آیا موسسه آرمان کمبود نقدینگی دارد؟

۱۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۳/۱۵کد خبر: 191172
به دنبال شایعه ورشکستگی موسسه اعتباری توسعه (آرمان) هر روز در بسیاری از شهرهای لرستان سپرده گذاران این موسسه با تجمع در مقابل شعب این بانک خواستار بازپس گیری سپرده های خود هستند .

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، این تجمعات در شهر خرم آباد مرکز لرستان بیشتر به چشم می آید و مردم خواهان تعیین تکلیف هر چه سریعتر سپرده های خود هستند.
عدم پرداخت سپرده ها از سوی موسسه آرمان کمبود نقدینگی اعلام شده است
در این رابطه یکی از سپرده گذاران گفت: در اسفندماه گذشته مطلع شدیم که قرار است نام موسسه تغییر یابد به همین منظور مقداری از سپرده خود را از بانک دریافت کردم و مابقی را به اصرار رئیس شعبه در بانک گذاشتم.
ویسی اضافه کرد: ظهر روز سه شنبه  اتفاقی از کنار بانک عبور و متوجه تجمع مردم شدم که پس از جویا شدن موضوع، سپرده گذاران ادعا کردند که این موسسه ورشکست شده است.
یکی دیگر از سپرده گذارن می گوید: علت پرداخت نکردن سپرده ها از سوی این موسسه کمبود نقدینگی اعلام شده است.
حسین امرایی گفت: بانک از دادن سپرده های مردم سرباز زده و آن را به روزهای آینده موکول کرده است.
یکی دیگر از سپرده گذاران گفت: برای دریافت پول خود به  به یکی از  شعب موسسه  مراجعه کرده ام اما مسئول باجه گفت هزار ریال پول در شعبه نداریم و به خاطر ادغام، پول ها نزد بانک مرکزی سپرده شده و در حال حاضر ریالی برای بازپرداخت سپرده ها نداریم.
وی گفت: هنگامی که با این مساله مواجه شدم با چندین نفر از مشتریان بانک اقدام به اعتراض کردیم و این امر منجر به تجمع همه سپرده گذاران در شعبه مرکزی بانک شد.


بزودی مشکل سپرده گذاران حل خواهد شد
در این باره دکتر حبیب الله خجسته پور معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان گفت: در مورد موسسه آرمان (توسعه) تاکنون چندین جلسه شورای تامین با حضور معاون امور شعب کشور این موسسه و نیز مسئول پیگیری حل مشکلات سپرده گذاران تشکیل شده و در همین راستا دو پیشنهاد به شورای امنیت کشور داده شده است.
وی گفت: پیگیری اجرای تعهدات موسسه آرمان توسط یکی از بانک ها یا موسسات مالی معتبر و آزاد شدن بخشی از سپرده های موسسه جهت پرداخت مطالبات مردمی از جمله این دو پیشنهاد است.
معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان گفت: حاصل این جلسات و پیگیری ها، اظهار نظر مسئولین کشوری از جمله سخنگوی دولت بوده که اعلام کردند بزودی مشکل سپرده گذاران حل خواهد شد.


موضوع موسسه آرمان از سوی استانداری در حال پیگیری است
در این باره قاضی سعید رازانی دادستان مرکز لرستان نیز گفت: برای حل مشکل موسسه آرمان در شورای تامین استان حضور داریم.
وی ادامه داد: چون این مساله مالی و اجرایی است و اصولا بانک ها و موسسات مالی زیر نظر بانک مرکزی بوده موضوع به قوه مجریه مربوط است و در لرستان از طریق استانداری پیگیری می شود.


اخذ مجوز برخی مؤسسات مالی در دولت نهم و دهم مردم را گرفتار کرده اند
در این رابطه هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز گفت: برخی مؤسسات مالی و اعتباری که در دولت نهم و دهم مجوز گرفته بودند امروز مردم را گرفتار کرده اند.
وی ادامه داد: راه اندازی موسساتی از این دست سیاست غلط اقتصادی بوده که مشکل آن گریبانگیر دولت است.
استاندار لرستان با اظهار رضایت از عملکرد بانک های استان، تصریح کرد: البته برخی تولیدکنندگان از بانک ها گلایه مند هستند که این موضوع مربوط به مدیر نیست و ساختار بانک بوده و بهتر است که این ساختار اصلاح شود .
وی با بیان این که اقتصاد لرستان از کشور جدا نیست، اضافه کرد: اقتصاد کشور بانک محور است و اگر بانک ها کمک نکنند، تغییری در اقتصاد رخ نمی دهد. اکثر سرمایه گذاران استان توقع دارند که 60 درصد منابع را از طریق بانک ها تأمین کنند.
استاندار لرستان با بیان این که یکی از چالش های پیشِ رو بیکاری است، تاکید کرد: کل کشور با این چالش مواجه است و مقام معظم رهبری تأکید ویژه ای بر این موضوع دارد و با توجه به شعار امسال که تولید و اشتغال بوده، نیازمند اتخاذ شدن سازوکار مناسب است.
22 هزار میلیارد تومان تفاهم نامه برای سرمایه گذاری در استان تنظیم شده است
بازوند گفت: یکی از شاخص های یک مدیر انقلابی این است که بتواند تسهیل گر خوبی برای کارآفرینان باشد و امیدواریم با همین رویکرد بحث اشتغال را دنبال کنیم.
نماینده عالی دولت در استان  با بیان این که سالیانه علاوه بر این که حدود 10 تا 12 هزار نفر جویای کار داریم، انباشتی از بیکاری هم وجود دارد و هرچه برنامه ریزی می کنیم بیکاری از بین نمی رود و با این که کار سختی است اما بانک ها با سرمایه گذاری در این زمینه می توانند کمک کنند، یادآور شد: 22 هزار میلیارد تومان تفاهم نامه برای سرمایه گذاری در استان تنظیم شده است و انتظار داریم بانک ها برای تحقق آن تلاش کنند.
با وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی در مورد موسسه آرمان صحبت شده است
مجید کیان پور نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به مشکلات به وجود آمده در موسسه اعتباری آرمان و تجمع برخی از مردم مقابل درب این موسسه و استانداری ها، اظهار کرد: برای رفع این مشکل پیگیری کرده ایم و با وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی صحبت کرده و خواستار رفع مشکل شده ایم. ما هم نگرانی مردم را درک می کنیم و به دنبال این هستیم که به مطالبات شان از این موسسه برسند.
وی با بیان این که   بانک مرکزی باید نظارت بیشتری روی موسسات مالی و اعتباری داشته باشد و هر موسسه ای خط مشی بانک مرکزی را رعایت نکرد باید با آن برخورد کنند، تأکید کرد: این موسسات با سود نامتعارف و خارج از سیاست های بانک مرکزی برخی مواقع مشکل های عدیده ای ایجاد می کنند.


