جایگاه و سهم پرداخت های خرد شهری در ایران و جهان

جایگاه ایران در پرداخت‌های خرد شهری

۱۴:۳۸ - ۱۳۹۵/۷/۱۸کد خبر: 173069
جایگاه ایران در مدیریت پرداخت‌های خرد در حوزه شهروندی و بلیت الکترونیک جایگاه ارزشمندی است؛ با توجه به تعداد تراکنش‌های روزانه‌ای که در شبکه پذیرندگی، پذیرش می‌شود، تهران همواره بین ۵ شهر برتر دنیا در این حوزه بوده؛ بنابراین تهران را به عنوان یک ابرشهر می‌توان در زمره یکی از شهرهای به نام در حوزه ارائه خدمات پرداخت خرد الکترونیک و پشتیبانی از ابزار پرداخت کیف پول الکترونیک دانست.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،قبل از اینکه بخواهیم جایگاه و سهم پرداخت خرد شهری را در بازار ایران و جهان مورد مطالعه قرار بدهیم، میبایست ابتدا به بررسی شاخص هایی که منجر به شکل گیری جابگاه و افزایش سهم پرداخت‌های شهری در ایران و سایر کشورهای جهان می‌شود، بپردازیم و رویکردی که در دنیا در این خصوص وجود دارد و منجر به ثبات و ارتقاء جایگاه می‌شود را مورد تحلیل و بررسی قرار بدهیم و پس از آن به برخی راه حل هایی که در این خصوص تعریف، طراحی و پرداخته شده‌اند را مورد رصد و بررسی قرار بدهیم.
شاخص سهولت کسب و کار، شاخص بهره مندی از فناوری اطلاعات، شاخص قوانین و الزامات حوزه پرداخت، شاخص امنیت و میزان حمایت از سرمایه گذار، شاخص اعتبار، شاخص پرداخت مالیات، شاخص توسعه بخش خصوصی، شاخص اصلاح فضای کسب و کار و...، در دنیا و به دنبال آن ابلاغ سیاستهای اصل ٤٤ قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری کـه مبنـای توسعه بخش خصوصی شمرده میشود را می‌توان از جمله شاخص هایی برشمرد که منجر به شکل گیری هر کسب و کار، ثبات در آن و ارتقاء آن دانست.
به عنوان مثال شاخص رتبه سهولت در کسب و کار در ایران در میان ۱۷۸کشور جهان، چند سال پیش 131 و جایگاه ایران در MENA رتبه 14 بود؛ این در حالی ست که رتبه عربستان در این منطقه، رتبه برتر بوده است. توجه به این موضوعات منجر به رفتار و عملکرد کشور در حوزه مدیریت پرداخت شهری نیز می‌شود. اینها همگی مجموعه شاخص‌ها و عواملی است که در دولت الکترونیک می‌بایست مورد توجه و حمایت قرار گیرد.
اما آنچه مسلم است این است که جایگاه ایران در مدیریت پرداخت‌های خرد در حوزه شهروندی و بلیت الکترونیک جایگاه ارزشمندی است؛ با توجه به تعداد تراکنش‌های روزانه‌ای که در شبکه پذیرندگی، پذیرش می‌شود، تهران همواره بین 5 شهر برتر دنیا در این حوزه بوده؛ بنابراین تهران را به عنوان یک ابرشهر می‌توان در زمره یکی از شهرهای به نام در حوزه ارائه خدمات پرداخت خرد الکترونیک و پشتیبانی از ابزار پرداخت کیف پول الکترونیک دانست. اما این معنا نیست که ما در ایران، در قیاس با دنیا از آخرین تکنولوژی‌ها و متدلوژی‌ها بهره مند شده باشیم. برای نزدیک شدن به دنیا، فناسا بعد از مطالعه روند ها، چند مهّم را در دستور کار خود قرار داده است و در این خصوص نیز خلق ارزش نموده و تا پایان سال نیز نسخه نهایی این دستاورد را Release خواهد کرد؛ تولید سامانه متمرکز AFC با رویکرد بانکی و مدیریت شهری با هدف اتصال به ابزارهای بیرونی نظیر clearing و ساماندهی درونی ابزارها مانند periodic settlement Fraud detection، online monitoring، توسعه نرم‌افزاری و سخت افزاری درگاه‌های پذیرش و مواردی از این دست از جمله راهکارهایی است که فناسا تا پایان سال میلادی (2016) نهایی و طبق وعده‌ای که با شرکای تجاری بین المللی خود دارد در یکی از کشورهای منطقه پیاده‌سازی خواهد کرد. قطعا اجرای این دستاوردها، منجر به کاهش مقاومت‌های درونی خواهد شد و خروجی این اقدام در صورت تمایل مسئولان، برای همه مردم ایران، نه فقط شهر تهران و مرکزنشینان، سودمند خواهد بود. قطعا این رویکرد ماست و در این راستا فناسا از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد نمود.

