همه یارانه می‌گیرند به جز این افراد

۱۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۸کد خبر: 215707
سخنگوی دولت گفت: سال آینده همین روش پرداخت یارانه را ادامه می‌دهیم و همه یارانه می‌گیرند، مگر مواردی که ثروتمند بودن آنها محرز شود.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اظهارداشت: در بودجه سال آینده سیاست کاهش فقر مطلق را همراه با اصلاح در روش پرداخت یارانه های نقدی و غیر نقدی منعکس کردیم که مجلس با اصلاح روش پرداخت یارانه های نقدی و غیر نقدی در بودجه سال آینده موافقت نکرد اما دست دولت را باز گذاشت تا اگر بخواهد مواردی را اصلاح کند و یا همین روش موجود را ادامه بدهد.

وی ادامه داد: ما همین روش پرداخت یارانه را در سال آینده ادامه می دهیم و عموم خانوارها یارانه می گیرند مگر درمواردی خاص و افرادی که ثابت شود ثروتمند هستند. نوبخت با اشاره به اینکه لایحه بودجه سال ۹۷ در مجلس به تصویب رسید، گفت: بودجه سال آینده با یک اصلاح ساختاری و بهره گیری از روش بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد تهیه شده و در این لایحه برای نخستین بار ۳۴۰ ردیف و دستگاه برای اولین بار بودجه شان براساس قیمت تمام شده محاسبه شده بود.
وی افزود: تکلیف قانونی برای ۲۰ درصد از دستگاه ها بود اما ما ۳۴ درصد را مبتنی بر قیمت تمام شده محاسبه کردیم. سخنگوی دولت گفت: بودجه استان‌ها را در سال آینده تقویت و اختیاراتی را به استان ها واگذار کردیم.
نوبخت افزود: ردیف های غیر متفرقه را که در بودجه وجود داشت به مقدار قابل توجهی حذف و به زیر ردیف ها منتقل کردیم تا ببینیم از ردیف های مختلف چقدر بهره مند می شویم. وی گفت: آنچه بودجه سال آینده را از بودجه های دیگر متفاوت می کند این است که ما اهداف مورد تاکید و اولویت های برنامه ششم را در این بودجه و در تبصره ۴ مشخص کردیم و چون منابع عمومی برای این اهداف ناکافی بود با اجازه مقام معظم رهبری و به وسیله مجلس ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای این اهداف اولویت دار برنامه ششم در بودجه ۹۷ اختصاص دادیم.
 
اشتغال گسترده برای یک میلیون و ۳۳ هزار نفر با ۱۲ برنامه مشخص
سخنگوی دولت گفت: یکی از اهداف مشخص در بودجه ۹۷ اشتغال گسترده برای یک میلیون و ۳۳ هزار نفر با اجرای ۱۲ برنامه مشخص شده است. نوبخت افزود: اقدام دیگری که در لایحه بودجه ۹۷ در کنار اجرای برنامه فقرزدایی مطلق داریم، اشتغال گسترده برای یک میلیون و ۳۳ هزار نفر است.
وی گفت: برای اجرای این ۱۲ برنامه ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته ایم که محل تأمین این رقم ذکر شده دولت با همکاری بخش غیردولتی است. نوبخت ادامه داد: ۲۰ درصد از رقم ذکر شده از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استفاده می شود، ۳ هزار میلیارد تومان که مجلس در نظر گرفت و ۵ هزار میلیارد تومان که در جدولی مربوط به تبصره ۱۴ برای اشتغال و تولید در نظر گرفته شده است.
نوبخت افزود: برنامه اشتغال به چند طریق انجام خواهد شد که احیای بافت های فرسوده، احداث ۴۵۰ هزار واحد مسکونی حمایتی در شهر و احداث ۴۵۰ هزار واحد مسکونی حمایتی در روستا، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله برنامه های ذکر شده در زمینه اشتغال است.
سخنگوی دولت گفت: از طریق نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی برای ۲۵ هزار نفر اشتغال ایجاد می شود که این نوسازی علاوه بر ایجاد اشتغال، رفع آلودگی هوا، صرفه جویی در حامل های انرژی و ایجاد رفاه در حمل و نقل بار و مسافر را نیز به همراه خواهد داشت.
 
کاهش چهار دهم درصدی نرخ بیکاری در پاییز ۹۶
سخنگوی دولت گفت: نرخ بیکاری در پاییز ۹۵، به میزان ۳.۱۲ درصد بوده که در پاییز امسال ۱۱.۹ به درصد رسیده است که این ارقام نشان دهنده کاهش چهار دهم­ درصد نرخ بیکاری در این بازه زمانی است.
محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه ­سال آینده باید برای بیش از یک میلیون نفر فرصت شغلی ایجاد کنیم افزود: هم اکنون سه میلیون دویست هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد.
وی جمعیت بیکار را رو به افزایش دانست و گفت: در پاییز ۹۶ نسبت به ۹۵، ۹۷۱ هزار و ۶۸۰ نفر جمعیت بیشتری وارد بازار کار شدند که هم اکنون جویای کار هستند از این تعداد ۹۵۷ هزار و ۷۵۱ نفر موفق به کسب شغل اما ۱۳ هزار و ۹۲۸ نفر نیز به جمعیت بیکار اضافه شدند.
سخنگوی دولت نرخ بیکاری جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ سال را در پاییز ۹۵، به میزان ۳۰.۴ درصد اعلام کرد و ادامه داد: این رقم در پاییز ۹۶ با دو درصد کاهش به ۲۸.۴ درصد رسیده است که تاکید دولت در انجام تلاش بیشتر برای ادامه این روند مثبت است.
نوبخت گفت: در ۹ ماه امسال از ۸۳۶ هزارنفر جمعیت فعال ۸۱۹ هزار نفر به شغل دست پیدا کردن که بر این اساس نرخ متوسط بیکاری در این تاریخ ۱۲.۱ درصد شد.
 
