یکسان‌سازی ارز نباید برگردد

۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۵/۲۲کد خبر: 195662
مسعود کرباسیان از مردان اقتصادی است که سابقه طولانی در مدیریت گمرک دارد. وی در کابینه هشتم هم سکاندار گمرک کشور بود و در دولت یازدهم هم مجددا به گمرک رفت، هر چند که وی همواره در پست‌های مدیریتی و معاونت وزارت اقتصاد مشغول به فعالیت بوده است اما این روزها گروهی از اقتصاددانان از نبودن او برای پست وزارت امور اقتصاد و دارایی انتقاد می‌کنند.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،به گفته منتقدان، وزارت اقتصاد را باید به یک اقتصاددان سپرد. نقدی که او آن را وارد نمی‌داند و معتقد است برای وزارتخانه‌ای به بزرگی اقتصاد، بیش از هر چیز دانستن علم مدیریت لازم است. شاید همین نگرش وی هم موجب شد تا دیروز زمانی که در جمع پارلمان بخش خصوصی قرار گرفت سعی کرد قول خاصی به بخش خصوصی ندهد. او تاکید کرد که «الان قولی نمی‌دهم که نتوانم انجام بدهم؛ اجازه بدهید وزیر بشوم بعد این مشکلات را حل خواهیم کرد.»
البته کرباسیان در جمع تجار و تولیدکننده‌های اتاق بازرگانی ایران سعی کرد سخنانش را از حاشیه‌ها بیرون ببرد و نگاه جامع‌تری به مسائل موجود اقتصاد ایران داشته باشد. او گفت: «اگر رای اعتماد هم نگیرم، خدمتگزار نظام باقی خواهم ماند، چراکه به نظام گره خورده‌ام.»
یکی از مسائل مطرح شده از سوی اعضای پارلمان بخش خصوصی دیدگاه او درباره به‌کارگیری زنان در پست‌های مدیریتی وزارت امور اقتصادی و دارایی بود. کرباسیان که به شوخ طبعی شهرت دارد، با بیان اینکه هم‌اکنون نیز بهترین مدیران بدنه گمرک را خانم‌ها تشکیل داده‌اند، عنوان کرد: «قطعا نگاه ویژه‌ای در پست‌های مدیریتی به خانم‌ها خواهم داشت، چرا که خانم‌ها بسیار منظم و خوش فکر هستند به همین جهت با وجود اینکه می‌دانم موجب ناراحتی گروهی خواهد شد، اما از مردان می‌خواهم که زنانه رفتار کنند.» این گفته کرباسیان با تشویق حاضران مواجه شد. کرباسیان بی‌پرده گفت: «تا دقیقه نود هم قرار نبود من گزینه پیشنهادی باشم و تصورم بر این بود که رای کلی بر حضور و ماندگاری علی طیب‌نیا در سمت وزیر اقتصاد دولت دوازدهم بود.»
مسعود کرباسیان، وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه قانون در کشور کم نداریم، افزود:«قانون برنامه ششم توسعه بر اساس سند چشم‌انداز بیست ساله نوشته شده است و اگر من هم رای بیاورم، باز هم باید بر اساس قانون عمل کنم؛ این در حالی است که برنامه عملیاتی نیز داده شده است.»
وی اقتصاد مقاومتی را از جمله برنامه‌های جدی اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: «رشد اقتصادی به ٥/١٢ درصد و تورم تک‌رقمی شده است، ولی تحول و استمرار آن ضروری است.» کرباسیان با اشاره به دیدار خود با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: «ایشان معتقد بودند که ما گمرک را همچون کندوی زنبور عسل شفاف کرده‌ایم که رفت و آمدها در آن بسیار شفاف است این درحالی است که ایشان معتقد بود که یکی از آرزوهای قلبی‌اش، دستیابی به اینچنین وضعیتی بوده است. متولی کارت بازرگانی، باید اتاق بازرگانی باشد که همه مراحل را انجام دهد، این در حالی است که گمرک نیز بر اساس وضعیت کنونی صدور کارت بازرگانی، باید ۴ درصد علی‌الحساب بگیرد که او خوش‌حساب است یا در رسته بدحسابان قرار می‌گیرد.»
کرباسیان با بیان اینکه اکنون بنده با تیم اقتصادی دولت دوازدهم از جمله وزیر پیشنهادی صنعت و تجارت، هماهنگ هستم، گفت: «برنامه‌ها نوشته شده ولی اصلاحیه نیاز دارد، با حسن تفاهمی که بین مجلس و وزارت اقتصاد هست، حتما تغییرات قابل لحاظ کردن است.»وی با بیان اینکه مسوولیت شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزیر اقتصاد است، گفت: «توقع داریم با همراهی بخش خصوصی، کار را پیش بریم. البته مجلس نیز در این شورا حضور دارد و باید با تفاهم کار را پیش برد.»

