عملکرد «شبکه الکترونیکی پرداخت کارت» بررسی شد

۸۸ درصد تراکنش‌ها در اختیار کارت‌خوان‌ها

۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۳/۲۸کد خبر: 223093
ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی در سال ۹۶ به ترتیب با افزایش ۷۲/ ۲ و ۹۷/ ۱۰ درصدی در تعداد مواجه شدند؛ در‌صورتی‌که ابزار کارت‌خوان فروشگاهی بالاترین سهم از تعداد و مبلغ تراکنش‌های شاپرکی را دارد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، شاخص‌های بررسی‌شده در این گزارش، به بررسی عملکرد «شبکه الکترونیکی پرداخت کارت» از منظر تعداد و مبلغ تراکنش‌های شاپرکی، تعداد ابزارهای توزیع‌شده و نوع خدمات ارائه‌شده پرداخته است.

براساس آمار سالانه شاپرک تعداد تراکنش‌های شاپرکی در سال ۹۶ معادل حدود ۹/ ۱۶ میلیارد عدد است که به نسبت سال ۹۵ با رشد ۶۸/ ۳۴ درصدی مواجه شده و همچنین ارزش این تراکنش‌های شاپرکی در سال ۹۶ معادل ۵۵۳/ ۱۷ هزار میلیارد ریال است که به نسبت سال ۹۵ با رشد ۸۴/ ۲۶ درصدی همراه بوده است. همچنین در دوره مذکور مجموع ابزارهای فعال پذیرش سیستمی برابر ۸ میلیون و ۴۵۱ هزار و ۳۵۸ عدد است که به نسبت سال ۹۵ با افزایش ۷/ ۲۹ درصدی مواجه شده و شاهد افزایش یک میلیون و ۹۳۸ هزار و ۲۸۲ ابزار پذیرش جدید فعال سیستمی بوده‌ایم.تعداد ابزارهای پذیرش اینترنتی فعال سیستمی از ۳۷۲ هزار و ۶۸۷ ابزار در سال ۹۵ به تعداد ۷۱۲ هزار و ۹۴۶ ابزار در سال ۹۶ رسیده و رشد ۲/ ۹۱ درصدی را تجربه کرده و ابزار پذیرش اینترنتی در سال ۹۶ سهم ۴۴/ ۸ درصدی از کل ابزارهای پذیرش فعال سیستمی را به خود اختصاص داده است.
همچنین در دوره مذکور سهم ابزارهای کارت‌خوان فروشگاهی از کل ابزارها به نسبت سال ۹۵ کاهش ۶۸/ ۱۳ درصدی را تجربه کرده است؛ درصورتی‌که ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب با افزایش ۷۲/ ۲ و ۹۷/ ۱۰ درصدی به نسبت سال ۹۵ مواجه شده است. در پایان اسفندماه سال ۹۸ در حدود ۴/ ۸ میلیون ابزار در سراسر کشور توزیع‌ شده که از این تعداد ۴۳/ ۸۰ درصد ابزار کارت‌خوان فروشگاهی، ۴۴/ ۸ درصد ابزار پذیرش اینترنتی و ۱۴/ ۱۱ درصد نیز ابزار پذیرش موبایلی است. آمار شاپرک از کل تراکنش‌ها در سال ۹۶ بیانگر این است که درمجموع ۱۲/ ۸۸ درصد مجموع تراکنش‌ها در اختیار ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است که در مقایسه با سال ۹۵ با رشد ۴۲/ ۱ درصدی مواجه شده است. سهم ابزار پذیرش اینترنتی از کل تراکنش‌های شاپرکی سال ۹۶ نیز ۱۱/ ۳ درصد و رشد ۴۸/ ۰ درصدی را تجربه کردند اما سهم ابزار پذیرش موبایلی از کل تراکنش‌های شاپرکی در سال ۹۶ با کاهش ۹/ ۱ درصدی به نسبت سال گذشته برابر با ۷۸/ ۸ درصد است. از این رو با وجود افزایش قابل‌توجه در تعداد ابزار اینترنتی و موبایلی در دوره مذکور، ابزار کارت‌خوان فروشگاهی همچنان بیشترین سهم از تعداد تراکنش‌های شبکه پرداخت را به خود اختصاص داده است.همچنین ابزار کارت‌خوان فروشگاهی دارای بیشترین سهم از مبلغ تراکنش‌ها در دو سال ۹۵ و ۹۶ است و سهم این ابزار از ارزش کل تراکنش‌های شاپرکی در سال ۹۶ برابر ۵۹/ ۹۱ درصد است که به نسبت سال گذشته کاهش ۹۷/ ۰ درصدی را تجربه کرده است. سهم ابزار پذیرش اینترنتی نیز از مبلغ تراکنش‌ها در سال ۹۶ معادل ۸۶/ ۷ درصد با رشد ۷۳/ ۰ درصدی است و ابزار پذیرش موبایلی نیز در دوره مذکور ۵۴/ ۰ درصد کل ارزش تراکنش‌های سال ۹۶ را با افزایش ۰۵/ ۰ درصدی به خود اختصاص داده است. سرویس خرید کالا روی ابزارهای شاپرکی با سهم ۸۵/ ۷۷ درصدی با افزایش ۸۲/ ۳ درصدی به نسبت سال ۹۵ بیشترین سهم را از کل تعداد تراکنش‌های سال ۹۶ دارا ست. پرداخت قبض و خرید شارژ نیز با کاهش ۳۷/ ۳ درصدی به نسبت سال گذشته سهم ۷۸/ ۱۵ از کل تعداد تراکنش‌های شاپرکی در سال ۹۶ را به خود اختصاص داده و همچنین مانده‌گیری نیز با سهم ۳۶/ ۶ درصدی از کل تراکنش‌ها و کاهش ۴۷/ ۰ درصدی به نسبت سال گذشته مواجه شده است. براساس این گزارش، سرویس خرید با سهم ۷۳/ ۹۵ درصدی و سرویس پرداخت قبض و خرید شارژ نیز با سهم ۲۷/ ۴ درصدی از کل مبلغ تراکنش‌های شاپرکی در سال ۹۶ را به خود اختصاص داده است. به نوشته بانکداری الکترونیک، همچنین با کاهش ۷۱/ ۰ درصدی سهم مبلغ تراکنش‌های خرید به نسبت سال ۹۵ این میزان به سهم تراکنش‌های سرویس پرداخت قبض و خرید شارژ افزوده‌ شده است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

