سه‌ عامل موثر در کاهش نماگر‌های بورس

۹:۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲کد خبر: 181864
روز دوشنبه ۶۶درصد از نمادهای بازار سرمایه متاثر از سه عامل مهم قرمزپوش شده و بر این اساس ۲۲۳واحد از ارزش شاخص کل کاسته شده و در پله ۷۸هزار و ۶۰۹واحد ایستاد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، طی روزهای اخیر به‌دلیل توقف نمادها و حبس پول مردم، اعتراضات در تالارهای بورس بالا گرفته و بر همین اساس رییس سازمان بورس برای کاهش تنش‌های موجود با سهامداران ملاقات کرده و به سهامداران وعده‌هایی داد. براساس این گزارش یکی از مهم‌ترین وعده‌های رییس سازمان بورس عدم انجام معاملات بلوکی برای حمایت از شاخص بود. وی متعهد شد مانع از انجام چنین معاملاتی شود و اجازه دهد بازار روند طبیعی خود را طی کند. بر این اساس روز گذشته بازار بدون تاثیر‌گذاری این معاملات بلوکی، در دامنه منفی دادوستد شد.
عامل مهم دیگر، درگذشت رییس‌جمهور دوران سازندگی بود که به احیای بازار سرمایه در دوران تصدی خود اقدام کرد. به گفته مقامات بورس، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، تنها رییس‌جمهوری بود که با حضور خود در بورس، ارزش واقعی این بازار را بعد از چندین سال فراموشی بازگرداند.
عامل سوم کاهش شاخص کل، افت قیمت نفت است که بر نمادهای گروه پالایشی و پتروشیمی تاثیر منفی گذاشت. به گزارش رویترز، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 28سنت کاهش 56.82دلار فروخته شد. هر بشکه نفت خام امریکا نیز با 31سنت کاهش 53.68دلار معامله شد. بر این اساس، قیمت نفت روز دوشنبه به علت افزایش صادرات ایران و افزایش فعالیت‌های حفاران امریکا کاهش یافت. براساس گزارش رویترز، کاهش قیمت‌ها درنتیجه افزایش صادرات ایران بوده است زیرا ایران از کاهش توافق شده اوپک مستثنا شده است. همچنین شرکت‌های انرژی امریکا هفته گذشته برای دهمین هفته متوالی بر تعداد دکل‌های نفتی فعال افزودند. در همین رابطه، بانک «ای‌ان‌زد» اعلام کرد که افزایش بعدی قیمت‌ها تا زمانی که بازرگانان شواهدی از کاهش تولید ببینند، اتفاق نخواهد افتاد. در این میان، افزایش فعالیت‌های حفاری و تولید امریکا مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شد. بر این اساس روز دوشنبه نمادهای شفارا، شپترو، شفن، مارون، شتوکا و شاراک با معاملات منفی در قیمت‌های پایین به‌کار خود پایان دادند.

 صدرنشینی متقاضیان خرید نماد خودرویی
در معاملات روز دوشنبه بیش از 857میلیون برگه سهم و حق‌تقدم در بازار دست به دست شد که ارزش این مبادلات بیش از 196.6میلیارد تومان بود و در 46هزار نوبت معاملاتی انجام شد. حق‌تقدم پارس خودرو با معامله 295میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و معامله بلوکی پتروشیمی جم با معامله 91.7میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را داشتند.  براساس این گزارش، در گروه خودرو و ساخت قطعات که شاید بتوان آن را به عنوان منفی‌ترین گروه معاملات روز دوشنبه نامگذاری کرد جز نماد ختراک، کلیه نماد‌ها با کاهش قیمتی روبه‌رو شدند به‌طوری‌که نماد‌هایی همچون حق‌تقدم خپارس و خفناور با کاهش حداکثری تشکیل صف‌های فروش دادند. به نوشته تعادل،به‌طور کلی حرکت این گروه همبستگی بالایی با شاخص همین صنعت دارند به‌طوری‌که با شروع معاملات مثبت در برخی نماد‌های همین گروه شاهد افزایش تقاضا در اکثر نماد‌های آن هستیم. به‌طور کلی معاملات روز دوشنبه این گروه در قیمت‌های کامل منفی دنبال شد.

