دولت به فکر یکسان سازی نرخ ارز باشد

۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۷/۳۰کد خبر: 206063
از آنجایی که یکسان سازی نرخ ارز شفافیت صورت‌های مالی بنگاه‌ها را به دنبال دارد، دولت باید به عملیاتی کردن این مهم اهتمام ورزد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،اگرچه واقعی کردن نرخ ارز  در دولت های قبل همیشه مطرح بوده  و در شعارهای انتخاباتی بسیار به گوش رسیده اما تاکنون این مهم محقق نشده است. یکسان سازی نرخ ارز که بی شک موجب افزایش نقدینگی خواهد شد، اکنون تحت تاثیر سیاست‌های کاهش تورم و در واقع برنامه رکودی دولت قرار گرفته  و بعد از گذشت چندماه از روی کار آمدن دولت دوازدهم، هنوز هم اثری از تحقق وعده داده شده در این خصوص دیده نمی شود.بنا به نظر کارشناسان اگر چه یکسان سازی و واقعی کردن نرخ ارز در کوتاه مدت باعث بروز تورم فزاینده می‌شود ولی در بلند مدت و با سالم سازی سیستم مالی باعث بهبود وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد.
البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که دونرخی بودن ارز باعث از بین رفتن قابلیت پیش بینی اقتصادی و ابهام بیشتر در اقتصاد شده و فضای نظام مالی  را در مقابل  سرمایه گذاران داخلی و خارجی  مشکل دار ترسیم خواهد کرد.
یکسان سازی نرخ ارز موجب شفافیت در اقتصاد می‌شود
محمد قلی یوسفی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه  با بیان اینکه باید در یک شرایط بی‌تنش اقتصادی ،خروج از نرخ ارز رسمی  اجرا شود،گفت: مثبت شدن تراز تجاری و افزایش درآمدهای ارزی، پیش نیازهای تک نرخی شدن ارز است.
وی افزود: به نظر می‌رسد افزایش قیمت ارز با یک روند منطقی در حال حرکت است؛ البته همیشه در بازار ارز ایران، سوداگرانی فعالیت دارند که سعی می کنند بازار را به نفع خود رقم زنند؛ اما آنها طی ۴ سال گذشته نتوانسته اند، سوداگری را در بلندمدت ادامه دهند و زمینه ساز جهش قیمتی شوند، چراکه دولت با عرضه عمده ارز، اجازه این کار را به آنها نداده است.
این کارشناس مسائل ارزی با بیان اینکه نباید نگران نوسانات بازار ارز بود، گفت: استعداد افزایش نرخ ارز به طور بالقوه در اقتصاد ایران وجود دارد ، زیرا که اقتصاد ،نقدینگی 30درصد را تجربه کرده و اکنون شرایط برای افزایش قیمت ارز مهیاست.از سوی دیگر ارزی که از طریق صادرات نفت تامین می‌شود هم اکنون با اُفت قیمت نفت روبرو شده و تحریم‌های ظالمانه بین المللی هم مزید بر علت شده است.
یوسفی در تشریح رابطه دوگانه دولت و ارز و دشواری شناور کردن نرخ ارز گفت: درحالیکه دولت به واسطه درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده بازار ارز است ،به عنوان یک واردکننده بزرگ نیز، متقاضی عمده در بازارفوق محسوب می شود. از سوی دیگر نظارت فراگیر ارزی، ضعف زیربناهای تکنولوژیکی و بازار پول توسعه نیافته از موانع عمده  شناورنکردن نرخ ارزهستند.
وی درباره زمینه های یکسان سازی نرخ ارز بیان کرد: چابکی، روزآمدی نظام بانکی، عملکرد نظام بانکی بر اساس استانداردهای بین المللی وشفافیت در عملکرد بانک‌ها زمینه اجرای یکسان سازی را فراهم می آورد. همچنین توسعه روابط کارگزاری بانک های داخلی با بانک های بین المللی در مبادلات پولی زمینه ساز موفقیت این سیاست است.
 به نوشته باشگاه خبرنگاران،محمد قلی یوسفی در پایان با مهم شمردن موضوع یکسان سازی نرخ ارز گفت: در سطح بنگاهی، یکسان سازی نرخ ارز باعث شفافیت صورت‌های مالی بنگاه‌ها به ویژه بنگاه‌های بورسی می شود. بر این اساس سرمایه گذاران در ارزیابی ارزش سهام بنگاه ها، به دور از هر گونه سردرگمی و ابهام اقدام به تصمیم گیری می کنند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

کمترین نرخ دلار بعد از چهار ماه

موضوع موسسات غیرمجاز شفاف شد؟

پرداخت عوارض خروج از کشور الکترونیک شد

این عوامل به نفع قیمت طلا خواهد بود

نرخ ارز آزاد و نیما به هم نزدیک می‌شود

مراقب دام کلاهبرداران پیامکی باشید

بانک کشاورزی رویداد فینتک فارم برگزار می کند

دم و بازدم دلا‌ر در جو ۹ هزار

اطلاعیه مهم بانک ملی ایران در خصوص گروه ملی فولاد

نرخ پوند و یورو بانکی در مسیر افزایش

بازار ارز در مسیر ثبات قرار گرفت

راه اندازی ساز و کار مالی با اروپا طی ۲ هفته آینده

تاکید بانک ملی بر فروش املاک مازاد

آموزشگاه سه کلاسه شهدای بانک رفاه افتتاح شد

بیمه سامان اساسنامه خود را به روز کرد

اجاره حساب بانکی!

آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها جهت خرید ارز

فروشندگان ارز خانگی به صف شدند

ماجرای برداشت‌های بدون اجازه از حساب بانکی مشتریان

راز از نفس افتادن قیمت دلار چیست؟

حمایت بانک رفاه از نظام سلامت کشور

بررسی شعب کیش بانک ایران زمین

واحد بانکداری شرکتی بانک گردشگری افتتاح شد

بانک صادرات به ٨٦ هزار نفر وام ازدواج پرداخت کرد

سامانه موبایل بانک رفاه به روز رسانی شد

۴۵۰۰ میلیارد تومان ارز در بانک‌ها سپرده‌گذاری شد

توضیحات بانک سامان درباره صورت‌های مالی سال ۹۶

شرکتهای بیمه باید سودده شوند

صراف ها: خرید و فروش خیلی کم است

تغییر سقف برداشت کارتی در درگاه‌های الکترونیک بانک سپه