تهدیدهای تغییر نرخ ارز در گردشگری ایران

۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۳/۲۹کد خبر: 223158
یک کارشناس اقتصاد گردشگری نسبت به بروز فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در سر راه صنعت گردشگری در زمان تغییرات نرخ ارز هشدار داد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،ناهید عابدی اظهار داشت:‌ صنعت وسیع و پر هیاهوی گردشگری در جوامع امروز، ارتباط مستقیم با درآمد افراد دارد، بنابراین تغییرات نرخ ارز همواره آن را دستخوش مشکلاتی کرده است.
وی با بیان اینکه اگر بخواهیم تاثیرات نوسانات نرخ ارز در کشوری را بررسی کنیم ابتدا نیاز به توجه به مواردی دارد، افزود:‌ به طور کلی اگر نرخ ارز در کشوری افزایش یابد تردد توریست در آن کشور با رشد مواجه است، چون در این صورت خدمات گردشگری با قیمت ارزان ارائه می‌شود.
این کارشناس حوزه اقتصاد گردشگری ادامه داد: طبق شاخص PPP (برابری قدرت خرید) در کشوری که نرخ ارز افزایش یابد فرصت مناسبی برای کشورهایی که نرخ ارز پایین تری دارند، با هدف استفاده از خدمات و سرمایه گذاری نیز فراهم می‌شود.
وی افزود: بنابراین، طبق تئوری رفتار مصرف کننده مبتنی بر رفتار عقلایی انتظار می‌رود افراد برای افزایش سود و بهره وری خود، سفر به کشورهای با نرخ ارز بالاتر را افزایش دهند، البته عکس این موضوع نیز صادق است یعنی در کشورهایی که نرخ ارز افزایش می‌یابد شاهد افزایش سفرهای خارجی هستیم زیرا در این حالت سفرهای داخلی برای افراد هزینه‌های بالایی خواهد داشت.
عابدی تاکید کرد: با توجه به تغییرات اخیر نرخ ارز در ایران، انتظار می‌رود جذب توریست افزایش یابد و متقابلاً شاهد کاهش سفرهای خارجی باشیم. در وضعیت کنونی کشور بهترین راه سود جستن از افزایش نرخ ارز این است که در جهت جذب توریست تلاش کنیم.
به نوشته تسنیم،این کارشناس حوزه اقتصاد گردشگری، افزایش بازاریابی و تبلیغات و سرمایه گزاری در بخش خدمات به توریست را عاملی برای ارز آوری دانست و ادامه داد: افزایش نرخ ارز و کاهش خروج گردشگران ایرانی ممکن است بتواند به رونق این صنعت برای جذب توریست کمک کند اما به هر حال نمی‌توانیم منکر این شویم که این روند علاوه بر منفعتی که در جذب توریست دارد به همان اندازه می‌تواند برای آژانس‌های مسافرتی داخلی خطرناک بوده و کسب و کارهای فعال در صنعت گردشگری را دچار زیان کند.
به اعتقاد وی؛ افزایش توریست علاوه بر نرخ ارز به عوامل دیگری از جمله خدمات هتلداری، امنیت، احترام به قوم و نژاد گردشگران و حمل و نقل بستگی دارد که در صورت اهمیت به آن می‌توان بستر مناسبی را در این صنعت فراهم کرد.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

گزارش تسهیلات دهی بانک ملی

حباب سکه به ۴۰۰هزار تومان رسید

واکنش بانک مرکزی به ادعای عسگراولادی

۵ دلیل نوسان قیمت ارز

میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی

سکه باز هم ۴۰ هزار تومان گران شد

حمایت بانک ملی از کالاهای استراتژیک

زمان واریز عیدی مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی

روش پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی

نتایج نشست ایجاد بانک توسعه اعلام شد

قیمت امروز دلار و یورو در صرافی‌ها

موج جدید افزایش طلا همزمان با افت دلار

دلار به ۱۳ هزار تومان نزدیک شد

خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی

رسید کارتخوان‌های بانکی کوچک شد

جزئیات ۳ تصمیم ارزی بانک مرکزی

کاهش نرخ ارز شدنی است

ننگ بر رانتخواری دولتی!

قیمت طلا در دنیا هم گران شد

طلا آماده پرواز است؟

نقش بانک‌ها در گرانی مسکن

بانک‌ها سودده هستند

رنگ باختن وام‌ها در بازار مسکن

اونس جهانی طلا همچنان در مسیر درخشش

نظام بانکی ایران زیر تیغ جراحی می رود؟

۷۲۴ بهترین اپلیکیشن موبایلی کشور شد

قدرتمندترین ارزهای جهان کدام‌اند؟

بازار پول در آینده چه اثری بر اقتصاد خواهد گذاشت؟

پاسخگویی به مشتریان اولویت بانک رفاه

۳ نگرانی کوتاه‌مدت در بازار ارز