 یکسان سازی نرخ ارز نباید برگردد
وی در خصوص تک نرخی کردن ارز هم خاطرنشان کرد: «اصل پذیرفته کاهش نرخ سود بانکی، تغییر نرخ ارز، یکسان سازی نرخ، حمایت از صادرات از سوی دولت دوازدهم وجود دارد، اما باید شرایط مهیا شود، چراکه زمانی بحث تک‌نرخی کردن ارز مطرح بود، اما بعد از تک‌نرخی کردن، باز هم قیمت چند نرخی شد. ما نمی‌خواهیم این یکسان سازی، بازگشت‌پذیر باشد.
نرخ رشد با تکیه بر نفت، استمرار نخواهد داشت، بلکه بازار سرمایه نیز باید به عنوان یکی از ارکان اقتصاد ایران، وارد عمل شده و در استمرار رشد اقتصادی نقش‌آفرین باشد.» کرباسیان از فعالان اقتصادی تقاضا کرد که با مرور برنامه‌های پیشنهادی‌اش، انتقادات و پیشنهادات خود را ارایه دهند. بنا به گفته وی استمرار رشد، بهبود وضعیت تولید و رونق اقتصادی، نیازمند همراهی فعالان اقتصادی و بخش خصوصی است؛ البته ۴ سال فرصت داریم و باید همه دست به دست هم داده و شرایط را با همکاری در جهت مثبت پیش بریم.

درخواست‌های رییس
 در این نشست غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران به عنوان میزبان این نشست خواستار ریشه کن کردن رانت و انحصار شد و با اشاره به ضرورت یکسان‌سازی نرخ ارز تاکید کرد: «از یک سال قبل اعلام شد که شش ماه دیگر ارز تک نرخی می‌شود، اما هنوز این اتفاق رخ نداده است. برنامه‌های ارایه شده از سوی وزیر پیشنهادی اقتصاد، مایه امید فراوان است و با شناختی که از وی وجود دارد، فاصله گفتار و کردار وی در عمل و صحنه اجرا زیاد نخواهد بود.»
وی با اشاره به نایب رییسی مسعود کرباسیان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران هم گفت: «آنچه به عنوان اولویت‌های بخش خصوصی مطرح است، اول انتظار تدوین یک برنامه جامع اقتصادی برای کشور است، خلئی که سال‌های متمادی وجود داشته و تقاضای آن نیز مرتب تکرار شده است؛ اما هنوز نیز به یک استراتژی منسجم توسعه اقتصادی نرسیده‌ایم.»وی ابراز امیدواری کرد با حضور کرباسیان در کسوت وزیر اقتصاد، به عنوان یک یادگار پایه‌گذار آینده اقتصاد کشور در دوران تصدی پرداخته شود.
 شافعی با تاکید بر ضرورت مقررات‌زدایی و بهبود فضای کسب و کار افزود: «گمرک ایران در صدر سازمان‌هایی قرار داشت که به این مقوله به خوبی پرداخته است و به نظر می‌رسد که با اعتقادی که به این مساله در وزیر پیشنهادی وجود دارد، ما بتوانیم در مورد مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار که در وزارت اقتصاد مستقر است، شاهد تحرکات جدیدی باشیم چراکه مبنای حرکت‌های آینده سرمایه‌گذاری در کشور نیز همین بهبود فضای کسب و کار و مقررات زدایی است.»
وی با اشاره به ضرورت طرح تحول نظام بانکی نیز خاطرنشان کرد: «قدرت نظارت بر سیستم بانکی موضوع مهم و قابل‌توجهی است و آنچه کارشناسان خبره در مورد نظام بانکی اعلام می‌کنند نیز این است که حجم اقتصاد ایران نیازمند این همه تعدد بانک‌ها و موسسات اعتباری نیست و امید می‌رود که در طرح تحول نظام بانکی این موضوع مورد توجه قرار گیرد و در صورت تثبیت این نظر در رابطه با ادغام بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز کار در وزارت اقتصاد آغاز شود.»شافعی با بیان اینکه یک‌سال و نیم است که اعلام می‌شود تا شش ماه آینده، یکسان سازی نرخ ارز انجام می‌شود، گفت: «سال گذشته قرار بر این شد که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری، یکسان‌سازی نرخ ارز صورت می‌گیرد، اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است، البته در مورد مالیات نیز باید تمهیداتی اندیشیده شود تا فرارهای مالیاتی کاهش یافته و عدالت مالیاتی برقرار شود. تقاضای فعالان اقتصادی، حذف معافیت‌های مالیاتی است؛ به نحوی که همه نهادهای معاف از مالیات در یک رقابت نابرابر با فعالان اقتصادی به شمار می‌روند و حذف این معافیت‌ها نیز مورد تاکید است.»
شافعی از جمله دیگر خواسته‌های فعالان اقتصادی را رهایی از اقتصاد نفتی دانست و خاطرنشان کرد: «موضوع اجرای اصل ۴۴ نیز باید به موازات کاهش وابستگی به نفت مورد توجه قرار گیرد بر این اساس در یک ارزیابی به عمل آمده، خصوصی‌سازی هنوز به جایگاه واقعی نرسیده و توفیق را شاهد نیستیم؛ به این معنا که واگذاری‌ها، رد دیون‌ها و مدیریت مورد نظر قرار نگرفت؛ بنابر این امید می‌رود که تغییرات بنیادی حاصل شود.» شافعی با بیان اینکه فساد نیازمند پادزهر قوی است، گفت: «باید فساد سیستمی را از بین برد و تلاش کرد تا رقابت بر همه ارکان اقتصادی حاکم شود؛ این در حالی است که شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نیز باید دچار تحول شود.»

