معاملات مسکن در کشور ۳۳ درصد افزایش یافت

رونق نوبرانه بازار مسکن در اردیبهشت

۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۳/۵کد خبر: 221431
بازار مسکن پس از یک خواب و رکود تقریباً سه ساله از سال گذشته با افت و خیزی اندک مسیر رونق دوباره را طی می‌کند.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، درحالی که سال گذشته برخلاف معاملات پرتعداد ماهانه، قیمت مسکن کنترل شده بالا می‌رفت، ولی از ابتدای سال‌جاری قیمت‌ها با روند تندتری افزایش یافته است. درنخستین ماه امسال که به‌دلیل تعطیلات نوروزی میزان معاملات مسکن با افت همراه بود ولی این مانع آن نشد که قیمت مسکن در پایتخت به نسبت فروردین 96 رشد نکند. دراین ماه قیمت‌ها 29.5 درصد افزایش یافت. اکنون تازه‌ترین آمارها از دومین ماه سال نیز وضعیت مشابهی را حکایت می‌کند. دراین ماه علاوه بر رشد معاملات قیمت‌ها نیز بالاتر رفته است. به گفته برخی از کارشناسان نگرانی مردم از گرانی مسکن را عاملی مهم برای رشد معاملات و قیمت‌ها می‌دانند. برای اردیبهشت ماه امسال دو روایت از بازارمسکن در تهران ارائه شده است. براساس گفته‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک دراین ماه میزان خرید و فروش مسکن در پایتخت در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته تنها 7 درصد رشد داشته ولی گزارش دفتراقتصاد و برنامه‌ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد که تعداد مبایعه نامه‌ها دراین ماه البته نسبت به ماه قبل یعنی فروردین 27 درصد افزایش یافته است.

رونق نوبرانه بازار مسکن در اردیبهشت
به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک به‌طور معمول بازارمسکن از خرداد ماه گرم می‌شود ولی امسال با رشد قابل توجه معاملات شاهد یک رونق نوبرانه دراین بازار هستیم. «مصطفی قلی خسروی» رئیس اتحادیه مشاوران املاک دراین باره گفت: 75 هزار و 945 مبایعه نامه در اردیبهشت ماه امسال در دفاتر مشاوران املاک سراسر کشور ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، بیش از 33 درصد رشد نشان می‌دهد.
وی در گفت‌و‌گو با ایرنا با بیان اینکه از ماه خرداد، بازار املاک اعم از استیجاری و فروش رونق می‌گیرد، افزود: اردیبهشت ماه پارسال درمجموع 56 هزار و 991 مبایعه نامه در دفاتر مشاوران املاک سراسر کشور ثبت منعقد شده بود.
وی اظهار داشت: در اردیبهشت ماه امسال در مجموع 130 هزار و 278 قرارداد اجاره و مبایعه نامه در دفاتر مشاوران املاک در کشور تنظیم شده که در مقایسه با مدت مشابه سال 96 حدود 14 درصد افزایش یافته است. نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور و رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بیان کرد: در اردیبهشت ماه سال‌جاری 52 هزار و 866 قرارداد اجاره مسکن در سطح کشور به ثبت رسیده که در مقایسه با 55 هزار و 904 فقره قرارداد اجاره در همین ماه در سال 96 حدود 5 درصد کاهش یافت.
 
