اعتراض ایران به تصمیم اخیر دادگاه لوکزامبورگ
بانک مرکزی پی گیر کاهش اتکا به دلار است

تصمیم اخیر دادگاه لوکزامبورگ در توقیف دارایی های ایران، به معنای اجرای رأی دادگاه آمریکایی نیست و برای مقابله با آن، بانک مرکزی با همکاری مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، از امکان اعتراض و استیناف خواهی، حداکثر استفاده را به عمل خواهد آورد. همچنین بانک مرکزی کاهش سهم دلار آمریکا در سبد دارایی های ارزی ایران را به تدریج و مستمراً دنبال خواهد کرد.
با دریافت بازخورد از بانک ها و نظرات کارشناسان
صورت های مالی نمونه بازنگری شد

بانک مرکزی باتوجه به گذشت یک سال از اجرایی شدن بخشنامه های صادره درخصوص صورتهای مالی نمونه، این صورتها را از برخی جوانب بازنگری و نسخه ای از آن را به بانک ها وموسسات اعتباری ابلاغ کرد.
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد
فهرست بدهکاران کلان بانکی به دادستانی رفت

رئیس کل بانک مرکزی از ارائه فهرست ٥٠ نفره بدهکاران کلان بانکی به دادستانی تهران خبر داد و گفت: این فهرست شامل بزرگترین پرونده‌های بدهی بانکی است.
افت ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین المللی

انتشار بیانیه نشست فدرال رزرو آمریکا و افزایش نرخ بهره موجب شده تا ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین المللی به پایین ترین سطح خود در یک ماه اخیر برسد.
از نظر مانده تسهیلات و سپرده‌
وضعیت بانک‌های خصوصی بررسی شد

بررسی وضعیت مانده تسهیلات و سپرده‌ها در بانک‌های خصوصی کشور همچنین نسبت تسهیلات به سپرده که نشان‌دهنده میزان بهره‌وری و استفاده از منابع موجود بانک‌هاست، نشان می‌دهد نسبت تسهیلات به سپرده در ۹ماهه اول سال ۹۵ و در بین ۲۲بانک کشور بین ۲۶.۶ در بانک گردشگری و تا ۱۲۴.۲‌درصد در بانک سرمایه در نوسان بوده است.
بانک‌ها ذاتا تمایلی به افزایش نرخ سود ندارند

معاون اقتصادی بانک مرکزی می گوید: بانک‌ها ذاتا مایل به افزایش نرخ سود و شرایط کنونی نیستند، زیرا بانک‌ها نیز به عنوان واسطه مالی فقط از حاشیه سود، بهره می‌برند و در چنین شرایطی بسیار علاقه‌‌مند به کاهش نرخ‌های سود هستند اما دلیل این امر، چسبندگی و دارایی منجمدشده است. قطعا اگر دولت بدهی‌‌هایش را بازپرداخت کند و نسبت مطالبات غیرجاری نیز بیشتر کاهش پیدا کند زمینه برای بانک‌ها فراهم می‌شود تا نرخ‌‌های سود را به میزان بیشتری پایین بیاورند.
سیف از زیروبم آنچه شد در بانک مرکزی می گوید
دخل بانک ها با خرج شان نمی‌خواند

رییس کل بانک مرکزی می گوید عملیات بانکداری ما به‌شدت از عملیات و استانداردهای روز بانک‌ها در دنیا عقب است،
آسیب‌شناسی بانکداری بنگاه‌ها در گفت و گو با عباس کمرئی
چرا بانک‌ها بنگاه‌دار شدند؟

امروزه یکی از مسائل مبتلابه در زمینه بانکداری در کشور ما مسئله بنگاه‌داری بانک‌ها و ازطرف‌دیگر مسئله بنگاه‌های اقتصادی است که به بانکداری روی آورده‌اند امری که به زعم عده‌ای می‌تواند چالش‌های بسیاری را درگیر اقتصاد کشور کند.
رشد ۳۷ درصدی تسهیلات پرداختی شبکه بانکی
تسهیلات پرداختی بانک‌ها افزایش یافت

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۴۷۷۵.۸ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۲۹۳.۴ هزار میلیارد ریال معادل ۳۷.۱ درصد افزایش داشته است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی
حجم نقدینگی افزایش یافت

حجم نقدینگی در پایان دی ماه سال ۱۳۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد افزایش یافته است و به ۱۱۹۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.
۵ دستور نوروزی بانک مرکزی به بانک ها

بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی موارد ۵ گانه ای به‌منظور رفاه حال هم‌میهنان در روزهای پایانی سال و ایام نوروز به بانک ها ابلاغ کرد.
نرخ رشد 9 ماهه سال جاری 11.6 درصد است
بانک مرکزی از نرخ رشد اقتصادی رونمایی کرد

براساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نرخ رشد 9 ماهه سال جاری به قیمت های ثابت سال 1390 به عدد 11.6 درصد رسید.
بزرگ‌ترین چالش رییس کل بانک مرکزی
بانک‌ها مجبورند نرخ سود را رعایت نکنند

رییس کل بانک مرکزی معتقد است سود بانکی باید کم شود اما در عین حال معتقد است گاهی بانک‌ها در اجبار قرار می‌گیرند که نرخ سود را رعایت نکنند.
اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول تحلیل کرد
راه‌حل سم‌زدایی از بدنه بانک‌های ایران

به عقیده عضو ارشد صندوق جهانی پول، گام اول اصلاحات در نظام بانکی بررسی کیفیت دارایی بانک‌ها توسط حسابرسان مستقل است.
ریز حساب و کتاب بانک ها طبق آمار بانک مرکزی

طبق اعلام بانک مرکزی میزان نقدینگی در پایان دی سال جاری به ۱۱۹۶۶ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با اسفندماه سال گذشته ۱۷,۶ درصد رشد نشان می دهد. این رقم البته نسبت به دی ماه سال گذشته ۲۶ درصد افزایش یافته است.
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد
فهرست دوم بدهکاران بانکی در شرف آماده سازی

رئیس کل بانک مرکزی از تهیه فهرست دوم و ۵۰ نفره از بدهکاران کلان بانکی و ارسال آن تا پایان اسفند ماه به مرجع قضایی خبر داد.
پیشنهاد بانک مرکزی به بانک های اروپایی

قائم مقام بانک مرکزی تأسیس شعب بانکی و دفاتر نمایندگی بانک های اروپایی و کشور اتریش در ایران را یکی از راه های گسترش روابط عنوان کرد و گفت: بانک های اروپایی به منظور برقراری ارتباط بیشتر با ایران و گسترش فعالیت های تجاری خود می توانند به تأسیس دفاتر نمایندگی و نیز شعب در ایران اقدام کنند.
رییس کل بانک مرکزی در یاداشتی توضیح داد
شفاف سازی ماجرای توقیف دارایی های بانک مرکزی

رییس کل بانک مرکزی در یاداشتی تلگرامی درباره ماجرای توقیف دارایی ١.٦ میلیارد دلاری ایران شفاف سازی کرد.
گرد و خاک "غیرمجازها" در نظام بانکی

صد هزار میلیارد تومان از نقدینگی سرگردان موجود در کشور، تنها در دست ۶ مؤسسه مالی و اعتباری غیر‌مجاز قرار گرفته است.
نگاه کارشناسان به اظهارات بانکی رئیس جمهوری
پروژه کاهش نرخ سود بانکی شکست خورد

وحید شقاقی- اقتصاددان- با اشاره به کاهش سود بانکی گفت: متاسفانه گرچه بانک مرکزی تلاش کرد که سود بانکی را کاهش دهد، اما باید گفت که پروژه آن با شکست مواجه شد و بانک‌ها از آن بسیار منحرف حرکت کردند.
دبیرکل بانک مرکزی عنوان کرد
دغدغه بانک مرکزی برای کنترل تورم در سال ۹۶

دبیرکل بانک مرکزی از دغدغه برای تداوم تورم تک رقمی در سال ۹۶ با توجه به افزایش نقدینگی و پایه پولی خبر داد و گفت: برنامه های کنترلی برای کاهش تورم در سال آینده نیز دنبال می شود.
توقیف دارایی های بانک مرکزی خلاف است

مدیرکل حقوقی بانک مرکزی، تلاش آمریکا برای توقیف ۱.۶ میلیارد دلار از دارایی های جمهوری اسلامی ایران در کشور لوکزامبورگ را خلاف حقوق و معاهده های بین المللی خواند و قابلیت اجرای آن را رد کرد.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی مطرح کرد
واکنش بانک مرکزی به ادعای دروغ بانک ها

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: بانک ها دستشان باز است که هرجور که دلشان خواست تعرفه های خود را تا سقف قیمت تمام شده بالا ببرند. ولی باید به مردم این موضوع را از ابتدا بگویند.
ماموریت جهانگیری به رییس کل بانک مرکزی

معاون اول رییس جمهور با اعلام اینکه ورشکستگی نباید ترفندی برای عدم پرداخت معوقات بانکی باشد، از رییس کل بانک مرکزی خواست موضوع جدید در خصوص ورشکستگی را طی جلساتی بررسی و نتیجه را به ستاد ارائه کنند.
شعب توزیع اسکناس نو اعلام شد+فهرست

بانک مرکزی، فهرست شعب منتخب توزیع کننده اسکناس نو به مناسب عید نوروز را اعلام کرد.