راهکار کاهش چک‌های‌برگشتی

آرمان
۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۳/۳کد خبر: 220405
*مهدی تقوی/ کارشناس اقتصادی
در اسفند سال ١٣٩6، درکل کشـور بالغ بـر 4/1‌میلیون فقره چک به ارزشی حدود ١٨5 هزارمیلیارد ریال برگشت داده شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 1/3‌درصد کاهش و از نظر مبلغ 7/23‌درصد افزایش نشان می‌دهد.
در استان تهران بالغ بر 4٧٩‌هزار فقره چک به ارزشی حدود ١١٨‌هزار‌میلیارد ریال در ماه برگشت داده می‌شود. معضل چک‌های برگشتی چند سالی است که دامن اقتصاد ایران را گرفته، کارشناسان دلایل متعددی از جمله رکود حاکم بر اقتصاد کشور را دلیل این موضوع می‌دانند.
این امر نه‌تنها باعث بی‌‌‌اعتبار شدن چک‌ها در معاملات افراد خواهد شد، بلکه سبب می‌شود مردم دیگر روی خوش به سیستم بانکی نشان ندهند و درنتیجه اعتماد آنها روز به روز کاسته شود.
چندین سال است که تعداد چک‌های برگشتی روند صعودی را طی کرده و این موضوع باعث بی‌‌‌نظمی در سیستم معاملاتی کشور شده است. در این رابطه باید بگویم که زمانی که رکود اقتصادی بر کشور حاکم باشد و شاهد ضعف کسب‌و‌کار باشیم قطعا با افزایش چک‌های برگشتی مواجه خواهیم بود. در صورتی که قوانین بانکی کشور اصلاح شود و در برخورد با افرادی که در پرداخت‌های خود تعهد کافی نداشته‌اند؛ با قوانین سخت گیرانه‌تر دسته چک ارائه شود قطعا شاهد کاهش چک‌های برگشتی بانکی در کشور خواهیم بود.
از طرفی مجازات صدور چک‌های بی‌محل در کشور چندان سنگین نیست و افراد بی‌تعهد در این شرایط در تامین مبلغ چک‌های خود کوتاهی می‌کنند. در بانک‌های کشور به هر فردی که حساب جاری داشته باشد دسته چک ارائه می‌شود و برخی با امید به پرداخت به موقع چک از آن استفاده می‌کنند، اما از عمل به تعهد خود بازمانده و چک‌هایشان برگشت می‌خورد، چرا که انتظارات برای کسب درآمد حاصل از ارائه خدمات و فروش تولیدات در بازار راکد کنونی محقق نمی‌شود.
در شرایطی که بانک‌ها نیز جریمه‌هایی برای تعدد در ارائه چک بی‌‌‌محل در نظر گیرند، قطعا افراد توجه بیشتری به ارائه چک می‌کنند. در کشور‌های توسعه یافته فرهنگ استفاده از چک وجود دارد و باید به‌طور جد این فرهنگ را در کشور بسط داد.
برای مثال در انگلیس هیچ‌فردی در صورت عدم اعتبار دسته چک ارائه نمی‌کند، چرا‌که در صورت استفاده از چک بی‌محل تمام بانک‌های کشور فرد خاطی را تحریم می‌کنند. من هم هیچ‌محصولی با چک خریداری نمی‌کنم مگر با اطمینان از وجود اعتبار در حساب جاری بانکی‌ام. مردم کشور نیز جز معدود افرادی از ارائه چک بی‌محل خودداری می‌کنند.
این افراد باید بدانند چک مساوی با همان پولی است که باید پرداخت کنند و در صورت نبود پول قطعا کسی نباید چک ارائه دهد. از طرفی بحران مالی بنگاه‌ها در شرایط رکود امری انکار ناپذیر است که در کنار ناتوانی برای عمل به تعهدات، ورشکستگی بنگاه‌های موجود و بی‌‌‌انگیزگی افراد برای ورود به بازار و تاسیس بنگاه‌های جدید را رقم می‌زند. در نتیجه روز به روز با کاهش تعداد بنگاه‌ها و نهایتا رشد بیکاری در کشور مواجه خواهیم بود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

کاهش هزینه وام مسکن بدون سپرده

دویچه بانک نام ۲۸ شهر برتر جهان برای کار را منتشر کرد

اولویت های بانک کشاورزی در امور اعتباری

دستور نوبخت به بانک‌ها!

دلار به مرز ۱۱۶۰۰تومان رسید

پالادیوم رکورد زد، قیمت طلا بالا ماند

پیش بینی دو موسسه از قیمت طلا

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می‌شود

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

آخرین مراحل راه‌اندازی کانال ویژه مالی اروپا

۱۷هزار نفر از بانک صادرات وام ۶ درصد گرفتند

سهام بانک صادرات، از نقدشونده‌ترین سهام‌ها

کاهش خطر سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال

رشد قیمت طلا به بالاترین سطح رسید

نکات ضروری پرداخت تسهیلات

عاملی که موجب درخشش طلا خواهد شد

خواب زمستانی مسکن

بازار ارز مستعد ریزش تازه است؟

معرفی خدمات بانک ملی با ابزارهای نوین

بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰ میلیون

نرخ پوندافزایش و نرخ یورو کاهش یافت

وکیل مالباختگان سکه ثامن متهم کرد

سه باور اشتباه معامله‌گران ارز

معوقات بانکی چقدر است؟

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

مسکن سال بعد وضع خوبی ندارد

بهبود شرایط تبادلات بانکی

چرا نرخ ارز الاکلنگ بازی می‌کند؟

بسته جدید ارزی اتحادیه اروپا رونمایی شد

مردم توصیه کانال های تلگرامی را جدی نگیرند