فساد مالی مهم‌ترین تهدید برای اقتصاد ایران

۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶کد خبر: 212380
یک کارشناس اقتصاد و بین‌الملل گفت: فساد مالی، مهم‌ترین تهدید برای منافع ملی و توسعه اقتصادی اغلب کشور‌های شناخته شده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،غلامحسین طاهری کارشناس اقتصاد بین‌الملل فساد مالی شامل هر عامل و یا پدیده‌ای می‌شود که روند عادی و قانونی مسیر معاملات را چه در درون کشور و چه در بیرون آن نقض می‌کند.
وی ادامه داد:  مفاسد اقتصادی موجود در جوامع که اثرات بسیار مخربی بر سلامت اقتصادی یک جامعه می‌گذارد و مشکلات جبران ناپذیری را به بار می‌آورد، مقوله پولشویی است. پولشویی فعالیتی غیرقانونی است که در طی انجام آن، عواید و درآمد‌های ناشی از اعمال خلاف قانون، مشروعیت می‌یابد. به عبارت دیگر پول‎های کثیف ناشی از اعمال خلاف به پول‎های به‎ظاهر تمیز تبدیل می‎شوند و در بدنه اقتصاد جایگزین می‌شود.
 طاهری در ادامه تصریح کرد: پولشویی برای توصیف فرآیندی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن پول غیرقانونی یا کثیفی که حاصل فعالیت‌های مجرمانه مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و کالا، قاچاق انسان، رشوه، اخاذی، کلاهبرداری و ... است، در چرخه‌ای از فعالیت‌ها و معاملات مالی و با گذر از مراحلی، شسته شده و به عنوان پولی قانونی، موجه و مشروع جلوه داده می‌شود.
وی اظهار کرد: پولشویی، دارای آثار و تبعات منفی فراوانی در عرصه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی همچون گسترش فساد در سطح جامعه، تضعیف بخش خصوصی، کاهش اعتماد به بازار‌های مالی، کاهش درآمد دولت، تقویت منابع و شبکه مالی مجرمان است،  تبعات منفی این پدیده شوم موجب شده است تا حاکمیت کشور‌ها همگام با مراجع بین‌المللی در صدد مبارزه با آن برآیند و با تصویب قوانین و مقررات لازم و اجرایی کردن آنها، از وقوع این جرم در موسسات مالی پیشگیری کرده و یا در صورت وقوع، متخلفان را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کنند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: ایران، از جمله کشور‌هایی است که با تصویب قانون مبارزه با پولشویی و آئین‌نامه اجرایی آن، در صدد مقابله با این پدیده مذموم برآمده است. در این راستا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مرجع نظارت بر بانک‌ها، موسسات اعتباری و دیگر نهاد‌های فعال در بازار پولی کشور وظیفه دارد تا افزون بر فراهم ساختن زیر ساخت‌های لازم برای پیشگیری از پولشویی در بازار پولی کشور و مقابله با آن، بر حسن اجرای قوانین و مقررات ذی‌ربط در این بازار نظارت کند.
به نوشته باشگاه خبرنگاران،طاهری با بیان اینکه "در آبان امسال رئیس جمهور لایحه "اصلاح قانون مبارزه با پولشویی" را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد، گفت: در لایحه " اصلاح قانون مبارزه با پولشویی" آمده است: با توجه به اشکالات قانون مبارزه با پولشویی از جمله عدم تناسب جرم و مجازات، فقدان بازدارندگی و اثربخشی مجازات‏‌ها،  عدم امکان پیگرد جرم پولشویی به صورت مستقل از جرم منشاء، نبود رویه‌های اجرایی مناسب جهت توقیف اموال و ابزار حاصل از ارتکاب جرایم مربوط و با توجه به ضرورت پیش ‏بینی ساختار عملیاتی مبارزه با پولشویی واحد اطلاعات مالی در سطح قانون و انتزاع وظایف اجرایی از شورای عالی مبارزه با پولشویی و به منظور اصلاح قانون مذکور در راستای برآورده کردن نیاز‌های داخلی و نیز تطبیق با استاندارد‌های بین‌المللی، این لایحه برای طی تشریفات قانونی تقدیم می‌شود. در این زمینه وظیفه اجرای قانون مبارزه با پولشویی و تروریسم توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت برای اصناف تعریف شده، اما هنوز در بخش‌های مختلف اقتصادی شاهد بی انظباطی هستیم.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: امروز، پدیده شوم پولشویی به یکی از معضالت اقتصاد جهانی تبدیل شده است. از این رو، کشور‌ها و مجامع بین‌المللی عزم خود را جزم کرده‌اند تا با این پدیده، آثار و تبعات مخرب آن مقابله کنند.
وی اضافه کرد: تدوین استاندارد‌های بین‌المللی، تهیه زیرساخت‌های حقوقی قوانین و مقررات مربوط به معرفی بهترین روش‌ها و رویه‌ها برای مقابله با این معضل، استفاده از فن آوری‌های روز، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و ... بیانگر اهمیتی است که کشور‌ها و مجامع یاد شده برای این موضوع قائل هستند.
طاهری اذعان کرد: ایران نیز همگام با دیگر کشورها، این پدیده را جرم انگاری کرده، قانون و مقررات الزام را تهیه و به تصویب مراجع ذی صالح رسانده است. کنترل پولشویی، قاچاق و مبارزه با آن نیازمند سیاست گذاری‌های یکپارچه، دقیق و واحد در کشور است و با تقویت تولید ملی و ممنوعیت زدایی از واردات و ایجاد تعرفه‌های گمرکی می‌توان آمار قاچاق را کاهش داد.
وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم پولشویی و قاچاق را که عامل آفت اقتصاد است کاهش دهیم باید مزیت و ارزش افزوده آن را از بین ببریم  و بر اساس قونین و مقرارات پولشویی مبارزه جدی در این امر داشته باشیم، در این روند قوای سه گانه مجریه، قضاییه و قانونگذاری و نیز بخش خصوصی باید بدون اغماض به وظایف قانونی خود عمل کنند.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: قاچاق، آفتی است که گلوی اقتصاد ایران را می‌فشارد و معتقد هستم اگر به جای ۲۴ دستگاه، صد‌ها دستگاه هم وارد بحث مبارزه با پولشویی و قاچاق شوند این موضوع ریشه کن نخواهد شد مگر آنکه در سیاست‌های کلان کشور، در حوزه اقتصادی و اجتماعی تحولی ایجاد شود.
روند پولشویی و دلایل انجام آن به شرایط اقتصادی جوامع بستگی دارد
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه روند پولشویی و دلایل انجام آن به شرایط اقتصادی جوامع بستگی دارد، گفت: با توجه به متنوع بودن روش‌های کسب سود از اعمال خلاف، به تبع شیوه‌های تطهیر پول نیز پیچیده و متنوع خواهد بود. به عبارت دیگر شیوه‌های پولشویی به عواملی، چون نوع خلاف انجام شده، نوع سیستم اقتصادی و قوانین و مقررات کشوری که در آنجا خلاف صورت گرفته و نوع مقررات کشوری که در آنجا پول تطهیر می‌شود، بستگی دارد.
طاهری در پایان گفت: از شیوه‌های دیگر تطهیر پول می‌توان به سرمایه‌گذاری موقت در بنگاه‌های تولیدی، تجاری، قانونی، سرمایه‌گذاری در بازار سهام و اوراق قرضه، ایجاد سازمان‌های خیریه قلابی، سرمایه‌گذاری در بازار طلا و الماس، شرکت در مزایده‌های اجناس هنری و کالا‌های قدیمی و انتقال پول به کشور‌های دارای مقررات بانکی آزاد مثل کشور سوئیس اشاره کرد. به طوری که پول کثیف زمانی که در فعالیت‌های قانونی وارد شده و سرمایه گذاری شود، در طول گردش و دست به دست شدن با پولهای تمیز مخلوط می‌شود و دیگر شناسایی آن ناممکن است.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

