رییس کل بانک مرکزی
وضعیت بانک های ایران در قبل و پس از برجام

رییس کل بانک مرکزی در مورد اوضاع اقتصادی در دوره منتهی به برجام و اتفاقاتی که پس از اجرای آن افتاد و همچنین در واکنش به کاربرد لفظ «تقریباً هیچ» در سفر آمریکا گفت: این طبیعی است که در مواجهه با طرف خارجی، کاستی‌ها و نواقص امر به ایشان تذکر داده شود و خواستار رفع این نواقص باشیم، اما به این معنا نیست که برجام امری اشتباه بوده است.
در گفت‌وگو با طهماسب مظاهری مطرح شد
متهمان باز نشدن گره بانکی ایران با جهان

طهماسب مظاهری معتقد است اقتصاد ایران به دلایل مختلفی نتوانسته است در حوزه روابط بانکی، شاهد شکوفایی لازم در دوره پسابرجام باشد.
طیب‌نیا
درگیر جنگ اقتصادی هستیم

دیروز علی‌ طیب‌نیا به دیدار فعالان بخش خصوصی‌ رفت. در جلسه‌ای که در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران برگزار شد آقای وزیر رقم جدید بدهی‌ها را ٧٠٠ هزار میلیارد تومان اعلام کرد؛ عددی که تا خرداد ٥٦٠ هزار میلیارد تومان اعلام شد. به این ترتیب فقط در عرض شش ماه رقم بدهی توانست ١٤٠ هزار میلیارد تومان منبسط شود.
جذابیت سپرده‌ها برای بانک‌ها
خط قرمز بانک‌ها کجاست؟

بانک مرکزی برای حمایت از تولید و رعایت حق مشتری مصوبات و قوانینی را ارائه می‌دهد اما این مصوبات هر از گاهی از سوی بانک‌ها جدی گرفته نمی‌شود.
رایزنی برای اتصال نظام پرداخت ایران به جهان

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی گفت: مذاکرات برای اتصال نظام بانکی ایران به پرداخت های بین المللی پس از برجام آغاز شده و پیش از آن این امکان برای بانک مرکزی وجود نداشت.
اخلاق بانکداری ما با واقعیات نمی خواند

*داریوش نوروزی
در سال ۲۰۱۷
بانکهای مرکزی جهان همچنان طلا می خرند

موسسه سرمایه گذاری کاپیتال اکونومیکس در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد که بانکهای مرکزی جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز به خرید طلا ادامه خواهند داد.
بدهی بانکی دولت دو برابر شد
بانک‌ها حساب و کتاب‌شان با دولت را رو کردند

بدهی بخش دولتی به بانک‌ها از زمانی که دولت جدید بر سر کار آمده تا به حالا ١٠٠ درصد بیشتر شده است. شهریور ٩٢ بود که اعلام شد، دولت ١٠٣ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است. حالا گزارش رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که در آبان امسال این بدهی به ٢٠٩ هزار میلیارد تومان رسیده است.
خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانکی اعلام شد

جدیدترین گزارش بانک مرکزی از خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی در پایان هشت ماه ابتدای امسال نشانگر آن است که میزان دارایی‌های خارجی در آبانماه به ۵ هزار و ۶۷۳.۵ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به آبان ماه سال گذشته ۰.۲ درصد رشد و نسبت به اسفندماه سال ۹۴ نیز ۲.۶ درصد کاهش داشته است.
تصمیمات ویژه بانکداران برای بدهکاران

مدیران بانک‌های دولتی و خصوصی طی جلسه ویژه‌ای، راهکارهایی جدید برای کاهش مطالبات معوق و تسویه بدهی بدهکاران بانکی اتخاذ کردند.
معاون اقتصادی بانک مرکزی مطرح کرد
وضعیت اقتصاد در نیمه دوم سال جاری

معاون اقتصادی بانک مرکزی از رشد بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی در نیمه دوم سال خبر داد و گفت: سهم ایران از بازار نفت در حال بازگشت است.
بانک جهانی اعلام کرد
۱۵کشور ثروتمند‌ و پردرآمد‌ جهان

بانک جهانی در گزارش سالانه خود در خصوص پردرامد‌ترین کشورهای جهان که در مجله «گلوبال فنانس» منتشر می‌کند لیست ثروتمند‌ترین و پردرآمد‌ترین کشورهای جهان را منتشر کرد.
کدام دولت‌ها رکورددار بدهی به بانک‌ها هستند؟

نسبت بدهی بانکی بخش دولتی به کسری بودجه دولت به عنوان یکی از شاخص‌های با اهمیت در سنجش پایداری بدهی‌های دولت، طی سال‌های ۵۷ تا ۹۳ از الگوی نوسانی برخوردار بوده‌است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی
۴۵درصد منابع بانکی از چرخه خلق اعتبار خارج است