بازار مسکن پایتخت
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به رشد خرید و فروش مسکن در تهران اظهار داشت: در این ماه 38 هزار و 752 قرارداد اجاره و مبایعه نامه در دفاتر مشاوران املاک تهران به ثبت رسید که در مقایسه با اردیبهشت ماه سال گذشته یک درصد افزایش نشان می‌دهد.
نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور و رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران یادآور شد: در دومین ماه سال‌جاری در مجموع 21 هزار و 412 قرارداد خرید و فروش مسکن در شهر تهران به ثبت رسید که در مقایسه با اردیبهشت ماه سال 96 حدود 7 درصد افزایش داشته است.
قلی خسروی اظهار داشت: در اردیبهشت ماه پارسال در شهر تهران در مجموع 17 هزار و 901 قرارداد اجاره ثبت شد که این تعداد قرارداد در اردیبهشت ماه امسال به 17 هزار و 19 قرارداد تقلیل یافت که حاکی از کاهش 5 درصدی آن است. طبق آخرین گزارش بانک مرکزی حجم معاملات مسکن شهر تهران در فروردین امسال در مقایسه با ماه پیش از آن و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 59 و 6.3 درصد کاهش یافت که ناشی از تعطیلات دو هفته‌ای نوروز بوده است.
همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یک متر زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 55 میلیون و 300 هزار ریال اعلام شد که نسبت به ماه پیش از آن و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 20 درصد، کاهش و 29.5 درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
جزئیات قیمت مسکن در ۲۲ منطقه تهران
طبق گزارشی که از سوی دفتر اقتصاد و برنامه‌ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی منتشر شده است معاملات و قیمت مسکن درپایتخت در اردیبهشت ماه با رشد قابل توجهی مواجه بوده است. برپایه این گزارش پس از حذف کدهای پستی نامعتبر در مجموع کل مبایعه‌نامه برای ماه اردیبهشت 17 هزار و 605 فقره بوده که نسبت به فروردین ماه با 4796 فقره افزایش حدود 27 درصد رشد داشته است. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کل مناطق 22 گانه تهران طی فروردین و اردیبهشت امسال به ترتیب 5 میلیون و 335 هزار تومان و 5 میلیون و 984 هزار تومان بوده است که رشد 12.1 درصدی را نشان می‌دهد. بررسی بازار مسکن در مناطق 22 گانه شهرداری تهران نشان می‌دهد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه افزایش محسوسی را در 20 منطقه تهران تجربه کرده است.
آمارهای ارائه شده از سوی دفتر اقتصاد و برنامه‌ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد همزمان با افزایش قیمت مسکن در تهران، تعداد معاملات مسکن نیز افزایشی محسوس را شاهد است. بر این اساس بیشترین تعداد مبایعه نامه اردیبهشت ماه با 2296 فقره مربوط به منطقه 5 و کمترین مبایعه‌نامه برای منطقه 19 با 112 فقره است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

تقدیر از اقدامات مدیرعامل بانک ملی

تمجید IMF از شفاف‌سازی‌ مالی ایران

روند کاهشی نرخ طلا و ارز در بازار تهران

مراقب رقابت‌ بورسی در شرایط تحریم باشیم

بانک ایران زمین اولین بانک دیجیتال کشور

"طیب‌نیا" عضو شورای پول و اعتبار شد

موافقت روحانی با استعفای مسعود نیلی

فراخوان طراحی تابلو سردر شعب بانک ایران زمین

عوامل تاثیر گذار بر افزایش قیمت طلا

جابجایی شعبه بانک ایران زمین در خراسان

کشورها ارز مجازی ایجاد کنند

طلا ۱۰ درصد ارزان شد

حق بیمه صادره و خسارت پرداختی در سال۹۶

رشد ۱۹.۳ درصدی پایه پولی

آخرین مهلت تحویل سکه های پیش فروش با سر رسید یک ماهه

از وضعیت تولید جهانی طلا چه خبر؟

چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد؟

با رمز یکبار مصرف بانک ملی ایران ایمن بمانید!

کارنامه حمایت درخشان بانک صادرات از زلزله‌زدگان کرمانشاه

جدیدترین آمار پرداختی انواع وام در بانک ها

چرا قیمت دلار و سکه نزولی شد؟

۵ پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

برگزاری جلسه شورای فقهی بانک مرکزی

دلار رکورددار گرانی درسال جاری شد

اعلام فوریت‌های اقتصادی ایران

سپرده‌گذاری در بانک‌ها بیشتر شد

مساله‌ای به نام غول نقدینگی؟

ارزهای دیجیتال؛ ابزار جنگ با تحریم‌ها

معارفه سرپرست جدید بانک کارگشایی

مهلت شرکت در مرحله دوم طرح همگامان سپه ۲ تا بهمن ۹۷

اخبار پربازدید