راه اندازی ساز و کار مالی با اروپا طی ۲ هفته آینده

تاکید بانک ملی بر فروش املاک مازاد

آموزشگاه سه کلاسه شهدای بانک رفاه افتتاح شد

بیمه سامان اساسنامه خود را به روز کرد

اجاره حساب بانکی!

آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها جهت خرید ارز

فروشندگان ارز خانگی به صف شدند

ماجرای برداشت‌های بدون اجازه از حساب بانکی مشتریان

راز از نفس افتادن قیمت دلار چیست؟

حمایت بانک رفاه از نظام سلامت کشور

بررسی شعب کیش بانک ایران زمین

واحد بانکداری شرکتی بانک گردشگری افتتاح شد

بانک صادرات به ٨٦ هزار نفر وام ازدواج پرداخت کرد

سامانه موبایل بانک رفاه به روز رسانی شد

۴۵۰۰ میلیارد تومان ارز در بانک‌ها سپرده‌گذاری شد

توضیحات بانک سامان درباره صورت‌های مالی سال ۹۶

شرکتهای بیمه باید سودده شوند

صراف ها: خرید و فروش خیلی کم است

تغییر سقف برداشت کارتی در درگاه‌های الکترونیک بانک سپه

بازدید رایگان از موزه بانک ملّی برای این گروه

صعود دلار در برابر تضعیف پوند

ادامه درخشش طلا در بازارهای جهانی

توصیه جدی کشتی آرای به خریداران طلا

محدودیت تراکنش‌های بانکی؛ مانع سفته‌بازی

احتمال روند صعودی قیمت طلا از سال ۲۰۱۹

سوخت‌گیری بانک‌ها از کارت سوخت

برندگان مسابقه عکاسی محرم ایران زمین

با تسهیلات خرید دین بانک ملی، چکتان را پیش از موعد نقد کنید

همکاری بانک رفاه و صندوق ضمانت صادرات

بانک مهر اقتصاد ۲۶ ساله شد