تهدیدهای تغییر نرخ ارز در گردشگری ایران

۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۳/۲۹کد خبر: 223158
یک کارشناس اقتصاد گردشگری نسبت به بروز فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در سر راه صنعت گردشگری در زمان تغییرات نرخ ارز هشدار داد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،ناهید عابدی اظهار داشت:‌ صنعت وسیع و پر هیاهوی گردشگری در جوامع امروز، ارتباط مستقیم با درآمد افراد دارد، بنابراین تغییرات نرخ ارز همواره آن را دستخوش مشکلاتی کرده است.
وی با بیان اینکه اگر بخواهیم تاثیرات نوسانات نرخ ارز در کشوری را بررسی کنیم ابتدا نیاز به توجه به مواردی دارد، افزود:‌ به طور کلی اگر نرخ ارز در کشوری افزایش یابد تردد توریست در آن کشور با رشد مواجه است، چون در این صورت خدمات گردشگری با قیمت ارزان ارائه می‌شود.
این کارشناس حوزه اقتصاد گردشگری ادامه داد: طبق شاخص PPP (برابری قدرت خرید) در کشوری که نرخ ارز افزایش یابد فرصت مناسبی برای کشورهایی که نرخ ارز پایین تری دارند، با هدف استفاده از خدمات و سرمایه گذاری نیز فراهم می‌شود.
وی افزود: بنابراین، طبق تئوری رفتار مصرف کننده مبتنی بر رفتار عقلایی انتظار می‌رود افراد برای افزایش سود و بهره وری خود، سفر به کشورهای با نرخ ارز بالاتر را افزایش دهند، البته عکس این موضوع نیز صادق است یعنی در کشورهایی که نرخ ارز افزایش می‌یابد شاهد افزایش سفرهای خارجی هستیم زیرا در این حالت سفرهای داخلی برای افراد هزینه‌های بالایی خواهد داشت.
عابدی تاکید کرد: با توجه به تغییرات اخیر نرخ ارز در ایران، انتظار می‌رود جذب توریست افزایش یابد و متقابلاً شاهد کاهش سفرهای خارجی باشیم. در وضعیت کنونی کشور بهترین راه سود جستن از افزایش نرخ ارز این است که در جهت جذب توریست تلاش کنیم.
به نوشته تسنیم،این کارشناس حوزه اقتصاد گردشگری، افزایش بازاریابی و تبلیغات و سرمایه گزاری در بخش خدمات به توریست را عاملی برای ارز آوری دانست و ادامه داد: افزایش نرخ ارز و کاهش خروج گردشگران ایرانی ممکن است بتواند به رونق این صنعت برای جذب توریست کمک کند اما به هر حال نمی‌توانیم منکر این شویم که این روند علاوه بر منفعتی که در جذب توریست دارد به همان اندازه می‌تواند برای آژانس‌های مسافرتی داخلی خطرناک بوده و کسب و کارهای فعال در صنعت گردشگری را دچار زیان کند.
به اعتقاد وی؛ افزایش توریست علاوه بر نرخ ارز به عوامل دیگری از جمله خدمات هتلداری، امنیت، احترام به قوم و نژاد گردشگران و حمل و نقل بستگی دارد که در صورت اهمیت به آن می‌توان بستر مناسبی را در این صنعت فراهم کرد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

به پرداخت ملت صدر نشین تراکنش ها

شایعات قیمت سکه را گران کرد!

راه‌اندازی قرارداد اختیار معامله سکه

دلالان قیمت سکه را افزایش دادند

کسادی بازار مسکن در تیرماه

فقط ۲۰ نماد بسته در بورس داریم

افزایش سهم بانک‌های دولتی از سپرده‌ها

استقلال بانک مرکزی بهانه‌ است

فعال شدن ثبت شماره «شبا»

سکه ۱۷۳ هزار تومان گران شد

تاثیر نوسانات ارز بر قیمت مسکن

برق ۵ساختمان مرکزی بانک‌ها قطع شد

کارت اعتباری جدید بانک سامان برای خرید کالای ایرانی

مشارکت بانک ملی در خصوصی سازی سهام شرکت ها

جایزه ملی مسئولیت اجتماعی به بانک ملی رسید

مستمری بگیران تامین اجتماعی وام می‌گیرند

بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا

هزینه ها از درآمد خانوار جلو زد

سرمایه بیمه بدنه اتومبیل را افزایش دهید

پیش بینی بانک فرانسوی از روند قیمت طلا

قدردانی وزارت تعاون از بانک رفاه

اقدامات بانک رفاه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی

۲ راهکار جلوگیری از خروج سپرده‌ها از بانک ها

بازگشایی نماد بانک پارسیان در بورس

بررسی ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه

یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

۲ چالش امسال بانک‌ها

چرخش مسیر بازار ارز و سکه

تقدیر بانک مرکزی از عملکرد بانک سینا در بازار بین بانکی

آثار مثبت بازار ثانویه ارز در کوتاه مدت