بورس در هفته‌ای که گذشت

معاملات بورس تحت تأثیر تصمیم بانک مرکزی

۱۰:۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۳کد خبر: 215505
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: معاملات آخرین هفته بهمن ماه عمدتا تحت تأثیر تصمیم بانک مرکزی در راستای افزایش نرخ سود قرار گرفت.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،امیرعلی امیرباقری کارشناس بازار سرمایه  در خصوص وضعیت بازار سرمایه در هفته گذشته، اظهار کرد: معاملات آخرین هفته بهمن ماه عمدتا تحت تأثیر تصمیم بانک مرکزی در راستای افزایش نرخ سود قرار گرفت. این سیاست در جهت جمع آوری نقدینگی سرگردان و سوداگر از بدنه پولی جامعه، با هدف کنترل بازار ارز صورت گرفت و منجر به فشار بر قیمت‌ها در تمام بازار‌های موازی شد.
وی ادامه داد:  روز شنبه، مورخ ۲۸ /۱۱/ ۱۳۹۶ در بازار بورس تعداد ۷۴۳ میلیون برگه سهام به ارزش ۱۵۵۱ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت. در بازار فرابورس ۶۵۰ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۳۲۸۱ میلیارد ریال مبادله شد. در این روز شاخص کل بورس با ۰.۰۸ درصد افزایش به رقم ۹۸۴۳۰ واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز با ۰.۰۳ درصد رشد به سطح ۱۷۶۴۹ واحد رسید. شاخص کل فرابورس نیز با ۰.۵۶ درصد افت، به سطح ۱۱۰۱ واحد نزول کرد. نماد‌های کگل، فملی و خودرو بیشترین اثر مثبت و نماد فولاد با ۴۷ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص نهاد.
امیرباقری تصریح کرد: یکشنبه، مورخ ۲۹ /۱۲/ ۱۳۹۶، در بازار بورس تعداد ۹۹۷ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۲۰۳۰ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت. شاخص کل با افت ۱۲۸ واحدی به رقم ۹۸۳۰۰ واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت را نماد‌های شبندر، ومعادن و جم بر شاخص داشتند. نماد‌های فولاد، فارس و خودرو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس نهادند. شاخص قیمت ۴۱ واحد، شاخص کل هموزن ۴۶ واحد، شاخص قیمت هموزن ۳۵ واحد، شاخص آزاد شناور ۲۷۴ واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب ۷۶ و ۳۵۴ واحد افت کردند. در بازار فرابورس نیز ۲۲۲ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش تقریبی ۲۰۷۰ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت. شاخص این بازار با افت ۲.۶ واحدی به سطح ۱۰۹۹ واحد رسید.
وی یادآورشد:  روز دوشنبه، مورخ۳۰ /۱۱/ ۱۳۹۶ شاخص کل با کاهش ۱۵۲ واحدی روبرو شد و به رقم ۹۸۱۴۸ واحد رسید. شاخص آیفکس (شاخص کل فرابورس) نیز در سطح ۱۰۹۸ واحد ثابت ماند. در این روز حجم معاملات اندک و قیمت اوراق بهادار عمدتا کاهشی بود. افزایش پنج درصدی سود بدون ریسک به سطح ۲۰ درصد از جانب بانک مرکزی در راستای اجرای سیاست تنظیم بازار پول با افزایش نرخ بازده مورد انتظار سهامداران منجر به فشار بر قیمت اوراق بهادار شد. در این روز نماد‌های فارس، تاپیکو و رمپنا بیشترین اثر منفی بر شاخص کل را داشتند. در این حال نماد‌های ومعادن و شبندر بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل ثبت کردند. در این روز معاملاتی ارزش معاملات در بازار بورس و فرابورس به ترتیب به ارقام ۲۲۵۴ و ۳۲۶۲ میلیارد ریال بالغ گشت. حجم معاملات در این دوبازار نیز به اعداد ۹۳۳ و ۲۴۴ میلیون برگه رسید.
به نوشته باشگاه خبرنگاران،این کارشناس بازار سرمایه در پایان افزود: روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۲، اولین روز معاملاتی آخرین ماه سال، شاخص کل بورس با ۸.۶۴ واحد افزایش به رقم ۹۸۱۵۷ واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز با ۳۱ واحد رشد در سطح ۱۷۶۱۵ واحد قرار گرفت. ارزش معاملات بازار بورس در این روز به رقم ۲۸۱۵ میلیارد ریال رسید. پرمخاطب‌ترین نماد‌ها متعلق به گروه خودرویی بودند. نماد‌های کگل، کچاد و ونیرو بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند. فولاد، فملی و شپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ثبت کردند. بیشترین حجم معاملات در اختیار نماد‌های گروه خودرویی، ولساپاح، خزامیا و خپارس قرار گرفت. در بازار فرابورس نیز شاخص کل با یک واحد منفی به رقم ۱۰۹۷ واحد رسید. در این بازار تعداد ۳۰۰ میلیون برگه به ارزش تقریبی ۳۳۷۴ میلیارد ریال مبادله شد. در این بازار نماد‌های ذوب، دماوند و هرمز بیشترین تاثیر منفی و نماد مارون بیشترین اثر مثبت را بر شاخص نهادند. بیشترین ارزش معاملات در اختیار اسناد خزانه دولتی و بیشترین حجم معاملات در اختیار نماد ذوب قرار گرفت.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

سامانه ۷۲۷ بانک سینا از اول سال ۹۷ غیرفعال می‌شود

فروش ۵۲۸ ملک مازاد بانک ملت در سال ۹۶

بازدید اعضای هیات مدیره از شعب بانک ملی

حباب ۱۱۹هزار تومانی سکه در بازار

موافقتنامه مالی بین نظام بانکی ایران و مؤسسه مالی چین

بررسی وضعیت بازار سرمایه در سال ۹۶

سامانه‌سهام‌عدالت از دسترس خارج می‌شود

هشدار نسبت به افت تقاضای جهانی نقره

تسویه باقی‌مانده سود سهام‌عدالت،امروز

قطر از بزرگ‌ترین بانک امارات شکایت کرد

تجهیز۳شعبه بانک‌آینده به خدمات روشندلان

قیمت دلار از مرز ۴۹۰۰ تومان عبور کرد

افزایش قیمت سکه و دلار در بازار آزاد

اقساط تسهیلات را الکترونیکی پرداخت نکنید

تجارت الکترونیک پارسیان نوروز تعطیل نیست

چه کسانی به بازار مسکن رونق دادند؟

پیش بینی جدید ساکسو بانک از قیمت طلا

توصیه نوروزی تامین اجتماعی به مسافران

پیام نوروزی مدیرعامل تامین اجتماعی

خدمات بانک سینا یک ساعت قطع می شود

گشایش ال -سی برای دو طرح بزرگ صنعتی

هند قطب کلاهبرداری بانکی شد

بانک ملی ۲۱۷ هزار فقره وام ازدواج پرداخت کرد

طلا ارزان شد

۷ تحول مهم اقتصادی جهان در سال ۹۶

گزارش بیمه دانا از پرداخت خسارت در سال۹۶

بیمه شخص ثالث سال آینده گران نمی شود

فعالیت مرکز ارتباط مردمی بانک ملی در نوروز

حراج سکه در بانک کارگشایی فعلا متوقف شد

آیا بیت کوین نابودشدنی است؟