 

مقایسه سهم «پخش»در ایران و جهان و دلایل تفاوت این دو سهم
آنچه که مسلم است ما در ایران و مشخصا در تهران از منظر پذیرش تعداد تراکنش‌ها در حوزه پرداخت شهری، جزء سرآمدان این حوزه در جهان هستیم و یکی از بزرگترین شبکه‌های پذیرش در دنیا را داریم. پذیرش روزانه 2 تا 5 میلیون تراکنش در شهر تهران در لایه مترو، اتوبوسرانی اعم از خطوط تندرو و خصوصی، تاییدی بر این مدعاست.
 اما در نگاه مقایسه ای، می‌توان تفاوت را در درگاه‌های صدور، شارژ و زیرساخت‌های توسعه یافته پذیرش دانست که در یکسال گذشته در این حوزه نیز شرکت فناسا خوب عمل نموده است و در حال حاضر نیز در حال تولید افزارهای صدور بلیط با استانداردها و قابلیت‌های جهانی بر روی کانال‌های جدید نظیر موبایل می‌باشد. لازم به ذکر است ما در این حوزه در یکسال گذشته به شکل جدّی مطالعات خوبی داشته ایم و در حال حاضر نیز مذاکرات نهایی به منظور عقد قرارداد، برای استقرار پروژه صدور و توسعه شبکه پذیرندگی نه تنها محدود در لایه بلیت الکترونیک، بلکه در مقیاسی فراگیرتر از حمل و نقل عمومی هستیم.
 اما به طور کلان میتوان دنیا را در برخی محورها پیشرفته تر از کشورمان دانست. البته این خصوص نیز بانی آن را نه تنها بخش خصوصی، بلکه قوانین رگولاتوری، حمایت سرمایه گذار و ... می‌دانیم.البته برخی بی اخلاقی‌ها نیز در این عرصه وجود دارد که متاسفانه منجر به شکست‌های درون سازمانی می‌شود؛ ما نیز در این بخش کم هزینه نداده ایم.

 

مسیری که ایران طی کرده است
در مدیریت پرداخت‌های خرد شهری می‌توان گفت ایران در تمامی شاخه‌های اصلی ورود نموده ولی آنچه که وجه تمایز ما با دنیاست؛ در ورود به شاخه‌ها نیست، بلکه بهره مندی از بسترهای متنوعی است که ما را با دنیا ناهمگون ساخته است.
مدیریت و برنامه ریزی شهری (urban planning)، نیازمند توّجه و نگاه جدّی تری در حوزه مدیریت پرداخت‌های شهری است. آنچه که در مدیریت پرداخت‌های شهری در سنوات گذشته تکیه شده؛ صرفا محدود به مترو، اتوبوسرانی و پارکومتر است. ولی اگر بخواهیم کلان تر به این حوزه نگاه کنیم، مدیریت پرداخت‌های خرد شهری تنها به این لایه ها(لایه حمل و نقل عمومی ریلی با انرژی‌های تجدید ناپذیر) محدود نمی‌شوند؛ صندوق صدقات الکترونیک و طرح دوچرخه شهری(که یکی از دستاوردهای اجرایی شرکت فناسا می‌باشد)، نانوایی‌ها، کیوسک‌های فروش مطبوعات، جایگاه‌های عرضه CNG، سوپر مارکت‌ها، دفاتر پیشخوان دولت، پلیس +10 و بسیاری دیگر از مراکز ارائه خدمات و فروش کالا در زمره پرداخت‌های خرد شهری محسوب می‌شوند که بخش خصوصی می‌تواند با سرمایه گذاری و مشارکت با شهرداری‌ها در این عرصه‌ها نیز ورود نماید؛ اما تحقق این مهّم در گرو ایفای نقش تمام ذینفعان و انضباطی است که می‌بایست در این حوزه تحقق یابد. برای تحقق این آرمان، می‌بایست یک IT Master Plan در حوزه مدیریت پرداخت‌های خرد شهری تدوین شود و رویکردهای جدید، با توجه به تقاضاهای موجود به آن تزریق شود.
نگاه درست به موضوع کیف پول الکترونیک، توجه به ابعاد امنیتی و تولید پول الکترونیک، تولید برنامه‌های کاربردی همگون برای دستگاه‌های پذیرش کارت با SAM کارت هایی برای نگهداری کلیدها، مدیریت تراکنش و تنظیم انواع مختلف تسویه با پذیرندگان، تفکیک موضوعات و بسترهایی نظیر شاپرک با پرداخت‌های خرد شهری، می‌تواند جدا از اینکه بار مالی و زیرساختی را نزد پذیرندگان، شبکه شاپرک و تمامی بازیگران این عرصه بکاهد، می‌تواند استقلال، انضباط، تفویض مسئولیت‌ها و ماموریت‌ها را تبیین و انتظارات را در لایه‌های مختلف شفاف نماید. این رویکرد نیازمند نشست‌ها و تشریک مساعی رگولاتورهای عرصه پرداخت الکترونیک؛ نظیر بانک مرکزی، شاپرک، مدیران فناوری اطلاعات شهرداری‌ها و بالاخص فعالان بخش خصوصی نظیر شرکت فناسا و سایر شرکت‌های حاضر در این عرصه است که می‌توانند با نظرات خود و ارائه پیشنهادات، راهکارها و ظرفیت‌های جدیدی را در عرصه پرداخت الکترونیک، بالاخص پرداخت‌های خرد شهری مهیا نمایند.