۶ درصد متوسط رشد اقتصادی
سخنگوی دولت متوسط رشد اقتصادی کشور را در شش ماه اول امسال شش درصد اعلام کرد و افزود: این رشد اقتصادی نسبت به دوره مشابه سال گذشته اعلام شده است. وی با اشاره به اینکه نرخ تورم ۸.۳ درصد و همچنان تک رقمی است گفت: با مقایسه قیمت ها از شهریور سال ۹۲ تا کنون فعالیت دولت از جلوگیری از نرخ تورم به معنای ارزان کردن کالاها نبوده است بلکه ما جلوی رشد فزآینده و گرانی را گرفته ایم. به این معنا که به جای ۴۰ درصد افزایش قیمت این رقم بین ۹ تا ۱۴ درصد بوده است بنابراین ما در این رابطه موفق عمل کرده ایم.
نوبخت با اشاره به اینکه سیاست های ابلاغ شده اقتصاد مقاومتی ­­مقام معظم رهبری با هدف رشد اقتصادی کنترل تورم و اشغال و بیکاری بوده است، گفت: دولت در دسترسی به رشد اقتصادی گام های موثری برداشته است که آثار این نه فقط در اقتصاد داخلی بلکه با توجه به شاخص های موجود، در خارج از کشور هم بوده است.
وی با اشاره به موافقت مجلس برای تکمیل طرح های عمرانی گفت: سه هدف در بودجه برای طرح های عمرانی نیمه تمام در نظر گرفته شده است که بخشی از آنها را واگذار میکنیم و بخش دیگر را از طریق شراکت با بخش خصوصی و غیر دولتی انجام می دهیم.
 
طراحی مدل مالی جدید
سخنگوی دولت با اشاره به طراحی مدل مالی جدید در تبصره ۱۹ بودجه برای اجرای طرح های عمرانی افزود: ۱۲۶ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی در سال های آینده با استفاده از این مدل های جدید تعیین شده است که ۱۵ هزار میلیارد آن از بودجه عمومی و به صورت اهرمی و بخشی از منابع صندوق به بخش خصوصی ارائه می شود که این ارقام علایم بر آورد بخش خصوصی خواهد بود.
نوبخت با اشاره به اینکه برای نخستین بار بودجه به صورت شفاف به مجلس ارائه شده است گفت: اصلاح ساختاری هم بر مبنای عملکرد ۳۴ درصد صورت گرفته و طرح های متعددی با آن انجام داده ایم.
سخنگوی دولت با بیان اینکه بودجه امسال گامی به جلو است افزود: البته این به معنای بی نیازی دولت از انتقاد نیست و امیدواریم که بتوانیم آن را انجام دهیم البته باید آثار تصمیمات ما در شاخص های کلان اقتصادی نمایان شود و مردم در نهایت رفاه را احساس کنند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

مصوبه جدید درباره واریز مابه‌التفاوت نرخ ارز

خبری خوش برای مستمری‌بگیران

صعود پالادیوم به ۱۵۰۰ دلار

عقب راندن دلار توسط یورو و پوند

بیمه‌های مناسب برای دانش‌آموزان

دلار در صرافی ملی ۱۲۹۹۰ تومان شد

ارز، عامل افزایش قیمت طلا و سکه

پزشکان مکلف به استفاده از کارتخوان شدند

وضعیت تقاضای طلا و جواهر در اروپا

نقدشوندگی دارایی های ارزی و تسعیر نرخ ارز

حافظ سبز پوش شد

جزئیات مالیات از دستمزدها و معافیت‌ها

بیشترین تسهیلات بانک‌ها کجا خرج شد؟

افزایش نرخ پوند و یورو در بازار بین بانکی

شرط ساماندهی بازار ارز و سکه

اصلاح قوانین نظام بانکی کی؟

سهم ایران از صادرات مصنوعات طلا

چالش‌های دریافت وام خرد از بانک‌ها

۶ تصویر از شرایط فعلی بازار ملک

آینده بازار ارز، طلا و سکه؟

پاسخ عسگراولادی به بانک مرکزی

کم‌خونی مزمن در نظام بانکی

روند معاملات در بازار دلار بررسی شد

اقدامات بانک سپه برای خروج از بنگاه داری

مراقب رمز کارت های بانکی خود باشید

رکوردشکنی قیمت طلا

امکان اخذ مالیات از ثروتمندان براساس حساب‌ بانکی

آغاز به کار هفته FATF در پاریس

علت کاهش بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی

در سال ۹۸ این افراد مالیات نمی دهند