  افت نماگرهای بازار
شاخص کل روز دوشنبه 223 واحد افت کرده و به رقم 78 هزار و 609 واحد رسید.
 براساس این گزارش، شاخص‌های بازار اول و دوم نیز به‌ترتیب 131 و 629 واحد افت کردند. نماد چادرملو در این روز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشت.
روز دوشنبه 20 دی ماه 95، گروه‌های خودرو، محصولات فلزی و سرمایه‌گذاری‌ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفتند. در داد و ستدهای این روز، سهامداران بیش از 857میلیون برگه سهم، حق‌تقدم و سایر دارایی‌های مالی را دست به دست کردند.
در معاملات روز دوشنبه بورس تهران نمادهای ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، پارس خودرو، پالایش نفت بندرعباس و ملی مس با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص باعث افت 223 واحدی این متغیر شدند؛ به این ترتیب شاخص بورس روز دوشنبه هفته جاری، در رقم 78هزار و 609 واحدی به کار خود پایان داد. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای پیاذر، صنایع جوشکاب یزد، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، سیمان بجنورد، پمپ ایران، سرمایه‌گذاری صنعت بیمه و آبادگران ایران بود. در مقابل نمادهای بین‌المللی توسعه ساختمان، لیزینگ خودرو غدیر، کاشی الوند، پارس خزر، مهرکام پارس، کارتن ایران و کمک فنر ایندامین با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.
در پایان معاملات روز دوشنبه واحدهای صندوق امین یکم، سهام پیاذر، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، سهام گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، اوراق صکوک مرابحه سایپا و صکوک ساخت توسعه ملی بیشترین تقاضای خرید و طولانی‌ترین صف‌های خرید را داشتند. این درحالی بود که در سوی دیگر بازار اوراق مشارکت شهرداری مشهد، سهام فرآورده‌های نسوز آذر، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، اوراق صکوک بناگستر کرانه، اوراق صکوک مرابحه سایپا، سهام سیمان قائن و کاغذسازی کاوه با بیشترین عرضه‌ها و سنگین‌ترین صف‌های فروش مواجه بودند.

  احتمال تزریق نقدینگی به بازار
برخی کارشناسان دلیل حرکت نزولی بازار را نبود نقدینگی لازم جهت شروع و ادامه روند مثبت می‌دانند؛ درحالی که دیگر کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند در صورتی شاهد رشد بازار سرمایه خواهیم بود که اقتصاد روند رو به رشد و مثبتی داشته باشد.

 از طرفی مسوولان بازار سرمایه با اتخاذ تصمیماتی در راستای همین امر سعی در افزایش نقدینگی موجود در بازار سرمایه دارند. در راستای همین تصمیمات صندوق‌های سرمایه‌گذاری «در اوراق بهادار با درآمد ثابت» ملزم به سرمایه‌گذاری حداقل 5درصدی از ارزش کل دارایی‌ها در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام شدند. از طرفی حجم منابع صندوق‌های درآمد ثابت در حال حاضر بیش از 120هزار میلیارد تومان است که با در نظر گرفتن 5 درصد اعلامی حجم منابع تزریق شده به بازار نزدیک به 6هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. با توجه به افق کوتاه‌مدت و ریسک بالای این منابع، پول‌های تزریقی از این محل به بازار عمدتا سهام کم ریسک، مطمئن و بدون نوسانات شدید را بر خواهند گزید که البته برخی کارشناسان به این روش تزریق نقدینگی امید چندانی ندارند. از طرفی در بازار در این روز تا لحظات پایانی شاهد حجم و ارزش معاملات بسیار پایینی در حدود 50میلیارد تومان بودیم که برای بازار سرمایه بسیار پایین محسوب می‌شود. حجم معاملات بورس به استثنای معاملات بلوکی به 689 میلیون سهم، ارزش معاملات 76میلیارد تومان و ارزش بازار به 330هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص بورس را نماد کچاد و بیشترین تاثیر منفی در شاخص بورس را نماد‌های خودرو شپنا، فارس، خپارس، شبندر و فملی داشت.

