ناگفته‌های روحانی از موسسات مالی سفارشی

رئیس جمهور درباره معضل موسسات و تعاونی های غیر مجاز در کشور گفت: این صندوق ها متعلق به چه کسانی بود ؟ اگر خدا کمک نمی کرد صاحبان این موسسات در همه بخش ها به ما فشار می آوردند. بسیاری به ما نامه میزدند که فلان شخص آدم خوبی است چرا موسسه یا حساب وی بسته شده است.
خواسته سیف از مدیران عامل بانک‌ها: هوشیار باشید

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در موضوعاتی که منافع کل نظام بانکی مطرح است باید تمام بانکها و موسسات اعتباری همسو و همراه باشند گفت : انتظار می‌رود تمام بانک ها با حساسیت مضاعف و احساس مسئولیت بیشتر نسبت به شکل‌گیری مجدد موسسات غیرمجاز، هوشیار باشند و تا ریشه‌کنی کامل غیرمجازها، بانک مرکزی را یاری کنند.
وزیر اقتصاد خبر داد
تغییر مدیران بانکی به بعد از مجامع موکول شد

وزیر اقتصاد اعلام کرد: جابجایی مدیران عامل بانک‌های دولتی متوقف نشده و این تغییرات براساس ارزیابی عملکرد افراد صورت خواهد گرفت و نه علاقه شخصی و تا زمانی که مجامع بانک‌ها برگزار نشود من نباید برخی تصمیمات را بگیرم.
بانک ها همچنان نرخ سود را دور می‌زنند
کاهش نرخ سود وام بانکی تا یک ماه آینده

اگرچه گزارش بانک مرکزی از شعب بانکی، اجرای نرخ سود مصوب را روایت می‌کند؛ اما رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید که بانکها نرخ سود را دور می‌زنند و گزارش این تخلف هم تهیه شده است.
ارزانی دلار به سود ثروتمندان تمام می شود
خودنمایی تبعات کاهش دستوری نرخ سود در بازار سکه

حسین عبده تبریزی از کارشناسان اقتصادی کشور می گوید: الان نظام بانکی ایران واقعا یک نقطه ضعف بنیادین است و می‌تواند امنیت ملی را با آسیب جدی مواجه کند. تاکنون سابقه نداشته است که در یک روز ۳۵۰‌هزار سکه دادو ستد شود و این نشان می‌دهد وقتی نرخ سود بانک‌ها با دستور کاهش یابند نقدینگی به بازارهای دیگر کوچ می‌کند.
سرکشی به حساب‌های بانکی «میلیونرها» ممنوع شد
حد آستانه بررسی مالیاتی حساب‌های بانکی افزایش یافت

حد آستانه بررسی اطلاعات پولی از ٥٠٠ میلیون تومان به ۵ میلیارد تومان افزایش یافت.
ویژه ۳، ۶ و ۹ ماهه
افتتاح و تمدید سپرده‌های کوتاه‌مدت تا پایان سال ممنوع شد

مطابق سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار، افتتاح و تمدید سپرده‌های کوتاه‌مدت ویژه ۳، ۶ و ۹‌ ماهه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی تا پایان سال ۱۳۹۶ ممنوع است.
بخشنامه بانک مرکزی به نظام بانکی
آیین‌نامه تسهیلات اعطایی به بانک‌ها ابلاغ شد

بانک مرکزی آیین نامه تسهیلات اعطایی بانکی را به مدیران عامل بانک های دولتی ، غیر دولتی، شرکت های دولتی پست بانک ، موسسات اعتباری غیر بانکی ، بانک مشترک ایران - ونزوئلا ابلاغ کرد.
تبعات مخرب تداوم فعالیت موسسات غیرمجاز

عضو هیأت عامل بانک مرکزی با اشاره به تبعات فعالیت غیرمجازها در صورت عدم ورود بانک مرکزی به انتظام بخشی بازار غیرمتشکل پولی گفت: این موسسات به سبب فعالیت‌های سوداگرانه خود موجب رقابت ناسالم در بازار پول، اخلال در نظام اقتصادی کشور، اخلال در تخصیص بهینه منابع و نیز اخلال در سایر بازارها می شدند که این امر می توانست به دلیل فعالیت های پرریسک آنها به بحران های اجتماعی و امنیتی تبدیل شود.
قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرد
۲ دلیل عدم همکاری بانک‌های بزرگ جهان با بانک‌های ایران

قائم مقام بانک مرکزی گفت: در نظر داریم امسال به بنگاه های خرد و متوسط با داشتن بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بدهیم.
سیف اعلام کرد
اجرای دقیق نرخ سود مصوب در ۴۵۰۰ شعبه بانکی

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بازرسی از ۴۵۰۰ شعبه بانکی در سراسر کشور، حکایت از اجرای دقیق نرخ سود بانکی مصوب دارد، گفت: در حال حاضر، ثبات بر بازار ارز حاکم است.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی
قوانین پولی و بانکی ایران کهنه است

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به تلاش ها برای تصویب طرح قانون بانک مرکزی، تاکید کرد: استقلال، ستون فقرات بانک مرکزی است.
رییس کل بانک مرکزی در برنامه نگاه یک سیما
اتصال سوئیچ کارت های بانکی ایران و روسیه از ۱۰ دسامبر