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر نقش مهم نظام بانکی در تامین مالی کشور گفت: در حال حاضر بیش از ۴۵ درصد از منابع نظام بانکی از چرخه خلق اعتبارات خارج شده است. انباشت دارایی های غیرجاری و بدهی های دولت زنجیره ای از مشکلات است که اجازه نمی دهد نظام بانکی به تقاضاهای بالای تسهیلات پاسخ کافی و عرضه متناسب با تقاضا داشته باشد.
تحلیل رویترز از روند قیمت طلا

قیمت طلا در سال ۲۰۱۶ با رشد ۹ درصدی روبرو شده است. قیمت هر اونس طلا امروز جمعه به مرز ۱۱۶۰ دلاری رسیده که علت اصلی این افزایش ، افت ارزش دلار آمریکا و رشد تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی بوده است.
گزارش بانک مرکزی از اوضاع اقتصادی ایران

بانک مرکزی در گزارشی که از نماگرهای اقتصادی کشور در سه ماهه اول سال جاری منتشرکرده، تصویری از شاخص های مهم اقتصاد ایران ارائه داده ولی همچنان از اعلام جزئیات نرخ رشد اقتصادی خودداری شده است.
ابلاغیه بانک مرکزی درباره صورت های مالی بانک ها

بانک مرکزی در بخشنامه ای ضمن ارسال «مجموعه راهنمای تغییرات صورت‌های مالی» به بانک‌ها و موسسات اعتباری از آنها خواست صورت های مالی سال جاری خود را مطابق با نمونه ابلاغی بهمن ماه ۱۳۹۴ بانک مرکزی، تدوین و ارایه کنند.
جزئیات افزایش نرخ رشد از زبان مرد اقتصادی دولت

وزیر اقتصاد جزئیات افزایش نرخ رشد اقتصادی در شش ماهه نخست امسال را تشریح کرد و گفت: رونق در بخش مسکن شتاب می گیرد.
توصیه شورای جهانی طلا به سرمایه گذاران

شورای جهانی طلا اعلام کرد: بازار سرمایه گذاری طلا در وضعیت بسیار خوبی برای رشد قرار گرفته است و بازار شمش و سکه طی ده سال گذشته با رونق بسیار خوبی روبرو شده است.
بانک مرکزی رئیس هیئت خدمات مالی اسلامی شد

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس دوره ای هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB) برای سال ۲۰۱۷ و بانک مرکزی بنگلادش نیز به عنوان معاونت این نهاد انتخاب شد. پیش از این، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، معاونت این هیئت را برعهده داشت.
رتبه ایران در «حل‌ و فصل ورشکستگی»

تحلیلگران اقتصادی معتقدند که عملکرد دولت قبل در فضای اقتصاد، در نهایت منجر به تنزل رتبه ایران در شاخص ورشکستگی شده است.
بدهی دولت به بانک‌ها ۱۴۲ هزار میلیارد تومان شد
بدهی های بانکی از این جیب به آن جیب می شوند!

وضعیت بدهی دولت به بانک‌ها که به رقم ۱۳۸هزار میلیارد تومان رسیده و وضعیت بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی که به ۹۸هزار میلیارد تومان رسیده، نشان می‌دهد که تحت تاثیر کسری بودجه و منابع دولت، که منجر به افزایش بدهی دولت به بانک‌ها شده، بانک‌ها نیز برای تامین منابع خود مبالغ بیشتری به بانک مرکزی بدهکار شده‌اند و به صورت همزمان به صورت از این جیب به آن جیب هر دو بدهی رو به افزایش است.
واکنش تلگرامی سیف به افزایش چک‌های برگشتی

رئیس کل بانک مرکزی با ارائه توضیحاتی درباره مقایسه نادرست تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله شده در سامانه چکاوک نوشت: آمارها نشان می دهد روند نسبت چک های برگشتی به کل چک ها طی دوره پیش از راه اندازی چکاوک و پس از آن تفاوت چندانی ندارد و حتی در برخی دوره ها کاهش نیز یافته است.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی به دنبال حذف صفر پول ملی نیست

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی درباره چاپ اسکناس های جدید گفت: در حال حاضر ضرورتی ندارد که اسکناس های قبلی از چرخه خارج شود اما اسکناس های جدید حتماً با تومان چاپ می شوند.
رئیس کل بانک مرکزی
دارایی های منجمد به چرخه بانکی باز می گردند

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بیش از ۴۴ درصد دارایی های نظام بانکی دارایی های منجمد است گفت: تلاش ما این است که این دارایی ها را به چرخه فعالیت اصلی بانکی برگردانیم و تبدیل به تسهیلات نظام بانکی کنیم.