مهدی تقوی

استقراض دولت از بانک مرکزی خطرناک است

۱۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۸/۲۶کد خبر: 177504
مهدی تقوی گفت: اگر دولت از بانک مرکزی پول استقراض کرده و به هزینه ها و کسری بودجه خود اختصاص بدهد، خطرناک است؛اما به نظر می‌رسد در شرایط کنونی اقتصاد راهی نداشته است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی با بیان اینکه هر جا دولت موقتا دچار مشکل شود این بانک مرکزی است که به دولت کمک می کند، به خبرآنلاین اظهارداشت: درواقع این موضوع مختص به ایران نیست. دولت می تواند از درآمد خالص نفت و گاز برای تامین کسری بودجه استفاده کند. این درآمد خالص بعد از این مالیات ودرآمدهای که از طریق اوراق قرضه منتشر می شود، درآمد پولی محسوب می شود.
وی افزود: اگر دولت از بانک مرکزی پول استقراض کرده و به هزینه ها و کسری بودجه خود اختصاص بدهد، خطرناک است؛اما به نظر می‌رسد در شرایط کنونی اقتصاد راهی نداشته است. اگر دولت اوراق قرضه را چاپ نمی کرد،کسی استقبال نمی کرد به این دلیل که بانکها سود به مراتب بالاتری برای سپرده ها می پردازند.از سویی نرخ رشد مثبت شده حتما باید برای تشویق به خرید این اوراق نرخ سود افزایش پیدا می کرد.
تقوی با اشاره به اینکه درآمد خالص حاصل از فروش نفت هم به دلیل کاهش قیمت های جهانی کمتر از پیش بینی بودجه ای شده و درآمدهای مالیاتی هم به دلیل رکود کاهش یافته،خاطرنشان کرد: درواقع هر جا دولت موقتا دچار مشکل می شود، این بانک مرکزی است که به دولت کمک می کند،اما نتیجه این کار می تواند برای اقتصاد خطرناک باشد.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه درآمدهای مالیات ضد تورم است،یادآورشد: درآمد مالیاتی به این دلیل که پول از مردم دریافت می شود،جمع کردن نقدینگی است اما استقراض از بانک مرکزی یعنی چاپ پول که سبب افزایش پایه پولی شده و برای اقتصاد خطرناک است چون این پول پشتوانه تولید ندارد.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: از آنچا که بدهی های دولت ناشی از سیاست های غلط گذشته،به دولت فشار آورده و درآمد نفت هم کاهش یافته، بنابراین آقای روحانی موقتا ناچار به انجام چنین کاری شده است؛ من با این روش برعکس دولت گذشته موافق هستم .زیرا ویژگی این دولت این است که با توافق برجام توانست نرخ تورم را از ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد برساند. نرخ رشد منفی دوره قبل را به مثبت کرد، علاوه براین روابط اقتصادی سیاسی را با دنیا بهبود بخشید.
تقوی گفت: اگر این استقراض صرف هزینه‌های رفاهی مثل بیمه بیکاری، توسعه بیمارستان‌های دولتی و توسعه دانشگاه ها شده، مسئله ای نیست ولی دولت باید دقت کند که این پولی که درآمد پولی ایجاد می کند، تورم درپی دارد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

اطلاعیه بانک ملی در خصوص استخدامی ها

نرخ نیمایی حذف نمی‌شود

پایان رقابت بانک ها برسر نرخ سود

نماد بانک ملت تا ۱۲ تیر بسته می ماند

بانک سینا ۲۵.۰۰۰ جوان را صاحب کار کرد

بیمه پارسیان ۵.۰۰۰ میلیارد ریالی می شود

همه نگاه ها به فدرال رزرو دوخته شد

مالیات دهندگان سکه مشخص شد

نرخ سود بانکی افزایش نمی‌یابد

نیت خیر خود را با بانک ملی عملی کنید!

پیشروی نیرومند دلار در برابر رقبای جهانی

روند افزایشی طلای جهانی متوقف شد

گزارش عملکرد ۱۲ ماهه ۷ بانک منتشر شد

آغاز پنجمین جشنواره قرض‌الحسنه بانک آینده

بانک سامان میزبان فعالان صنعت غذا

دلیل مخالفت‌ها با FATF

ماجرای علامت دلار چیست؟

جزییات وام ویژه بانوان در بانک سینا

شما در کدام گروه مالیاتی هستید؟

شرط بهبود اوضاع اقتصادی

اقتصاد ایران به کجا می‌رود‌

هشدار به افرادی که کارت ملی هوشمند ندارند

قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟

نفس های آخر چک بی‌محل

حرکت همسوی سکه با دلار

کمک ۵۰۰ میلیون ریالی بانک رفاه به کهریزک

شعب ویژه بانک ملی برای مودیان مالیاتی

جایگاه برتر بانک ملی در گزارش شاپرک

آماده سازی عملیات بازار باز بانکی

قیمت دلار به چند تومان می‌رسد؟