رییس کل بانک مرکزی از اتصال سوئیچ کارت های بانکی ایران و روسیه از ۱۰ دسامبر خبر داد و گفت: با اتصال این سوئیچ ها شهروندان دو کشور می توانند از کارت های بانکی در سفر به دو کشور استفاده کنند.
انعقاد سه قرارداد فاینانس با حجم ۹/۵ میلیارد یورو
گزارش ۱۰۰ روزه بانک ملی ایران(۱)

حوزه ارزی و بین الملل بانک ملی ایران طی ۱۰۰ روز گذشته اقدامات مهمی مانند مشارکت در سه قرارداد تأمین مالی خارجی (فاینانس) با حجم ۹/۵ میلیارد یورو، اتصال شعبه پاریس به سیستم های پرداخت یکپارچه (SEPA) و سیستم پرداخت آنی (TARGET۲) و نیز توسعه روابط کارگزاری در آمریکای جنوبی را شاهد بود.
توضیحات سیف درباره ادغام بانک‌ها به منظور افزایش توانگری مالی
بانک مرکزی از ادغام بانک‌ها حمایت می‌کند

رییس کل بانک مرکزی توضیحاتی درباره ادغام بانک ها به منظور افزایش توانگری مالی ارائه کرد.
رییس سازمان فروش اموال مازاد بانک‌ها خبر داد
برگزاری مزایده فروش اموال مازاد ۴ بانک‌ تا ۱۵ دی

رییس سازمان فروش اموال مازاد بانک‌ها از برگزاری ۴مزایده برای فروش اموال مازاد بانک‌های رفاه، ملی، سپه و مزایده مشترک اموال بانک‌های کشاورزی، صنعت و معدن و توسعه صادرات تا ۱۵دی ماه خبر داد.
آمار رسیدگی به وضعیت غیرمجازها از زبان سیف

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه حل مشکل ۹۸ درصد از سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی به طور واقعی در حال انجام است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این افراد، سایر سپرده‌گذاران که ارقام سپرده‌شان بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان بوده نیز در حال دریافت بخشی از سپرده‌های خود هستند.
کنترل تورم و استمرار روند رو به رشد اقتصاد، اولویت بانک مرکزی است
۵ اقدام بانک مرکزی در ۱۰۰ روز اول کاری دولت دوازدهم

ادامه فرایند ساماندهی موسسات غیرمجاز، نظارت دقیق و موثر بر مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد کاهش نرخ سود سپرده‏ های شبکه بانکی، گسترش روابط کارگزاری با بانک‌های کشورهای اروپایی و آسیایی، راه‌اندازی طرح صدور یکپارچه دسته چک (سامانه صیاد) و تداوم اجرای طرح رونق تولید از جمله مهمترین اقدامات بانک مرکزی در یکصد روز اول کاری دولت دوازدهم بوده است.
وضعیت بانکداری ما به روایت رئیس‌جمهور

رییس جمهور با ارائه گزارشی از اقدامات ۱۰۰ روز اول دولت دوازدهم، یکی از اهداف دولت را رونق اقتصادی اعلام کرد و گفت: شفاف سازی کار بانک ها و بخش اقتصادی دولت یکی از اهداف ماست.
کمیته بانکی مناطق زلزله زده تشکیل شد

در جریان سفر هیئت بانکی به مناطق زلزله‌زده به دستور سیف، کمیته‌ای به ریاست معاون نظارتی بانک مرکزی و با حضور رییس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و رییس کانون بانک‌های خصوصی تشکیل شد.
بانک مرکزی تورم آبان را ۹.۹ درصد اعلام کرد

نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان‌ماه ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به آبان‌ماه ۱۳۹۵ معادل ۹.۹ درصد است.
آمار چک‌های مبادله‌ای در مهرماه ۹۶ اعلام شد

در مهرماه سال ۱۳۹۶ درکل کشور بالغ بر ۹.۹ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۶۱۵ هزار میلیارد ریال مبادله شد که از این تعداد، حدود ۱.۶ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۱۳۱هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است.
قائم مقام بانک مرکزی
با ۲۷۰‌ بانک تجاری دنیا روابط کارگزاری داریم

قائم مقام بانک مرکزی گفت: اکنون سیستم بانکی ما با ۲۷۰ بانک تجاری در دنیا روابط کارگزاری دارد و موفق به امضای بیش از ۲۶ میلیارد دلار قرارداد فاینانس شده است.
گام‌های بلند بانک مرکزی در ساماندهی غیرمجازها
جنگ بانک مرکزی با بی‌انضباطی‌های مالی

زمان زیادی از روزگاری که موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز مثل قارچ‎های سمی در یک شرایط نابسامان مالی از هر کوی و برزنی سر بر می‎آوردند و سیاستگذاران مالی هم صرفا نظاره گر بودند، نگذشته است.
پیامک بانک‌ها درباره حساب‌های راکد تا ۲میلیون

با اجرایی شدن مصوبه تعیین تکلیف حساب‌های راکد در بانک‌ها از اول آذرماه سال‌جاری، برخی بانک‌ها اطلاع رسانی به مشتریان خود را از طریق ارسال پیامک آغاز کرده‌اند.