مهدی تقوی

استقراض دولت از بانک مرکزی خطرناک است

۱۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۸/۲۶کد خبر: 177504
مهدی تقوی گفت: اگر دولت از بانک مرکزی پول استقراض کرده و به هزینه ها و کسری بودجه خود اختصاص بدهد، خطرناک است؛اما به نظر می‌رسد در شرایط کنونی اقتصاد راهی نداشته است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی با بیان اینکه هر جا دولت موقتا دچار مشکل شود این بانک مرکزی است که به دولت کمک می کند، به خبرآنلاین اظهارداشت: درواقع این موضوع مختص به ایران نیست. دولت می تواند از درآمد خالص نفت و گاز برای تامین کسری بودجه استفاده کند. این درآمد خالص بعد از این مالیات ودرآمدهای که از طریق اوراق قرضه منتشر می شود، درآمد پولی محسوب می شود.
وی افزود: اگر دولت از بانک مرکزی پول استقراض کرده و به هزینه ها و کسری بودجه خود اختصاص بدهد، خطرناک است؛اما به نظر می‌رسد در شرایط کنونی اقتصاد راهی نداشته است. اگر دولت اوراق قرضه را چاپ نمی کرد،کسی استقبال نمی کرد به این دلیل که بانکها سود به مراتب بالاتری برای سپرده ها می پردازند.از سویی نرخ رشد مثبت شده حتما باید برای تشویق به خرید این اوراق نرخ سود افزایش پیدا می کرد.
تقوی با اشاره به اینکه درآمد خالص حاصل از فروش نفت هم به دلیل کاهش قیمت های جهانی کمتر از پیش بینی بودجه ای شده و درآمدهای مالیاتی هم به دلیل رکود کاهش یافته،خاطرنشان کرد: درواقع هر جا دولت موقتا دچار مشکل می شود، این بانک مرکزی است که به دولت کمک می کند،اما نتیجه این کار می تواند برای اقتصاد خطرناک باشد.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه درآمدهای مالیات ضد تورم است،یادآورشد: درآمد مالیاتی به این دلیل که پول از مردم دریافت می شود،جمع کردن نقدینگی است اما استقراض از بانک مرکزی یعنی چاپ پول که سبب افزایش پایه پولی شده و برای اقتصاد خطرناک است چون این پول پشتوانه تولید ندارد.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: از آنچا که بدهی های دولت ناشی از سیاست های غلط گذشته،به دولت فشار آورده و درآمد نفت هم کاهش یافته، بنابراین آقای روحانی موقتا ناچار به انجام چنین کاری شده است؛ من با این روش برعکس دولت گذشته موافق هستم .زیرا ویژگی این دولت این است که با توافق برجام توانست نرخ تورم را از ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد برساند. نرخ رشد منفی دوره قبل را به مثبت کرد، علاوه براین روابط اقتصادی سیاسی را با دنیا بهبود بخشید.
تقوی گفت: اگر این استقراض صرف هزینه‌های رفاهی مثل بیمه بیکاری، توسعه بیمارستان‌های دولتی و توسعه دانشگاه ها شده، مسئله ای نیست ولی دولت باید دقت کند که این پولی که درآمد پولی ایجاد می کند، تورم درپی دارد.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

شعب بانک کشاورزی در گلستان فعال هستند

بخشنامه دستمزد۹۸ ابلاغ شد

ماه رکورددار قیمت مسکن در سال۹۷

آمار غیر واقعی سرمایه گذاری خارجی

سیف، نماینده دولت در بانک مرکزی بود

وام کم بهره بانک ها به سیلزدگان

پوند و یورو گران شد+جدول نرخ ارزها

حضور فعال بانک رفاه در مناطق سیل زده

بانک ملی رکورد خود را شکست

«ربات آلفا» به یاری کارکنان بانک ملی آمد

بانک ملی آماده کمک رسانی به سیل زدگان

سهم سپرده های سیال در نظام بانکی کشور

سرقت از صندوق امانات یک بانک

بانکداران رفاه به یاری سیل زدگان شتافتند

طلا تا پایان امسال به ۱۳۷۵ دلار می رسد

چه عاملی طلا را گران می کند؟

توقف روند صعودی آمار چک‌های برگشتی

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد

همه معاملات بیت‌کوینی کلاهبرداری است؟

اشتباه ارزی دولت در سال ۹۷

برداشت اشتباه صرافان از قانون پول‌شویی

بازدید سرزده همتی از صرافی‌های تهران

مروری بر تحولات ارزی در سال ۹۷

قیمت دلار ۱۲۹۵۰ تومان شد

تولید زیورآلات طلا برای کشور ارزآور است

آمریکا چندین بانک ونزوئلا را تحریم کرد

هزینه وام مسکن ارزان شد؛ تقاضا کم!

طلا به زودی خواهد درخشید

طلا به عنوان سرمایه امن، رشد کرد

موانع صادرات را بردارید تا تولید طلا رونق گیرد