بانک مرکزی موسسات غیرمجاز را منحل کند
کیان پور اضافه کرد: بانک مرکزی می تواند این موسسات غیرمجاز را منحل کند و یا براساس قانون به آنها مجوز فعالیت بدهد و نکته مهم دیگر این است که باید خط مشی یکسان در سیستم بانکی، مالی اعتباری کشور حکم فرما باشد.
این نماینده مجلس با تأکید بر این که شرایط باید به گونه ای باشد که مردم ضرر نکنند، افزود: مردم که اطلاع ندارند این موسسات مجوز دارند یا نه، وقتی سر در ساختمان ها تابلو نصب شده و کسی هم مانع فعالیت آنها نمی شود. درست است که بانک مرکزی بارها اعلام کرده مردم در موسسات فاقدمجوز سپرده گذاری نکنند اما وقتی جلوی فعالیت گرفته نشود چنین مشکلاتی پیش می آید.
وی پیشنهاد کرد، مردم توجه بیشتری به هشدار و سیاست های بانک مرکزی داشته باشند و برای سود بیشتر کاری نکنند که با مشکل و نگرانی مواجه شوند.
کیان پور در پایان گفت: تقاضای من از دولت تشکیل کارگروه و تعیین تکلیف موسساتی است که از سیاست های بانک مرکزی تبعیت نمی کنند و باید مطابق قانون با آنها برخورد شود.
به گزارش ایسنا، مشکل ایجاد شده تنها مختص لرستان نیست و در استان های خوزستان، ایلام ، البرز، بوشهر و ...  نیز مشاهده شده و نیاز است بانک مرکزی از فعالیت موسسات و تعاونی های اعتباری فاقد مجوز جلوگیری کند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

بانک‌ها امروز دلار را چند خریدند؟

اجازه اخلال در بازار ارز را نخواهیم داد

برگزاری ۲ نشست‌ توسط بانک صادرات

تالار شیشه ای بورس قرمز پوش شد

«کمپین اعتماد» بانک صادرات ​تندیس طلایی برد

موانع ورود بانک‌های خارجی به کشور

برای کاهش اجاره‌بها برنامه داریم

طلا تا پایان سال گران‌تر می‌شود

ایران به تحریم سوئیفت بدل زد

برنامه‌ جدید دولت برای پایداری نرخ‌ ارز

رشد ۱۴۴ درصدی اعطای تسهیلات بانک آینده

بانک آینده آماده خدمت به نابینایان

کمک بانک ملت به پویش لبخند

شرکت‌های غیر مجاز بیمه اعلام می‌شود

تودیع و معارفه در بانک ملی ایران

بانک کنلون چین تعاملات خود با ایران را قطع می‌کند

نظام بانکی باید اصلاح شود

سد بانک مرکزی مقابل صادرات ریالی

۷ قلم کالا از گروه دریافت ارز دولتی حذف شدند

ارزیابی ریسک کسب و کارهای اینترنتی پیش از ارائه درگاه ممکن شد

تصویب بودجه ساخت ۱۷ مدرسه در سال جاری

بانک مرکزی نرخ کالاها را اعلام کرد

روند صعودی قیمت طلا ادامه دارد

مدیران ادارات نظارت ارز و بین الملل منصوب شدند

رازهـای مهـار اولیـن شوک ارزی

ایست دلار در ماه هفتم

نگاه بانکداری دیجیتال، ارائه سرویس به درخواست مشتری است

راهکاری برای بازگشت ارز های خانگی

نگاهی به تقویم مهم اقتصادی روزهای آینده

محمد محسنی کارشناس برتر روابط عمومی شد

اخبار پربازدید