اوراق خزانه بخش خصوصی را نحیف کرد
در این جلسه برخی از اعضای اتاق هم به ارایه نقطه نظرات خود پرداختند. اصغر جمعه‌ای عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران یکی از این اعضا بود که با تاکید بر لزوم هماهنگی تیم اقتصادی دولت دوازدهم گفت: «فشار باید از روی بنگاه‌های تولیدی برداشته شود؛ ما خواستار هماهنگی تیم اقتصادی دولت هستیم حتی هماهنگی با زیرمجموعه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز باید در دستور کار وزیر پیشنهادی اقتصاد قرار گیرد؛ این در حالی است که فشار باید از روی بنگاه‌های تولیدی برداشته شده و مالیات بر ارزش افزوده نیز طبق قانون پیاده‌سازی و از مصرف کننده دریافت شود. همه نهادها نیز باید مالیات بدهند.»
برنامه تحرک در اقتصاد تدوین شود
همچنین محمود تولایی، رییس اتاق کاشان هم در این نشست گفت: «وزارت اقتصاد یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های اقتصاد ایران است و سازمان‌های تاثیرگذار را هم در اختیار خود دارد، بنابراین توقع این است که فراتر از قانون، بخشی به نام تحرک در اقتصاد در برنامه دیده شود. حرکت در اقتصاد به‌شدت کند است؛ البته استدعای ما این است که مالیات بر ارزش افزوده نیز در دستور کار بازنگری قرار گیرد تا دیدگاه از درآمدزایی به سمت دفاع از تولید تغییر کند؛ در غیر این صورت این قانون ضد تولید عمل خواهد کرد.»

توجه به بخش خصوصی
احمد پورفلاح، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا دیگر نماینده‌ای بود که گفت: «بخش خصوصی را بعد از رای اعتماد فراموش نکنید؛ نگرانی‌ای که در اواخر در دولت دیده می‌شد. این در حالی است که فعالان اقتصادی مبارزه جدی با فساد اداری و مالی، اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، اعلام برنامه چابک‌سازی دولت و جلوگیری از رشد فزاینده بودجه عمومی، واگذاری به بخش خصوصی صادق و واقعی، اجرای طرح جامع مالیاتی، هماهنگی دولت و بخش خصوصی در زمان رکود با دولت در حوزه مالیات را خواستار هستند. مالیات بر ارزش افزوده یکی از فاکتورهایی است که به جدیت خواسته بخش خصوصی است و البته مبارزه با قاچاق نیز باید در دستور کار قرار گیرد؛ این در حالی است که باید این موضوع با جدیت پیگیری شده و سیاست‌ها فراموش نشود.»

