ارزهای محلی جایگزین دلار می‌شوند

۱۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۵/۲۱کد خبر: 195609
چند سالی است که موضوع انعقاد پیمان‌های پولی با سایر کشورها و انجام بخشی از مبادلات اقتصادی با ارزهای محلی مطرح بوده و در یکسال پس از توافقات برجام نیز این موضوع در مذاکرات بانکی انجام شده با هیات های خارجی مطرح بوده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،کارشناسان می گویند مبادله با ارزهای محلی کشورها و کاهش نقش دلار در مراودات اقتصادی باعث کمتر شدن فشارهای ناشی از تحریم های آمریکا و کشورهای غربی بر علیه کشورمان خواهد شد و در عین حال بر مهار فشارهای تورمی نیز تاثیرگذار است.
همچنین فراهم شدن امکان مراودات اقتصادی با ارزهای محلی باعث تقویت جایگاه پول ایران در سطح بین المللی خواهد شد و از آنسو نیز باعث مقاوم سازی مبادلات خارجی کشورهای استفاده کننده از این نوع پیمان ها می شود.
بنابراین برای ایران که طی سال ها در سایه تحریم های ظالمانه و یک طرفه غربی ها بوده، تقویت پیمان های پولی، کاهش نقش دلار در مبادلات بین المللی و حذف تدریجی دلار از سبد ارزی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و حتی در این زمینه طی سال های اخیر نیز مقرراتی در بانک مرکزی تدوین شده است.
بر پایه این گزارش، خروج تدریجی از مبادلات با دلار و حتی یورو و حرکت مراودات اقتصادی به سمت داد و ستد با ارزهای محلی مطرح و پیگیری می شود و ایران در طول سال های اخیر بعضا این روش از مبادلات اقتصادی را با برخی کشورها انجام داده است.
در قالب برنامه ششم توسعه نیز انعقاد پیمان های پولی دو و چندجانبه با کشورهای طرف تجارت در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی مطرح شده است و دولت باید در این زمینه اقدامات موثری را انجام دهد.
حمید زمان زاده عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی درباره شرایط پسابرجام، تقویت روابط بین المللی بانک ها و همچنین تلاش برای انجام پیمان‌های پولی و مراودات اقتصادی ایران با سایر کشورها به ارزهای محلی گفت: اگر ما تحریم‌های ظالمانه خارجی را نداشتیم خیلی بحث پیمان‌های پولی اهمیتی نداشت و اصراری بر انجام آن نبود.
وی اظهارداشت: ولی در شرایط تحریم ممکن است پیمان‌های پولی بتواند تا حدودی کمک کننده باشد که ما بیاییم با برخی کشورها به توافقی برسیم که بخشی از مراودات را به ارزهای محلی انجام دهیم، یا اینکه یک حسابی را ایجاد کنیم که بتوانیم داد و ستدها را از طریق آن پیگیری نماییم.
زمان زاده افزود: این شرایط به ما کمک کنند تا مشکلات مبادلات از طریق دلار کاهش یابد اما به لحاظ سیاسی اگر مشکلات کاهش یابد، پیمان‌های پولی و حذف دلار از مبادلات خیلی کمک کننده نخواهد بود.
به  نوشته ایبِنا،وی درباره کاهش نقش دلار در مبادلات اقتصادی ایران و جایگزینی آن با ارزهای دیگر از جمله یورو تاکید کرد: ما اگر بتوانیم سایر ارزها را در سبد ارزی ایران تقویت کنیم، برخی مشکلات مبادله با دلار از بین خواهد رفت و از این طریق، انجام مبادلات برای ایران مفید خواهد بود.
سرپرست معاونت پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: بنابراین از طریق پیمان‌های پولی کشورها می‌توانند منافعی را داشته باشند و گرفتاری های مطرح شده برطرف شود. شاید اگر شرایط دیگری داشتیم، پیمان های پولی مناسب نبود چون در زمانی که پیمان پولی داشته باشیم باید در قبال صادرات نفت از آن کشور کالا وارد کنیم، در حالی که می توانیم از کشور دیگری کالای با کیفیت تر وارد کنیم و مجبور نباشیم از کشور طرف پیمان پولی کالا وارد نماییم.
زمان زاده درباره تغییر ارز گزارشگری از دلار به یورو نیز گفت: در چنین شرایطی همه حساب ها نیز باید از دلار به یورو تغییر کند که هزینه به همراه خواهد داشت، ولی اگر بخواهیم چنین کاری را انجام دهیم باید توضیحات آن نیز در نظر گرفته شود. یک بخش شاید این باشد که یورو در یک مقطع تقویت شده و ما به این دلیل بخواهیم ارز گزارشگری را تغییر دهیم، ولی این دلیل ممکن است ماندگاری نداشته باشد؛ از اینرو در این شرایط ممکن است برای کشور هزینه هایی ایجاد شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

عدالت اجتماعی هدف بانک قرض‌الحسنه‌مهر

سایت سهام عدالت ۳ روز بسته می شود

راه کار مقابله با سوداگری در بازار مسکن

اعطای تندیس سلامت‌ اداری به بانک‌صنعت

جزئیات اخراج ۷۰۰ کارمند شرکتی بانک صادرات

شرط پرداخت ارز مسافرتی اعلام شد

افزایش نرخ حق بیمه برای رانندگان پر خطر

ضرورت همگامی شعب با سند راهبردی ۱۴۰۰

آمار ضمانتنامه های صادره بانک رفاه اعلام شد

مهلت بخشودگی جرائم بدهکاران پست بانک

بیمه سامان در بالاترین سطح توانگری مالی

خروج ایرلاین‌ها از لیست ارز مبادله‌ای

تکمیل خطوط مترو از اولویت‌های بانک شهر

برندگان قرعه کشی بانک ملی مشخص شدند

سکه آرام گرفت/دلار ۴ هزار و ۱۶ تومان

وزیر اقتصاد: دلار ۴ هزار تومانی صحت ندارد

دولت به فکر یکسان سازی نرخ ارز باشد

بورس تهران و وین همکار شدند

کاهش نرخ سود تسهیلات در دستور کار

اعلام برندگان دومین قرعه‌کشی تلگرامی بانک ملت

"سپ" یکه‌تاز تراکنش‌های اینترنتی

چه خبر از کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی؟

رشد نرخ دلار در صرافی ها /جدول

صرافی‌های غیر مجاز، اخلال‌گران بازار ارز

کاهش ادامه دار سکه درصرافی‌ها/جدول

معامله نخستین نسل بورسی پسته

امضا از خرید با مسترکارت حذف می شود

گزارش دکتر صادق از عملکرد مطلوب بیمه دانا

بانک صنعت حامی طرح‌های میادین نفت و گاز

صرافی سینا دینار زائرین کربلا را تامین می‌کند