هزار میلیارد ریال عبور کرد

اهدا جایزه ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریالی وین کارت

اهدا جایزه برنده جشنواره رونمایی "سامانیوم"

قیمت اونس طلا بدون تغییر ماند

«تِل‌‎بانک» بانک سامان راه‌اندازی شد

افزایش قیمت ۲۳ ارز در بازار بین بانکی

سود سپرده ها ماه شمار شد

مهم ترین عوامل ثبات نظام بانکی

تورم ماه آینده از ۴۰ درصد عبور می‌کند؟

ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد باز گردد

لزوم اصلاح رفتار سازمانی در تامین اجتماعی