بخش خصوصی با اوراق بدهی نحیف شد
جبار کیانی‌پور، رییس اتاق یاسوج نیز گفت: «طی سال‌های گذشته شعارهای زیبا در مورد توانمندسازی بخش خصوصی و سپردن اقتصاد به دست بخش غیردولتی شنیده‌ایم، این رد حالی است که بخش خصوصی نیز نحیف‌تر و آسیب‌پذیر‌تر شده است؛ مصداق عینی آن هم در حوزه وزارت اقتصاد است. توسعه بازار بدهی دولت که در برنامه ششم توسعه نیز به جدیت مورد توجه قرار گرفته است، در حالی که اوراق بدهی منجر به ضرر بخش خصوصی شده است، به این معنا که پیمانکاران اکنون متضرر شده‌اند؛ پس باید برای آن تدبیر کرد.»

طیب‌نیا مدافع بخش خصوصی بود
همچنین ماشاءالله عظیمی، دبیرکل اتاق تعاون در این نشست گفت: «وزیر اقتصاد دولت یازدهم به‌شدت مدافع بخش خصوصی بود که امیدواریم این رویکرد ادامه یابد، این در حالی است که مایل بودیم که در برنامه کاری وزیر پیشنهادی، تعاون نیز مورد نظر قرار گیرد.»

 صادرات مظلوم است
 به نوشته اعتماد،اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین هم گفت: «متولی امر صادرات وزارت اقتصاد نیست، ولی در ٢٠ سال اخیر شما همه جا مدافع صادرات بودید. صادرات در شرایط فعلی یک نوع مظلومیت به خاطر برخی ایستگاه‌های بازدارنده دارد. »وی افزود:«١٠ تا صادرکننده باید جلسه مشورتی با وزیر پیشنهادی اقتصاد داشته باشند تا مشکلات را مطرح کنند؛ اکنون سهم ما از تجارت جهانی ٢٥/٠ شده، در حالی که باید یک درصد باشد.»


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

با تسهیلات خرید دین بانک ملّی، دین خود را بپردازید!

چرا دوباره ارز گران شد؟

حمایت گروه مالی سامان از جشنواره کیش

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک سینا برگزار شد

بانک‌های نظامی در بانک‌های دولتی ادغام می‌شوند

افزایش نرخ سود بانکی تیغ دو لبه است

ارز مسافری به سامانه نیما کوچ می‌کند؟

دریافت صورتحساب‌ های بانکی مشکوک به فرار مالیاتی

مردم هراس بانکی دارند

۲ نسخه برای مسکن و اجاره

سپرده‌گذاران دانه‌درشت موسسات غیرمجاز چه کسانی هستند؟

نرخ بانکی دلار بازهم گران شد /جدول

دلار در حوالی ۹۰۰۰ تومان

تحلیلگران پشت طلا را خالی کردند

تمدید ساعات کاری جدید بانک آینده

تمدید تغییر ساعت کار شعب بانک تجارت

ساعت کار شعب بانک ملی در تهران تغییر کرد

دستگیری ۳۰۰ اخلالگر بازار سکه و ارز

شفافیت تامین ارز با سامانه نیما

شرایط برقراری بیمه بیکاری چیست؟

بهانه‌ای تازه برای بهم ریختگی بازار ارز

صورت‌های مالی بانک پارسیان تصویب شد

تحقیق و تفحص از بانک مرکزی تصویب شد

رمز توسعه صنعت بیمه درکشور

صورت‌های مالی بیمه دانا تصویب شد

اعطای تندیس برند محبوب به بیمه پارسیان

ساعت کاری شعب بانک سپه تهران تغییر کرد

تنها راه نجات بازار مسکن

دیواندری، گزینه سکانداری بانک مرکزی؟

دلار ثابت ماند و سکه گران شد/جدول

اخبار پربازدید