التهاب بازار سرمایه از بحث های برجامی

۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۷/۱۷کد خبر: 204425
آمریکا در خروج از برجام تنهاست. اگر آمریکا این تنهایی را به جان بخرد و از برجام خارج شود، مسئله تعیین‌کننده دیگر میزان انسجام داخلی ما برای مقابله با تهدیدهای ناشی از این خروج است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،عباس آرگون، نائب رییس بازار پول و سرمایه اتاق تهران در یادداشت خود نوشت:
حرف و سخن‌های مربوط به خروج آمریکا از توافق برجام منجر به بروز آثار هیجانی در بازار سرمایه شده است. بازار سرمایه دیروز و امروز نسبت به تصمیم آتی ترامپ درباره برجام واکنش نشان داد و شاخص کل امروز بیش از  500 واحد افت کرده است. افت شاخص کل  ناشی از جو روانی و سیاسی است که به اقتصاد ایران تزریق‌شده است. احتمال خروج آمریکا از برجام که درنهایت در 23 مهرماه سال جاری اعلام می‌شود به التهاب بورس دامن زده است و شاید بتوان این نوسان را مقدمه‌ای برای دیگر آثار اقتصادی خروج آمریکا از برجام برای ایران برشمرد.
به‌طورقطع خروج این کشور از برجام تمام بخش‌های اقتصاد ایران را که مستعد هیجان‌زدگی است، دچار نوسان می‌کند. بازار سرمایه همان‌طور که به تصویب برجام و اجرای آن واکنش مثبت نشان داد، به هر نوع تغیر مثبت یا منفی دیگر درباره آن‌هم واکنش نشان می‌دهد.  هرچند ممکن است آثار هیجانی آن مداوم نباشد اما خروج آمریکا از برجام آثار منفی اقتصادی برای ایران در طولانی‌مدت  به بار خواهد آورد و بازار سرمایه به‌عنوان ویترین  اقتصاد کشور به‌خوبی اثرات این اقدام را نمایان خواهد کرد. از سوی دیگر قیمت‌ها در بازار رشد آن‌چنانی نکرده است و معقول بودن قیمت‌ها احتمال ایجاد نوسان زیاد را کاهش می‌دهد.
باوجوداین اما نباید ازنظر دور داشت که توافق برجام یک توافق دوطرفه نیست. ایران و آمریکا تنها کشورهای امضاکننده این تفاهم نیستند بلکه برجام توافقی بین ایران و قدرت‌های بزرگ دنیاست که همه آن‌ها مثل ترامپ فکر نمی‌کنند. خروج آمریکا از توافق برجام در حال حاضر از سوی بسیاری از کارشناسان و مراجع معتبر پیش‌بینی می‌شود و اثر واقعی آن بر اقتصاد ایران قابل‌انکار نیست اما باید دید این تهدیدها از سوی دیگر قدرت‌های بزرگ جهان چقدر جدی گرفته می‌شود و در داخل تا چه اندازه برای پیشبرد اقتصاد پس از برجام بدون آمریکا منسجم هستیم؟
به نظر می‌رسد که آمریکا نتواند اجماع دیگر کشورها را برای خروج از برجام کسب کند و در این خروج تنهاست. اگر آمریکا این تنهایی را به جان بخرد و از برجام خارج شود، مسئله تعیین‌کننده دیگر میزان انسجام داخلی ما برای مقابله با تهدیدهای ناشی از این خروج است. اگر ایران پراکنده نشود و از فرصت همکاری با دیگر قدرت‌های بزرگ دنیا استفاده کند، معادله کمی تغییر خواهد کرد.
به نوشته اتاق تهران، بازار سرمایه در تابستان گذشته رشد خوبی را تجربه کرده است که بیشتر ناشی از رشد قیمت گروه‌های معدنی و فلزی در بازارهای جهانی است. اگر بازار سرمایه ایران با همین شیب ملایم به افزایش شاخص برسد، افت محسوسی در شش ماه آینده در بورس نخواهیم داشت اما نمی‌توان از هیجانات ناگهانی مثل خروج آمریکا از برجام هم‌ چشم‌پوشی کرد. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی افراد باید با تحلیل بیشتر و قوی‌تری به بازار سرمایه وارد شوند و با نگاه بلندمدت سرمایه‌گذاری کنند. هرچه بورس به سمت شفافیت بیشتر حرکت کند، همان‌طور که دستورالعمل تازه‌ای با این هدف صادرشده، به رشد بیشتری خواهیم رسید که افزایش حجم معاملات و شاخص کل را به دنبال خواهد داشت.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

تمدید دوره باشگاه مشتریان بانک ایران زمین

بانک‌ها پیامک دیرکرد وام می‌فرستند

۷ عاملی که یک بانک را سودده می‌کند

مبنای سوددهی در بانک مهر اقتصاد

توزیع کتاب های اهدایی بانک گردشگری

مقاله بانک اقتصادنوین، مقاله برتر شد

رییس مطالعات بانک انصار پژوهشگر برتر شد

سیاست‌های اعتباری جذاب بانک مهر اقتصاد

ارائه بن‌کارت در شعب بانک کارآفرین

حمایت بانک تجارت از پژوهشگران

هیجان در بازار سکه کاهش می یابد

توزیع ۵هزار بن‌کارت در نمایشگاه کتاب‌بوشهر

نخستین صندوق زمین و ساختمان افتتاح شد

امکان پرداخت اقساط وام در اینترنت بانک سینا

بورس تهران بار دیگر کانال شکنی کرد

کاهش قیمت سکه و دلار در بازار/جدول

زمانی برای یکسان‌سازی نرخ ارز

ارائه خدمات تامین اجتماعی از تلفن همراه

اعلام مبلغ کارمزد پرداختی بانک ها

ضعف‌های نظام بانکی یک‌شبه رفع نمی‌شود

مؤسسان غیرمجازها با پول مردم قصر خریدند

اول هفته کاهشی دلار در صرافی ها /جدول

یارانه ۶ گروه خاص در سال۹۷برقرار است

سکه بهار آزادی درصرافی‌ها ارزان شد/جدول

اوضاع نظام بانکی ایران نگران کننده است

بانک صنعت برای ۱۵۰ نفر اشتغالزایی می‌کند

آخرین خبرها از حساب‌های بانکی فریز شده ایرانیان در چین

وصول مطالبات بانک ها تسهیل می شود

تزریق نخستین پول پسابرجام به اقتصاد

بانک تجارت حامی جایزه ملی"یحیی"