راهکاری برای ابرچالش‌های بانکی

تعادل
۸:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰کد خبر: 213593
*مهدی هادیان/ صاحب‌نظر پولی و بانکی
اخیرا در دومین کنفرانس اقتصاد ایران، از ابرچالش‌های اقتصاد ایران رونمایی شده است. براساس نتایج پژوهش‌های ارائه شده در این کنفرانس، مسائل مربوط به صندوق‌ بازنشستگی، نظام بانکی، قیمت‌گذاری و همچنین بودجه، ابرچالش‌های اقتصاد ایران نامگذاری و ماحصل آنها نیز رشد اقتصادی پایین و افزایش بیکاری عنوان شده است.
امروزه در ادبیات اقتصادی، برای کنترل تورم، کاهش بیکاری و محدودن کردن آسیب‌‌پذیری‌های بخش مالی، سه هدف ثبات قیمت‌ها، ثبات رشد اقتصادی و ثبات مالی (Financial Stability) در دستور کار سیاست‌گذاران اقتصاد کلان قرار گرفته است. با وجود این، شواهد اقتصاد ایران بیانگر آن است که هر یک از ابرچالش‌های فوق، بخشی از اهداف کلان سیاست‌گذاران را مخدوش می‌کند. مشکلات صندوق بازنشستگی و موسسات پولی و اعتباری تهدید‌کننده ثبات مالی است و لزوم کاربرد سیاست‌های احتیاطی کلان را مطرح می‌کند. مسائل قیمت‌‌گذاری بنگاه‌‌ها و شیوه‌های مرسوم در کنترل بهای کالاها و تنظیم بازار، تهدید‌کننده ثبات قیمت‌‌هاست و لزوم استفاده از سیاست‌های پولی و ارزی مناسب را آشکار می‌کند. همچنین، مسائل بودجه و شرایط حاکم بر نظام بودجه‌ریزی، مانند نسبت مخارج جاری و عمرانی و اندازه بهینه دولت نیز می‌تواند رشد اقتصادی را با چالش همراه کند و نیازمند سیاست‌های مالی
(Fiscal Policy) مخصوص است. در این شرایط، سوالی که مطرح می‌شود این است که راهکار مدیریت ابرچالش‌‌های فوق و در نتیجه خروج از تله رشد پایین اقتصادی و بحران بهره‌وری عوامل تولید چیست؟ قبل از ارائه هرگونه راهکار، در وهله اول باید توجه داشت که وقتی از وجود محورهای فوق به‌عنوان ابرچالش در اقتصاد ایران نام برده می‌شود، همزمان خود آنها نیز به‌عنوان خروجی یک نظام تصمیم‌‌گیری و سیاست‌گذاری چالش‌زا مطرح می‌شوند. بنابراین، اگر رویکرد سیاست‌گذاری اقتصاد کلان در قالب ساختارهای ناصحیح تداوم یابد، امیدی به رفع این چالش‌ها وجود نخواهد داشت. به سبب ارتباطاتی که بین بخش‌های مختلف اقتصادی وجود دارد، بدیهی است که هر یک از چالش‌‌های فوق، ضمن اینکه به‌صورت مستقیم یکی از اهداف کلان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، به‌صورت غیرمستقیم نیز بر سایر اهداف اثرگذار خواهد بود. در این شرایط، اگر هر یک از این چالش‌‌ها به‌صورت مجزا دیده شود، ممکن است تلاش برای رفع آن به هزینه تشدید دیگر مشکلات باشد. به‌عبارت دیگر، در صورت اقدام جزیره‌یی، بهترین سیاست‌ها در هر یک از حوزه‌های فوق سبب افزایش ناسازگاری و ناهماهنگی با سایر بخش‌ها خواهد شد.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

مبادله اوراق مسکن رکورد زد

بانک رفاه بلوک ۳.۸ درصدی "شبندر" را خرید

اعلام چالش های مهم نظام بانکی

بی ثباتی نرخ ارز، چالشی برای اقتصاد

نرخ دلار زمستان سال آینده ۴۴۵۰ تومان می‌شود

فرصت تازه بانک ملی ایران برای خیرین

۵ عامل افزایش نرخ ارز در بازار آزاد

پیش بینی قیمت طلا غیر ممکن شد

دلار در بازار کمیاب شد

اجرای طرح چشمه تعاون در بانک توسعه تعاون

قرعه‌کشی جشنواره کارت هدیه بانک کارآفرین

۲راه پیش روی یارانه بگیران: انصراف یا چک شدن حساب بانکی!

بازار سیاه دلار داغ شد

رشد کم سابقه سپرده‌های بلند مدت

بانک مسکن پیشگام در صدور بیمه‌نامه کیفیت

نقش پست بانک در توسعه مناطق روستائی

ثبت روزهای متلاطم در بازار ارز ایران

نوسان نرخ دلار و سکه در بازار آزاد

صرافان معاملات دلار را متوقف کردند

سرمایه های اصلی بانک رسالت

دولت سکوتش را در قبال نرخ ارز بشکند

افتتاح شرکت دانش بنیان با وام بانک صنعت

بانک پارسیان در همایش بانکداری الکترونیک

تصویب چگونگی امهال وام مناطق زلزله‌زده

پرواز قیمت سکه درصرافی‌ها/جدول

دلاردر صرافی ها ۶۰ تومان گران شد/جدول

نخستین بانک خصوصی به تاپ پیوست

اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا

برگزاری یک همایش ملی با حمایت بانک انصار

کارنامه‌ وام‌دهی بانک قرض الحسنه مهر