وضعیت بازار ارز در آستانه نوروز

حباب قیمت دلار ترکید

۱۵:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۵کد خبر: 215578
یکی از برنامه های دولت در سال های اخیر مهار نرخ ها در بازار ارز و جلوگیری از شکل گیری رفتارهای هیجانی و سوداگرانه در این بازار بوده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، کارشناسان و فعالان بازار ارز می گویند دولت در این زمینه به موفقیت نسبی دست یافته و از پس کنترل نرخ ها برآمده است. به تازگی و در هفته گذشته نیز پلیس آگاهی تهران در جریان افزایش یکباره نرخ دلار در بازار آزاد، اقدام به دستگیری برخی دلالان و همچنین جلوگیری از فعالیت صرافی های غیرمجاز کرد.
رییس کل بانک مرکزی نیز در اینباره با تاکید بر مقابله با هرگونه فعالیت غیرمجاز و سوداگرانه در بازار ارز کشور، به افرادی که به دنبال شکل دهی دلالی ارزی در کشور هستند هشدار داد. نگاهی به روند قیمت دلار در هفته های اخیر که تا ۴۹۵۰ تومان نیز پیش رفته بود نشان می دهد که قیمت هر دلار آمریکا پس از اقدام دولت و پلیس در جمع آوری دلالان ارزی، دوباره در مسیر ثبات و کاهش قیمت قرار گرفته است.

افت ۲۳۲ تومان قیمت دلار در یک هفته
قیمت هر دلار آمریکا در حالی که در روز شنبه هفته گذشته (۲۸ بهمن ماه) در بازار آزاد تهران ۴۷۲۵ تومان بود، ‌در بازار امروز شنبه (۵ اسفندماه) به ۴۴۹۳ تومان کاهش یافت و برخی پیش بینی ها نیز حاکی از آن است که کاهش نرخ دلار ادامه دار خواهدبود.
سیدحسن حسینی شاهرودی؛ عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص اقدامات بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز گفت: نمی توان قیمت ارز را با دستور تعیین کرد، بلکه باید سیاست های اقتصادی کشور به نحوی باشد که عرضه و تقاضا در بازار کنترل شود. وی افزود: براساس مولفه های اقتصادی قیمت دلار می تواند در روزهای آینده تا حدود ۴ هزار و ۱۰۰ تومان نیز کاهش یابد.
عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در روزهای پایانی سال معمولا تقاضا در بازار با رشد روبرو می شود و این رشد نرخ ارز به بهانه ای برای سوداگران تبدیل شده بود تا گرانی کاذب به مردم تحمیل کنند. پیگیری انجام اقدامات انتظامی از سوی بانک مرکزی برای برخورد با اخلال گران بازار ارز اقدام خوبی بود، اما باید انجام این مهم پیش تر صورت می گرفت.
حسینی شاهرودی تصریح کرد: در تحولات بازار ارز در مدت اخیر برخی دشمنان نقش داشتند، اما در هر صورت باید تدابیری نیز اتخاذ می شد تا بازار ارز با چالش روبرو نشود. وی با تاکید بر تقویت ارزش پول ملی ادامه داد: باید پذیرفت ایجاد آرامش در بازار ارز نیاز به برنامه های صحیح دارد و ثبات در بازار ارز باید پایدار و در بلندمدت باشد تا شرایط برای سرمایه گذاری و رونق تولید فراهم باشد.

کمبود ارزی وجود ندارد
وی تصریح کرد: اقدامات بانک مرکزی مبنی بر انتشار گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و همچنین پیش فروش سکه بهارآزادی برای مدیریت بازار ارز به عنوان نسخه موقتی برای کنترل قیمت دلار در روزهای پایانی سال قابل قبول است، اما این اقدام نمی توان نسخه دائمی باشد.
همچنین مهدی تقوی؛ استاد اقتصاد دانشگاه علامه در این باره می‌گوید: نیاز ارزی اقتصاد کشور مشخص است و در حال حاضر کمبود منابع ارزی در بازار به میزانی که بتواند اینگونه التهاب ها را به صورت واقعی دامن بزند وجود ندارد، بنابراین مشخص است که بخش مهمی از این التهاب حبابی و به دلیل تحریک برخی عوامل رخ داد.
این استاد اقتصاد با بیان اینکه آنها می‌خواستند گودالی حفر کنند که همه منابع ارزی کشور را ببلعد، می‌افزاید: خوشبختانه مجموعه سیاست گذاری‌ها در دولت یازدهم و دوازدهم به سمت عقل گرایی پیش رفته و در این مورد هم دیدیم که بانک مرکزی با وجود فشارهای روانی که بر آن وارد شد در این دام نیفتاد و موفق شد با تصمیم‌های منطقی التهاب بازار را کنترل کند.
به نوشته ایبِنا،تقوی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا پذیرفته شده نیست که عده‌ای یک مشت دلار در دست، کنار خیابان‌ها اقدام به خرید و فروش ارز کنند، می‌گوید: بانک مرکزی باید همین روال را در برخورد با معاملات غیرمجاز ارز در بازار در پیش بگیرد و تلاش کند زمینه را برای تک نرخی کردن ارز فراهم کند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

پیام تسلیت مدیرعامل بانک رفاه برای محرم

پشت پرده انتصاب «سیف»

نرخ سهام بیمه سامان از۴۰۰تومان گذشت

قطعی موقت سامانه های بانک ملت

تودیع و معارفه در بانک ایران زمین

دستور پلمب سکه ثامن صادر شد

دلال‌ها، ارز را از کجا می‌آورند؟

بازار پر هیجان ارز در آستانه تعطیلات

هشدار به بانک مرکزی

ارائه متمرکز خدمات بانکی بر روی پیام رسان «بله»

جلسه فراکسیون مستقلان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی

آغاز پرداخت حق تقدم سهام بیمه سرمد در بانک صادرات

چشم انداز قیمت طلا طی روزهای آینده

تقاضا برای دلار، طلا را ارزان کرد

بانک ایران زمین به مجمع می رود

راه اندازی یک پروژه ملّی با تسهیلات بانک ملی

کاهش نرخ ارز با حل مشکلات بانکی

بانک‌های بزرگ در حال فرار از ایران هستند

پیش بینی افزایش قیمت طلا در روزهای آتی

مسابقه عکاسی «محرمِ ایران زمین»

عملکرد بانک پارسیان در حوزه قرض الحسنه

انتقال وجه کارت به کارت با تاپ در بانک رفاه راه اندازی شد

افزایش حواله‌های ارزی بانک تجارت

یارانه شهریور ماه واریز شد

گزارش بانک مرکزی از نرخ مواد خوراکی

۹ پیشنهاد برای کنترل بازار ارز ایران

بانک ملی به ۱۰۰ هزار نفر وام ازدواج پرداخت کرد

چرا مردم برای پس انداز طلا می‌خرند؟

چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

قیمت جهانی طلا کاهش یافت