سرمایه‌گذارخارجی در یک قدمی ایران

مهشید خیزان
۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۷/۲۵کد خبر: 204815
یکی از بازارهای پر تلاطم طی سال‌های گذشته بازار ارز بوده است؛ بازاری که حتی در مقطعی تعداد زیادی از هموطنان را برای کسب سود بیشتر به سمت خود جلب کرد؛ تلاطم‌های این بازار حتی کار را به جایی رساند که تثبیت این بازار به یکی از دغدغه‌های بزرگ دولت قبل تبدیل شد و حتی برخوردهای خاصی را به همراه داشت.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،تداوم این تلاطم‌ها و تاثیر‌پذیری بازار ارز از هر نوع تصمیم‌گیری موجب شد تا در دولت یازدهم برای جلوگیری از زیان‌های سرمایه‌گذاران در این بازار پیشنهاد ایجاد نهاد ناظر برای پیگیری روند موجود در بازار ارز مطرح شود تا جلوی زیان‌های اقتصادی ناشی از این تلاطم‌ها را گرفته و بازار را به ثبات بهتری برساند.
 این موضوع در کنار اقدامات مثبت دولت یازدهم در رونق بورس کالا، موجب شد تا نگاه مثبت‌تری به این بخش شود و دست اندرکاران بورسی به سمت ایجاد بازار بورسی باشند که بتواند نوسانات موجود در بازار ارز را مدیریت کرده و جلوی اثرات جبران‌ناپذیر بر اقتصاد کشور را بگیرد.
در این راستا و از حدود دو سال گذشته، یکی از نهادهای مالی که به کمک دولت آمده بود، طرح «بازار مشتقه ارزی» را مطرح کرد. درواقع قراردادهای آتی با نوسانات رابطه نزدیکی دارد که با استفاده از ابزارهای آتی می‌توان تا حد زیادی این نوسانات را پوشش داد؛ بنابراین با راه‌اندازی بازار آتی ارز، امکان برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های اقتصادی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فراهم می‌شود و علاوه بر آن هزینه‌هایی همانند انبارداری و حمل و نقل کاهش خواهد یافت.
ایران حدود ١٢ سال تحریم‌ها را درحالی سپری کرد که عملا آمارها خروج هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی از کشور را نشان می‌دهند. اما در سال ٩٤ و زمانی که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران توانست طی مذاکراتی فشرده، قدرت‌های جهان را متقاعد به امضا برجام کند و سایه تحریم‌ها از سر ایران باز شود، عملا فضا برای ورود دوباره سرمایه‌گذاران خارجی به کشور فراهم شد. حالا با برنامه‌هایی که دولت یازدهم و دوازدهم در دستورکار خود قرار داده، جای خالی بازار مشتقه ارزی برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاران خارجی به خوبی مشاهده می‌شود اتفاقی که می‌تواند سرمایه‌گذاران بیشتری را برای ورود به ایران ترغیب کند. این امر در کنار اصرار و تاکید رییس کل بانک مرکزی، ولی‌الله سیف به تک‌نرخی شدن نرخ ارز تا پایان سال جاری، به نظر می‌رسد این تصمیم بانک مرکزی جای خالی بازار مشتقه ارزی را بیشتر به رخ می‌کشاند و این بازار می‌تواند کمک شایانی به این تصمیم داشته باشد.
به نوشته اعتماد،درهمین راستا و به گفته حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالا، استاندارد بودن قراردادهای آتی ارز، تضمینی که به عنوان پشتوانه آنها وجود دارد و معافیت مالیاتی آنها از مزایای به‌کارگیری این ابزار مالی است که چند سالی است بنا به دلایلی همچون به تعویق افتادن طرح تک‌نرخی شدن ارز، مغفول مانده و سرمایه‌گذاران داخلی ترجیح می‌دهند در این بازار سفته‌بازی کنند.
ازسویی تجربه بازار مشتقه ارزی در دنیا نشان داده که به وسیله آن می‌توان از نوسانات نرخ ارز در کشور نسبت به اتفاقات سیاسی و اقتصادی که رخ می‌دهد، جلوگیری کرد. بنابراین حالا که زیرساخت‌های این ابزار در کشور ایجاد شده، لازم است هرچه زودتر به راه‌اندازی آن فکر کرد.
البته از آنجایی که متولی اصلی بازار ارز بانک مرکزی است، آغاز فعالیت بازار مشتقه ارزی در محاق قرار گرفته است؛ اما به گفته مدیران بورس کالا این سازمان توانایی اجرای آن را از یک هفته بعد از اعلام بانک مرکزی دارد. هم‌اکنون بانک مرکزی قصد دارد از قرارداد پیمان آتی در بازار بین بانکی استفاده کند که به نظر می‌رسد منافاتی با بازار مشتقه ارزی در بورس کالا نخواهد داشت، اما همه فعالان اقتصادی به نقش مدیریت نرخ ارز بانک مرکزی واقفند و این بانک مرکزی است که باید پیش‌نیازهای لازم برای ایجاد این بازار مشخص را  ارایه کند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

ارز ۳۸۰۰ تومانی نداریم

جذب سپرده‌های ارزان‌قیمت و وصول مطالبات در بانک دی

فقر نظام نظارتی در الگوی کسب و کار بانک‌ها

کسر مالیات از کارتخوان‌ها تکذیب شد

ارز به صرافی های خصوصی نمی رسد

نرخ سوم دلار تصویب شد

دومین جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه بانک سینا برگزار می‌شود

تسهیلات اعطایی بانک رفاه به بخش های مختلف اقتصادی

عامل اصلی افزایش قیمت طلا در ماه آینده

شناسایی تراکنش های مشکوک با سامانه کشف تقلب

چالش جدید دلار برای مسافران ایرانی

یک توصیه به سهامداران غیرحرفه‌ای

خواسته بانکداران از وزارت اقتصاد

این عوامل قیمت طلا را افزایشی کرد

با «بله» کار «خیر» کنید

چند فقره چک پاس نشد؟

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی محدود شد

روند قیمت طلا طی هفته آینده

مزایای دریافت گواهی سپرده سکه طلا از بانک سامان

بازار سرمایه به صعود ادامه می‌دهد؟

۵ رویداد مهم اقتصادی در هفته آینده

اقدام مثبت بانک مرکزی در کنترل بازار ارز

درجا زدن بیت‌کوین در مدار ۶ هزار دلاری

دلار و پوندگران و یورو ارزان شد/جدول

رانت زیرپوستی در بازار دلار ۴۲۰۰ تومانی

ایرانی‌ها چند تن طلا خریدند؟

۸۸ درصد تراکنش‌ها در اختیار کارت‌خوان‌ها

هر۳۴۰۰ ایرانی، یک شعبه بانکی

امید طلا به تشدید جنگ تجاری

۵درصد پیش‌فروش سکه در انحصار ۵۰نفر

اخبار پربازدید