 وضعیت گروه‌های بورسی
در گروه سیمانی‌ها که این روزها وضعیت خوبی نداشته و همواره با کاهش قیمتی روبه‌رو می‌شوند و جز چند نماد همانند سخزر، سبجنو و سفانو که با حجم کمی با آستانه قیمتی بالا مورد معامله قرار گرفتند بقیه نماد‌ها با افزایش فشار فروش حتی تشکیل صف فروش دادند. از آن جمله می‌توان به نمادهای سخوز، سدشت، سیلام، سکرد، سغرب، سصوفی و سرود اشاره کرد.
در گروه رایانه نماد مرقام پس از بازگشایی با فشار فروش سنگینی روبه‌رو شده و هر روز بر فروشنده‌های آن نیز افزوده می‌شود. از طرفی قبل از توقف سهم و با خبر واگذاری قرارداد صندوق‌های فروشگاهی به این شرکت، صف خرید ایجاد شد ولی پس از تکذیب این خبر در شرایطی که سهم متوقف بود با بازگشایی نماد با فشار فروش مواجه شد. در همین گروه نماد‌های افرا، رانفور، رکیش، آپ، رتاپ، و مداران نیز با افت قیمتی مواجه شده‌اند و به گفته اکثر کارشناسان به قیمت‌های تاریخی خود جهت حمایت نزدیک شده‌اند.
در این گروه شرکت مهندسی نصیر ماشین در دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذرماه 95 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 349ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 271درصد رشد داشته است. در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی جز قند و شکر دو نماد غاذر و غشهداب که طی روز‌های گذشته با صف‌های خرید سنگین روبه‌رو شده، این روز نیز با صف خرید بسته شد. از طرفی اکثر نماد‌های این گروه نیز هم جهت با کلیت بازار در حال کاهش بودند. در حالی که جز دو نماد فوق و غشاذر بقیه نماد‌ها با کاهش قیمتی به‌کار خود پایان دادند. از طرفی نماد غدیس که روز یک‌شنبه از طریق روش ثبت سفارش عرضه اولیه شد روز دوشنبه را با صف خرید سنگین در این گروه پشت سر گذاشت. همچنین در این گروه شرکت توسعه صنایع بهشهر در دوره 9ماهه منتهی به 30 آذرماه 95 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 26ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 24درصد کاهش داشته است.
در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری اخباری حاکی از بازگشایی نمادهای متوقف این صنعت به گوش می‌رسد به‌طوری که مسوولان یکی از این بانک‌ها طی اظهاراتی اعلام کرده که به زودی نماد مربوطه بازگشایی خواهد شد. از طرفی همانند روز‌های گذشته حجم و ارزش معاملات به‌شدت پایین بود و جز نماد‌های حکمت، کوثر و وانصار باقی نمادها با کاهش قیمتی مواجه شد.
در گروه‌های شیمیایی که اکثرا منفی بودند، هر چند برخی نمادهای این گروه مانند شپمچا، شکلر، ساینا، شفارس و شاملا با افزایش حداکثری قیمت به‌کار خود پایان دادند.
 گروه قند و شکر را می‌توان تنها گروهی دانست که کلیه نماد‌های آن با کاهش قیمتی مواجه شد به‌طور کلی می‌توان گفت دیگر بتای این گروه منفی نبوده و هم جهت با کاهش شاخص بازار این صنعت نیز با افزایش فشار فروش روبه‌رو شده و معاملات منفی دارد.
در گروه‌های فلزات اساسی نماد‌های کیمیا، فسرب، فخاس، فرآور، فولاژ با افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید روبه‌رو شد در حالی که نماد‌های فنورد، زنگان، فروس، فپنتا، میدکو، فنوال و فولای با کاهش قیمتی به‌کار خود پایان دادند.
گروه فرآورده‌های نفتی نیز همانند سایر گروه‌ها بدون استقبال خریداران روبه‌رو شده و جز نماد شرانل و ونفت که با افزایش ناچیز قیمتی به‌کار خود پایان دادند بقیه نماد‌ها با کاهش قیمتی روبه‌رو شدند در این گروه نماد شپنا با معامله حدود 5میلیون سهم بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد.

