سفره موسسات غیرمجاز جمع شد

۱۲:۶ - ۱۳۹۶/۵/۲۱کد خبر: 195627
سیاست‌گذاری‌های جهت‌دار یا کمک نادانسته و ناخواسته؟! کدام یک از این گزینه‌ها در چند سال گذشته سیاست بانک مرکزی در جهت رشد و توسعه موسسات مالی و اعتباری، مجاز و غیرمجاز، بوده است؟

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، برخی از موسسات که حالا که قصد بانک شدن دارند، گستره‌ی شعب‌شان چند برابر بانک‌های خصوصی قدیمی است و این را مرهون برخی سیاست های پولی و مالی در طی دو دهه اخیر برای بستن دست بانک‌های رسمی و آزاد گذاشتن دست این موسسات هستند.

از زمانی که بانک مرکزی در دو دولت نهم و دهم تصمیم گرفت با ابلاغ دستوری نرخ سود بانکی، افسار بانک‌ها را در دست بگیرد، دوران طلایی موسسات مالی و اعتباری که عمدتا دارای وابستگی‌های قوی سازمانی بودند آغاز شد.
بانک‌های رسمی، چه خصوصی و چه دولتی محدود شدند و جا برای جولان موسسات مالی و اعتباری باز شد. این موسسات ارائه تسهیلات خرد با سودهای بالا را در دستور کار خود قرار دادند و در اندک زمانی از هر گوشه شهرهای مختلف کشور، یک شعبه از این موسسات سر برآورد.
به یکباره بانک‌های خصوصی که خود آغاز گر ارائه تسهیلات خرد بودند از زمین رقابت اخراج شدند. سیاست های بانک مرکزی دولت های گذشته بازیگران رسمی را با ابلاغ بسته سیاستی ـ نظارتی و تعیین دستوری نرخ سود از زمین مسابقه خارج کرد و شرایط را برای حضور موسسساتی که از سال‌ها پیش و از روی نیمکت ذخیره‌ها نظاره‌گر بازی بودند مهیا و خود هم عرصه داوری را ترک کرد.
سیاست بانک مرکزی دولت نهم و دهم سفره‌ای را که بانک‌های خصوصی پهن کرده بودند و از آن بهره‌ می‌بردند را از آن‌ها گرفت و برای این گروه پهن کرد.
این گونه شد که برخی موسسات مالی و اعتباری هر کدام حدود ۷۰۰ شعبه در سراسر کشور دایر کردند و کوچک‌ترین آن‌ها به بیش از حدود ۴۰۰ شعبه رسیده است.
این موسسات، مجوز خود را از وزارت تعاون تحت عنوان تعاونی‌های اعتبار آزاد می‌گرفتند و بی‌اعتنا به قوانین بسته سیاستی‌ ـ نظارتی بانک مرکزی هر طور که دوست داشتند و تحت نام طرح‌های گوناگون به ارائه تسهیلات مختلف به مردم می‌پرداختند.
زمانی، یک مقام بانکی عملیات مالی که برخی از این موسسات انجام می‌دادند را به کاری در حد جنایت در عرصه بانکی کشور تشبیه کرد. اخذ سپرده‌های وام‌خواه برای اعطای تسهلات قرض‌الحسنه و عقود مبادله‌ای، خرید شعبه از طریق وجوه سپره‌گذاران و ارائه سود سپرده‌ و تسهیلات غیرمتعارف، کمترین تخلفاتی بود که از سوی این موسسات انجام می‌شد.
گذشته از این، همواره یکی از اتهاماتی که در زمینه پول‌شویی به کشورمان وارد می‌شد به دلیل تحت نظارت بانک مرکزی نبودن تعداد زیادی موسسه پولی و اعتباری بوده است.
دولت های گذشته دلخوش از اینکه با سیاست‌های انقباضی‌‌اش در حال کنترل نقدینگی است خبر نداشت بنا بر آمارهایی که بعدا  اعلام شد بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در این موسسات بوده است(آمار مربوط به قبل از دولت یازدهم می باشد) که بی‌شک از عوامل موثر تورمی کشور به شمار می‌رود.
دیر زمان بعد و وقتی که این موسسات به حد کافی چاق شده بودند، بانک مرکزی دولت نهم و دهم گذشته بازی سامان‌دهی آن‌ها را آغاز کرد. به یکی مجوز بانک داد، یکی را در مرز بانک شدن نگه داشت، دیگری را منحل و آن یکی را ورشکسته اعلام کرد. برخی را در هم ادغام کرد، به بعضی که کفالت موسسه دیگری را پذیرفته بودند امتیاز داد اما در مقابل بر سر دیگری کوفت و همه این‌ها بدون رعایت یک رویه واحد بود و برخورد سلیقه‌ای از آن می‌بارید.
نتیجه اما این است موسسات مالی و اعتباری همچنان به کار خود و با همان سیاست‌ها و همان تخلفات ادامه می‌دهند و وقعی به قوانین و دستورالعمل‌های باک مرکزی نمی‌گذراند.
یک زمانی یکی از مدیران ارشد بانک مرکزی یک بار گفته بود از موضوع به سامان کردن این موسسات و آزارهایی که از این ناحیه دیده است روزی سخن خواهد گفت. شاید خاطرات او بتواند روشن کند بانک مرکزی ناخواسته به رشد این موسسات کمک کرد یا این، سیاستی دیکته‌شده بود و بانک مرکزی، البته با هوشمندی آن را اجرایی کرد.
به نوشته اخبار بانک، حالا بانک مرکزی در هفته های اخیر مدعی حذف موسسات مالی بزرگ غیر مجاز از عرصه بازار پولی و مالی کشور شده است و سفره باز برای اینگونه موسسات برچیده شده است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

بورس آتی سکه به فعالیت خود ادامه می دهد

با تسهیلات خرید دین بانک ملّی، دین خود را بپردازید!

چرا دوباره ارز گران شد؟

حمایت گروه مالی سامان از جشنواره کیش

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک سینا برگزار شد

بانک‌های نظامی در بانک‌های دولتی ادغام می‌شوند

افزایش نرخ سود بانکی تیغ دو لبه است

ارز مسافری به سامانه نیما کوچ می‌کند؟

دریافت صورتحساب‌ های بانکی مشکوک به فرار مالیاتی

مردم هراس بانکی دارند

۲ نسخه برای مسکن و اجاره

سپرده‌گذاران دانه‌درشت موسسات غیرمجاز چه کسانی هستند؟

نرخ بانکی دلار بازهم گران شد /جدول

دلار در حوالی ۹۰۰۰ تومان

تحلیلگران پشت طلا را خالی کردند

تمدید ساعات کاری جدید بانک آینده

تمدید تغییر ساعت کار شعب بانک تجارت

ساعت کار شعب بانک ملی در تهران تغییر کرد

دستگیری ۳۰۰ اخلالگر بازار سکه و ارز

شفافیت تامین ارز با سامانه نیما

شرایط برقراری بیمه بیکاری چیست؟

بهانه‌ای تازه برای بهم ریختگی بازار ارز

صورت‌های مالی بانک پارسیان تصویب شد

تحقیق و تفحص از بانک مرکزی تصویب شد

رمز توسعه صنعت بیمه درکشور

صورت‌های مالی بیمه دانا تصویب شد

اعطای تندیس برند محبوب به بیمه پارسیان

ساعت کاری شعب بانک سپه تهران تغییر کرد

تنها راه نجات بازار مسکن

دیواندری، گزینه سکانداری بانک مرکزی؟

اخبار پربازدید