لیلاز: نرخ سود بانکی را به ۲۰ درصد افزایش دهید

۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۴/۳۱کد خبر: 226186
استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که افزایش نرخ سود بانکی می‌تواند در شرایط فعلی موثر باشد، گفت: بهترین راهکار از سوی بانک مرکزی، افزایش نرخ سود بانکی به صورت حداقلی ۶ درصد و رساندن حداقل سود بانکی به ۲۰ درصد به شمار می‌رود تا مردم از ترس کاهش ثروت و قدرت خرید خود پول‌ها را به جای تبدیل کردن به کالاهای سرمایه‌ای از جمله سکه، خودرو و مسکن در بانک‌ها قرار دهند و از سود آن خود را تامین کنند که می‌توان آن را بازگشت به گذشته قلمداد کرد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،سعید لیلاز درباره وضعیت اقتصادی کشور و رویکرد مدیران اقتصادی، به ایبِنا افزود: وضعیت فعلی اقتصاد ایران بسیار پیچیده است چرا که علاوه بر مشکلات تصمیم گیری و منابع در داخل کشور شاهد جنگ روانی قدرت‌های خارجی در برابر ایران و فشار روانی به مردم هستیم که باعث شده تا کنترل قیمت‌ها در بسیاری از زمینه‌ها از نظارت دولت خارج شود و بازار خودسرانه نرخ‌ اعلام کند؛ در واقع هم اکنون اقتصاد ایران را مسائل سیاسی داخلی و خارجی جهت‌دهی می‌کند.

این صاحب نظر مسایل اقتصادی ادامه داد: از سویی دیگر نیز مردم اعتماد خود را به مدیران از دست داده‌اند و حاضر نیستند به توصیه‌ها گوش کنند و همین باعث شده تا بازارهای آزاد و ثالث بدون نظارت رونق پیدا کند و مردم سرمایه‌های خود را به این سمت سرازیر کنند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: اعتقاد دارم تعویض مدیران ارشد در نظام بانکی و اقتصادی مشکلی را مرتفع نخواهد کرد و باید به جای چنین بحث‌هایی برای کنترل بازار و سرشکن کردن حباب‌های روانی برنامه ریزی کرد.
لیلاز با بیان این که افزایش نرخ سود بانکی می‌تواند در شرایط فعلی موثر باشد، اظهار داشت: بهترین راهکار از سوی بانک مرکزی به منظور کنترل تلاطم‌های ناشی از مسائل روانی و جنگ سیاسی ایجاد شده و وقوع تحریم‌های جدید، افزایش نرخ سود بانکی به صورت حداقلی ۶ درصد و رساندن حداقل سود بانکی به ۲۰ درصد به شمار می‌رود تا مردم از ترس کاهش ثروت و قدرت خرید خود پول‌ها را به جای تبدیل کردن به کالاهای سرمایه‌ای از جمله سکه، خودرو و مسکن در بانک‌ها قرار دهند و از سود آن خود را تامین کنند که می‌توان آن را بازگشت به گذشته قلمداد کرد.
وی افزود: البته یک نکته مهم در زمینه افزایش نرخ سود بانکی این است که افزایش آن دردسرهای جدیدی را برای شبکه بانکی در زمینه چگونگی بازگشت سرمایه و نحوه سرمایه گذاری برای درآمدهای پایدار با وجود شرایط اقتصادی حال و حاضر فراهم می‌کند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: با توجه به این که قشر بزرگی از مردم اعتماد خود را از سیاست‌های اقتصادی دولت به دلیل نتایج ضعیف و در نتیجه بانک‌های دولتی و خصوصی از دست داده‌اند، افزایش نرخ سود بانکی صرفا در بخشی از جامعه موثر عمل خواهد کرد.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

بازنگری در شیوه تسهیلات دهی مسکن

ارسال مدارک تخلفات ۳۱ ابر بدهکار بانکی به قوه قضاییه

سکه ۱۳۶هزار تومان ارزان شد

پرونده ادغام بانک‌ها و موسسات در بانک سپه نهایی شده است

مشکلات تبدیل دسته چک قدیمی به چک صیادی

کارکنان بانک ها پولشان را به دلار سپرده گذاری می کنند

نرخ دلار چگونه تعیین می‌شود؟

ثبات نسبی در بازار سکه و طلا

طلا امروز ارزان تر شد

یارانه مردادماه، امشب در حساب ها

یک هفته دیگر، وضع دلار خوب می شود

ارز بالای ۸ هزار تومان صرفه اقتصادی ندارد

دردسر دلار برای طلا

عرضه‌کننده اصلی ارز، دولت است

جزییات بخشنامه جدید ارزی اعلام شد

برگ برنده بسته جدید ارزی

نرخ مبادله ای پوندو یورو بالا رفت

بحران جدید ارز به نفع طلا خواهد بود

با این نقدینگی چه باید کرد؟

اجباری به نام افزایش نرخ سود بانکی

صرافی یک بانک‌ پلمب شد!

سقوط پوند در برابر دلار

نرخ ارز با دستور کاهش نمی‌یابد

دلار اعتبار خود را از دست داد

صدای بلند دلالان ارزی در بازار تهران

چه عواملی طلا را ضعیف کرد؟

فعالیت سامانه کاشف آغاز شد

خریداران طلا و سکه مراقب باشند

بانک رفاه کارگران ۵۸ ساله شد

نوسانات بازار ارز را کنترل می کنیم