لیلاز: نرخ سود بانکی را به ۲۰ درصد افزایش دهید

۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۴/۳۱کد خبر: 226186
استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که افزایش نرخ سود بانکی می‌تواند در شرایط فعلی موثر باشد، گفت: بهترین راهکار از سوی بانک مرکزی، افزایش نرخ سود بانکی به صورت حداقلی ۶ درصد و رساندن حداقل سود بانکی به ۲۰ درصد به شمار می‌رود تا مردم از ترس کاهش ثروت و قدرت خرید خود پول‌ها را به جای تبدیل کردن به کالاهای سرمایه‌ای از جمله سکه، خودرو و مسکن در بانک‌ها قرار دهند و از سود آن خود را تامین کنند که می‌توان آن را بازگشت به گذشته قلمداد کرد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،سعید لیلاز درباره وضعیت اقتصادی کشور و رویکرد مدیران اقتصادی، به ایبِنا افزود: وضعیت فعلی اقتصاد ایران بسیار پیچیده است چرا که علاوه بر مشکلات تصمیم گیری و منابع در داخل کشور شاهد جنگ روانی قدرت‌های خارجی در برابر ایران و فشار روانی به مردم هستیم که باعث شده تا کنترل قیمت‌ها در بسیاری از زمینه‌ها از نظارت دولت خارج شود و بازار خودسرانه نرخ‌ اعلام کند؛ در واقع هم اکنون اقتصاد ایران را مسائل سیاسی داخلی و خارجی جهت‌دهی می‌کند.

این صاحب نظر مسایل اقتصادی ادامه داد: از سویی دیگر نیز مردم اعتماد خود را به مدیران از دست داده‌اند و حاضر نیستند به توصیه‌ها گوش کنند و همین باعث شده تا بازارهای آزاد و ثالث بدون نظارت رونق پیدا کند و مردم سرمایه‌های خود را به این سمت سرازیر کنند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: اعتقاد دارم تعویض مدیران ارشد در نظام بانکی و اقتصادی مشکلی را مرتفع نخواهد کرد و باید به جای چنین بحث‌هایی برای کنترل بازار و سرشکن کردن حباب‌های روانی برنامه ریزی کرد.
لیلاز با بیان این که افزایش نرخ سود بانکی می‌تواند در شرایط فعلی موثر باشد، اظهار داشت: بهترین راهکار از سوی بانک مرکزی به منظور کنترل تلاطم‌های ناشی از مسائل روانی و جنگ سیاسی ایجاد شده و وقوع تحریم‌های جدید، افزایش نرخ سود بانکی به صورت حداقلی ۶ درصد و رساندن حداقل سود بانکی به ۲۰ درصد به شمار می‌رود تا مردم از ترس کاهش ثروت و قدرت خرید خود پول‌ها را به جای تبدیل کردن به کالاهای سرمایه‌ای از جمله سکه، خودرو و مسکن در بانک‌ها قرار دهند و از سود آن خود را تامین کنند که می‌توان آن را بازگشت به گذشته قلمداد کرد.
وی افزود: البته یک نکته مهم در زمینه افزایش نرخ سود بانکی این است که افزایش آن دردسرهای جدیدی را برای شبکه بانکی در زمینه چگونگی بازگشت سرمایه و نحوه سرمایه گذاری برای درآمدهای پایدار با وجود شرایط اقتصادی حال و حاضر فراهم می‌کند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: با توجه به این که قشر بزرگی از مردم اعتماد خود را از سیاست‌های اقتصادی دولت به دلیل نتایج ضعیف و در نتیجه بانک‌های دولتی و خصوصی از دست داده‌اند، افزایش نرخ سود بانکی صرفا در بخشی از جامعه موثر عمل خواهد کرد.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

خدمات‌رسانی نظام بانکی به زائران اربعین

ارز پنج نرخی باید از بین برود

اجرایی کردن حاکمیت شرکتی در بانک‌ها

۳ علت ریزش قیمت طلا و سکه

بانک صادرات از بحران ها سربلند بیرون آمد

تثبیت نرخ ارز دلارهای خانگی را کم کرد

وام مسکن ۳۰۰ میلیون تومان می‌شود؟

طلا بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است

راه های دور زدن تحریم های آمریکا توسط ایران

افزایش نرخ سود بانکی شاید وقتی دیگر

جدیدترین پیش بینی تی دی اس از قیمت طلا

هجدهمین مدرسه "مهر نوین" بهره‌برداری شد

طلا جایگزین ذخایر دلاری در کشورهای جهان

اسامی برندگان قرعه کشی بانک سینا اعلام شد

سرمایه گذاران وارد بازار طلا خواهند شد

بانک کارگشایی ۲۴۷ هزار فقره تسهیلات پرداخت کرد

ریزش شدید قیمت مسکن در راه است

دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

۲۰میلیارددلار خانگی با اقتصاد چه می کند؟

داده‌های چک‌‌های مبادله شده به‌روز شد

سمت‌وسوی بازار ارز

بیش از ٥١ هزار میلیارد ریال مطالبات کلان بانک صادرات وصول شد

الگوی ین برای غلبه طلا بر دلار

برنامه های بانک مهر اقتصاد محقق شد

غیبت ریال در بازار ارز

مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی اعلام شد

درخشش اونس طلا ادامه خواهد یافت

زنجیره خدمات بازار سرمایه در شعب بانک اقتصادنوین کامل شد

اختلاف مرکز آمار با بانک مرکزی بر سر چیست؟

۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی در ایران وجود دارد

اخبار پربازدید