لیلاز: نرخ سود بانکی را به ۲۰ درصد افزایش دهید

۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۴/۳۱کد خبر: 226186
استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که افزایش نرخ سود بانکی می‌تواند در شرایط فعلی موثر باشد، گفت: بهترین راهکار از سوی بانک مرکزی، افزایش نرخ سود بانکی به صورت حداقلی ۶ درصد و رساندن حداقل سود بانکی به ۲۰ درصد به شمار می‌رود تا مردم از ترس کاهش ثروت و قدرت خرید خود پول‌ها را به جای تبدیل کردن به کالاهای سرمایه‌ای از جمله سکه، خودرو و مسکن در بانک‌ها قرار دهند و از سود آن خود را تامین کنند که می‌توان آن را بازگشت به گذشته قلمداد کرد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،سعید لیلاز درباره وضعیت اقتصادی کشور و رویکرد مدیران اقتصادی، به ایبِنا افزود: وضعیت فعلی اقتصاد ایران بسیار پیچیده است چرا که علاوه بر مشکلات تصمیم گیری و منابع در داخل کشور شاهد جنگ روانی قدرت‌های خارجی در برابر ایران و فشار روانی به مردم هستیم که باعث شده تا کنترل قیمت‌ها در بسیاری از زمینه‌ها از نظارت دولت خارج شود و بازار خودسرانه نرخ‌ اعلام کند؛ در واقع هم اکنون اقتصاد ایران را مسائل سیاسی داخلی و خارجی جهت‌دهی می‌کند.

این صاحب نظر مسایل اقتصادی ادامه داد: از سویی دیگر نیز مردم اعتماد خود را به مدیران از دست داده‌اند و حاضر نیستند به توصیه‌ها گوش کنند و همین باعث شده تا بازارهای آزاد و ثالث بدون نظارت رونق پیدا کند و مردم سرمایه‌های خود را به این سمت سرازیر کنند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: اعتقاد دارم تعویض مدیران ارشد در نظام بانکی و اقتصادی مشکلی را مرتفع نخواهد کرد و باید به جای چنین بحث‌هایی برای کنترل بازار و سرشکن کردن حباب‌های روانی برنامه ریزی کرد.
لیلاز با بیان این که افزایش نرخ سود بانکی می‌تواند در شرایط فعلی موثر باشد، اظهار داشت: بهترین راهکار از سوی بانک مرکزی به منظور کنترل تلاطم‌های ناشی از مسائل روانی و جنگ سیاسی ایجاد شده و وقوع تحریم‌های جدید، افزایش نرخ سود بانکی به صورت حداقلی ۶ درصد و رساندن حداقل سود بانکی به ۲۰ درصد به شمار می‌رود تا مردم از ترس کاهش ثروت و قدرت خرید خود پول‌ها را به جای تبدیل کردن به کالاهای سرمایه‌ای از جمله سکه، خودرو و مسکن در بانک‌ها قرار دهند و از سود آن خود را تامین کنند که می‌توان آن را بازگشت به گذشته قلمداد کرد.
وی افزود: البته یک نکته مهم در زمینه افزایش نرخ سود بانکی این است که افزایش آن دردسرهای جدیدی را برای شبکه بانکی در زمینه چگونگی بازگشت سرمایه و نحوه سرمایه گذاری برای درآمدهای پایدار با وجود شرایط اقتصادی حال و حاضر فراهم می‌کند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: با توجه به این که قشر بزرگی از مردم اعتماد خود را از سیاست‌های اقتصادی دولت به دلیل نتایج ضعیف و در نتیجه بانک‌های دولتی و خصوصی از دست داده‌اند، افزایش نرخ سود بانکی صرفا در بخشی از جامعه موثر عمل خواهد کرد.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

قیمت سکه چقدر افزایش یافت؟

قیمت دلار در صرافی ملی گران شد

اقدام بازارساز برای مهار فضای روانی بازار

حجم نقدینگی بسیار بالا است

نسخ قدیمی همراه بانک ملی غیرفعال می‌شوند

بررسی طرح اصلاح قانون بانک مرکزی

کاهش میزان بدهى‌هاى بانکى در سال٩٧

سال گذشته ۷۰ میلیون بیمه نامه صادر شد

تسهیل خدمات بانکی با نت بانک شرکتی

اثرات حذف صفر از پول ملی بر اقتصاد

حداقل حقوق ۱.۵میلیون تومان تعیین شد

اونس جهانی رشد کرد

آغاز به کار نمایشگاه بانک، بورس و بیمه

خرید و فروش کاذب ارز متوقف شد

دردسرهای ناتمام لیر ترکیه

افزایش سرعت فروش اموال مازاد بانک‌ها

تهدید دلار باید حذف شود

بازار متشکل ارزی، انحرافی و جعلی است

بورس چقدر جای رشد دارد؟

نوسانات قیمت دلار در اولین ماه سال

۱۰ ارز باارزش جهان کدامند؟

بازار ارز چشم انتظار ۲ رخداد جدید

مبنای تعیین کف و سقف نرخ سود در بانک‌ها

اطلاعات بانکی در معرض فیشینگ

علامت نخست از تورم سال ۹۸

کاهش نرخ ۲۶ ارز در بازار بین بانکی

ادامه همکاری باکنلون بانک چین با ایران

نرخ سود بانکی، دامنه‌ای می‌شود

نوسان‌گیری دلار با «بازار متشکل ارزی»

دلار از سکه پیشی گرفت