مهدی تقوی

استقراض دولت از بانک مرکزی خطرناک است

۱۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۸/۲۶کد خبر: 177504
مهدی تقوی گفت: اگر دولت از بانک مرکزی پول استقراض کرده و به هزینه ها و کسری بودجه خود اختصاص بدهد، خطرناک است؛اما به نظر می‌رسد در شرایط کنونی اقتصاد راهی نداشته است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی با بیان اینکه هر جا دولت موقتا دچار مشکل شود این بانک مرکزی است که به دولت کمک می کند، به خبرآنلاین اظهارداشت: درواقع این موضوع مختص به ایران نیست. دولت می تواند از درآمد خالص نفت و گاز برای تامین کسری بودجه استفاده کند. این درآمد خالص بعد از این مالیات ودرآمدهای که از طریق اوراق قرضه منتشر می شود، درآمد پولی محسوب می شود.
وی افزود: اگر دولت از بانک مرکزی پول استقراض کرده و به هزینه ها و کسری بودجه خود اختصاص بدهد، خطرناک است؛اما به نظر می‌رسد در شرایط کنونی اقتصاد راهی نداشته است. اگر دولت اوراق قرضه را چاپ نمی کرد،کسی استقبال نمی کرد به این دلیل که بانکها سود به مراتب بالاتری برای سپرده ها می پردازند.از سویی نرخ رشد مثبت شده حتما باید برای تشویق به خرید این اوراق نرخ سود افزایش پیدا می کرد.
تقوی با اشاره به اینکه درآمد خالص حاصل از فروش نفت هم به دلیل کاهش قیمت های جهانی کمتر از پیش بینی بودجه ای شده و درآمدهای مالیاتی هم به دلیل رکود کاهش یافته،خاطرنشان کرد: درواقع هر جا دولت موقتا دچار مشکل می شود، این بانک مرکزی است که به دولت کمک می کند،اما نتیجه این کار می تواند برای اقتصاد خطرناک باشد.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه درآمدهای مالیات ضد تورم است،یادآورشد: درآمد مالیاتی به این دلیل که پول از مردم دریافت می شود،جمع کردن نقدینگی است اما استقراض از بانک مرکزی یعنی چاپ پول که سبب افزایش پایه پولی شده و برای اقتصاد خطرناک است چون این پول پشتوانه تولید ندارد.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: از آنچا که بدهی های دولت ناشی از سیاست های غلط گذشته،به دولت فشار آورده و درآمد نفت هم کاهش یافته، بنابراین آقای روحانی موقتا ناچار به انجام چنین کاری شده است؛ من با این روش برعکس دولت گذشته موافق هستم .زیرا ویژگی این دولت این است که با توافق برجام توانست نرخ تورم را از ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد برساند. نرخ رشد منفی دوره قبل را به مثبت کرد، علاوه براین روابط اقتصادی سیاسی را با دنیا بهبود بخشید.
تقوی گفت: اگر این استقراض صرف هزینه‌های رفاهی مثل بیمه بیکاری، توسعه بیمارستان‌های دولتی و توسعه دانشگاه ها شده، مسئله ای نیست ولی دولت باید دقت کند که این پولی که درآمد پولی ایجاد می کند، تورم درپی دارد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

۴ نکته مهم در پرداخت وام بانکی

شرایط خارج شدن چک از تعقیب جزایی

سهم ایران از رشد اقتصاد جهانی!

هزینه امتیاز وام بدون سپرده مسکن چقدر است؟

دویچه بانک نام ۲۸ شهر برتر جهان برای کار را منتشر کرد

اولویت های بانک کشاورزی در امور اعتباری

دستور نوبخت به بانک‌ها!

دلار به مرز ۱۱۶۰۰تومان رسید

پالادیوم رکورد زد، قیمت طلا بالا ماند

پیش بینی دو موسسه از قیمت طلا

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می‌شود

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

آخرین مراحل راه‌اندازی کانال ویژه مالی اروپا

۱۷هزار نفر از بانک صادرات وام ۶ درصد گرفتند

سهام بانک صادرات، از نقدشونده‌ترین سهام‌ها

کاهش خطر سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال

رشد قیمت طلا به بالاترین سطح رسید

نکات ضروری پرداخت تسهیلات

عاملی که موجب درخشش طلا خواهد شد

خواب زمستانی مسکن

بازار ارز مستعد ریزش تازه است؟

معرفی خدمات بانک ملی با ابزارهای نوین

بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰ میلیون

نرخ پوندافزایش و نرخ یورو کاهش یافت

وکیل مالباختگان سکه ثامن متهم کرد

سه باور اشتباه معامله‌گران ارز

معوقات بانکی چقدر است؟

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

مسکن سال بعد وضع خوبی ندارد

بهبود شرایط تبادلات بانکی