 دادوستدهای فرابورس
معاملات فرابورس ایران در میانه هفته معاملاتی جاری، با نقل و انتقال بیش از 325میلیون ورقه در 21هزار و 669 دفعه پایان یافت که ارزش آن بالغ بر یک‌هزار و 512 میلیارد ریال بود.
در بازارهای اول، دوم و پایه سهامداران دادوستد 247 میلیون و 820 هزار سهم به ارزش 56میلیارد و 71 میلیون تومان را تجربه کردند که این ارزش معاملات در 17 هزار و 295 دفعه صورت گرفت.
نماد شرکت مواد ویژه لیا که روز دوشنبه پس از ارائه اطلاعات پیش‌بینی سال مالی 1396 بازگشایی شد در حالی بالاترین ارزش معاملاتی را در حدود 7 میلیارد تومان به ثبت رساند که نماد شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان با خرید و فروش 16 میلیون سهم بیشترین حجم معاملاتی را در اختیار گرفت.
رصد معاملات در بازار سهام فرابورس همچنین نشان می‌دهد، نمادهای «شلیا» و «غدیس» با بالاترین رشد قیمتی روبه‌رو شدند و در سمت مقابل نمادهای «بالاس» و «وهور» بیشترین افت قیمت را تجربه کردند.

 معاملات 70میلیارد تومانی بازار اوراق
بازار اوراق با درآمد ثابت روز دوشنبه معامله 748 هزار ورقه به ارزش 70میلیارد تومان را شاهد بود. در این بازار اسناد خزانه اسلامی مرحله هشتم با نقل و انتقال 195هزار ورقه به ارزش 17میلیارد تومان در صدر سایر اوراق قابل معامله ایستاد. اخزا8 با قیمت معامله 87هزار و 594تومان با سررسید 23 مرداد 96 بازدهی ساده نزدیک به 24درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.

ثبت کمترین قیمت اوراق مسکن
در تابلوی معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن نیز روز دوشنبه 66هزار ورقه به ارزش حدود 5میلیارد تومان دادوستد شد. بیشترین حجم و ارزش معاملات در این تابلو به تسه آذرماه 95 اختصاص یافت و تسه تیر 95 بالاترین قیمت به میزان 77هزار تومان و تسه فروردین 94 کمترین قیمت را در حدود 72هزار تومان شاهد بود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

صرافی‌ها همچنان ارز نمی‌فروشند

کاهش نرخ سود وام بافت فرسوده در نوبت

شیوه فروش ارز صادراتی ابلاغ شد+جزییات

خدمات بانک مسکن بدون نیاز به اینترنت

تاثیر نرخ دلار بر بازار مسکن

توقف معاملات آتی سکه به نفع کسی نیست

احتمال بازگشت حراجی سکه در آینده‌ نزدیک

"بله"، پیام رسان منتخب شد

سوییچ کارت بانک اقتصادنوین به‌روزرسانی می‌شود

کارنامه تسهیلات‌دهی بانک سپه در استان گیلان

جزییات و نحوه پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز ابلاغ شد

برندگان «دانایی جایزه دارد» معرفی شدند

سکه ارزان شد، دلار تکان نخورد+جدول

۲۰ بانک بورسی چقدر سود سپرده دادند؟

چوب حراج به اموال مازاد بانک ها

چگونگی دریافت بن‌کارت‌های نمایشگاه کتاب

مسافران زمینی از کجا ارز مسافری بگیرند؟

زمان پرداخت وام اشتغال روستایی اعلام شد

روش های سرمایه‌گذاری در بازار بورس ایران

سیاست های راهبردی بانک پارسیان در حمایت از تولید ملی

اسامی برندگان سری سوم قرعه‌کشی "وین کارت" اعلام شد

سامانه ارزی "نیما" امروز رونمایی می شود

این عوامل طلا را گران می کند

پاسخ به متقاضیان تسهیلات مسکن

بورس‌های آسیایی قرمزپوش شدند

صف متقاضیان وام ازدواج از بین می رود

طلا چقدر ارزان شد؟

جزئیات نامه ارزی توکلی به جهانگیری

بانک آینده رئیس شعبه استخدام می کند

وضعیت بیمه پردازی خود را بررسی کنید