علت رشد سپرده های بانکی در اسفندماه

یارانه پولدارها فقط ١٥ هزار میلیارد تومان

چرا عابربانک‌ها، کارت سوخت نشدند؟

حمایت بانک شهر از جشنواره فیلم‌ کودکان

آخرین مهلت بخشودگی جرائم کارفرمایان

اعضای سامانیوم تسهیلات می‌گیرند

حمایت بانک سینا از نمایشگاه روستائیان

کمک ۴۹۵۳۰۵ فقره وام بانک ملی به اقتصاد

هزینه خرید وام مسکن افزایش یافت

۹۵درصد مشتریان بانک ملی، کد شهاب دارند

حمایت بانک ایران زمین از یک خط تولید جدید

ایست کامل دلار

آخرین خبرها از رمز دوم یکبار مصرف

بیمه سامان درآمد ۴٠٧میلیاردی را تاچ کرد

چرا ارزش پوند درحال سقوط است؟

طلا امروز به کدام سمت حرکت می‌کند؟

تقسیط بدهی ۳ بانک و یک موسسه

مبادله ۷.۸ میلیون فقره چک در تیرماه

اطلاعیه گروه سرمایه گذاری دریک

مقاومت یورو در برابر دلار شکست

صفرها دوباره برمی‌گردند

گرانی ۱۰۰ دلاری طلا در دو هفته گذشته

دلار کی سقوط می‌کند؟

رویکرد وزیر اقتصاد برای ثبات اقتصادی

تیر خلاص به بیت‌کوین

اولتیماتوم ویژه همتی به بانک‌ها

مسیرهای امن پرداخت بدهی‌های دولت

پول‌ها به کدام بازارها رفته است؟

۴ احتمال تمایل مردم به سپرده‌های جاری

مقدار اسکناس در دست مردم افزایش یافت