 

آینده پخش
آینده مدیریت پرداخت‌های خرد شهری در ایران، بسته به اتصال موجودیت‌های فعلی و در گرو سیاستهایی است که در این عرصه تدوین خواهد شد؛ گام‌های آهسته‌ای در این خصوص برداشته شده ولی تا زمانی نگاه و معماریintegrate با دیدن درست تمامی موجودیت ها، عزم جدی و حمایت از بخش خصوصی وجود نداشته باشد؛ قطعا شرکت‌ها با توجه به هزینه‌های زیادی که در این حوزه می‌کنند به مرور زمان از چرخه حذف و یا کنار گذاشته خواهند شد. فناسا با توجه به حمایت‌ها و نگاه همسویی که در مدیریت کلان هولدینگ خود دارد توانسته از این فضای پر پیچ و خم عبور کند و بعد از بیش از 7 سال مشارکت و سرمایه گذاری سخت افزاری، نرم‌افزاری و عملیاتی، کیفیتی مطلوب را از خود به جا بگذارد و چشم اندازی بی نظیر را برای آینده ترسیم کند.
اما آینده پرداخت‌های الکترونیک در دنیا؛ بحث پرداخت با شاخص‌های بیومتریک و مشخصا احراز هویت براساس پردازش تصویر و تشخیص چهره افراد می‌باشد که فناسا نیز به دنبال حضور به هنگام در این بخش مطالعات و طرح‌های خود را در ICIP 2016 ارائه خواهد نمود.
منبع: ماهنامه بانکداری الکترونیک، شماره12 و 13، مرداد و شهریور 95


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

منابع بانک شهر افزایش یافت

سوییفت برقرار و فعالیت بانک‌ها ادامه دارد

مدیریت جزیره‌ای نظام پولی

رونق نوبرانه بازار مسکن در اردیبهشت

مروری بر عملکرد شبکه بانکی

ارزهای مجازی جایگزین اسکناس می شوند

دلایل گرانی سکه چیست؟

واکنش IMF به تحریم سیف

دلار۴۲۰۰ تومانی دوام نیاورد

تولیدجهانی طلا با چالش روبرو می شود

لغو یک دیدار سیاسی طلا را گران کرد

پیش بینی بانک گلدمن ساش از نرخ طلا

بزرگترین بانکداران جهان کدامند؟

ماجرای دلار ۴۲۰۸ تومانی و خیانت به مردم

انحصارشکنی ارزی در سامانه نیما

جزییات طرح کارت رالی کیش بانک سپه

مدل جدید بانک مرکزی برای صرافی‌ها

رشد قیمت سکه / دلار یک تومان گران شد

۷تغییر در سقف، سود و اقساط وام مسکن

ایران نرخ مرجع زعفران را دنیا تعیین می کند

گرانی طلا پس از انتشار مذاکرات فدرال ررزو

شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی

قیمت مسکن در سال ۹۷

بلاک چین وارد عرصه بانکداری می شود

مقصران نابسامانی بازار مسکن

عواملی که به طلا فشار وارد می کند

انتشارمتن مذاکرات نشست فدرال رزرو

تحلیل موسسه ای بی ان امرو از قیمت طلا

تکلیف جدید دولت برای بانک مرکزی

تحریم های آمریکا طلا را گران می‎کند؟