شایعه ورشکستگی بانک‌ها؛ تسویه حساب سیاسی با دولت
پشت پرده هجمه به نظام بانکی

در پی اعتراض گروهی از سپرده‌ گذاران مؤسسه‌های غیر مجاز افرادی با دامن‌زدن به اخبار و شایعات نادرست تلاش می‌کنند مشکلات مربوط به مؤسسات مالی غیرمجاز را به کل شبکه بانکی نسبت دهند و بحث ورشکستگی بانک‌ها را به جامعه القا کنند در حالی که ورشکستگی بانکی موضوع تخصصی و حرفه‌ای است و با حمایت دولت و بانک مرکزی از بانک‌ها ریسک ورشکستگی بانکی بسیار پایین است.
چرا نظام بانکی باید اصلاح شود؟

به قلم آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه می گوید: مروری بر روند شاخص‌های سلامت بانکی نشان می‌دهد تا سال ۱۳۹۴ سلامت بانکی به صورت مستمر تضعیف و اجرای کارکردهای نظام بانکی با مشکلات بیشتری همراه شده است و در صورتی‌که اقدامات عاجلی انجام نشود، کارکرد نظام بانکی دچار اختلال خواهد شد که در آن صورت، بانک مرکزی مجبور به مداخلات گسترده می‌شود که نتیجه‌ای جز تورم و رکود بیشتر و طولانی در پی نخواهد داشت.
روابط بانکی اروپا با ایران تضمین شد
تعلیق محدودیت‌های FATF بر نظام‌ بانکی ایران

سفیر ایران در انگلیس و عضو تیم ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای، توضیحاتی را پیرامون مصوبه FATF در مورد ایران ارائه کرد و گفت: کشورهای اروپایی و کشورهای بزرگ اقتصادی جهان با این تصمیم خود، امکان توسعه روابط بانکی و مالی خود با ایران را تضمین کردند.
۵ نکته درباره بانک‌ها و موسسات مالی

ایجاد و ادامه فعالیت موسسات مالی اعتباری خارج از دریافت مجوز و نظارت بانک مرکزی و چارچوب های قانونی، آئینه ای از وضعیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور است؛ وضعیتی که در آن همه قدرتمندان به دور از نظر قانون و دستگاه های قانونی، فعالیت می کنند و حضور دارند.
هشدار جدی بانک مرکزی درباره شایعات
با بانک‌های متخلف برخورد می‌شود

مدیرکل نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی گفت: هیات انتظامی بانک ها با موسسات و بانک هایی که سود سپرده بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار را پرداخت می کنند، برخورد می کند.
بررسی تجربه ژاپن در عبور از چالش بانکی
پیش‌شرط‌های اصلاح نظام بانکی

یکی از مکانیزم‌های تعیین وضعیت سلامت بانکی، اندازه‌گیری شاخص کفایت سرمایه است. مطلوب بودن این شاخص اگرچه به تنهایی نمی‌تواند نشان‌دهنده وضعیت مطلوب در نظام بانکی باشد، اما یکی از پیش‌شرط‌های نظام بانکی مطلوب محسوب می‌شود.
شایعه گریبان بانک‌های بزرگ را هم گرفت!

این روزها شایعات دامنگیر سیستم بانکی شده است. کار به جایی کشیده که انتشار یک خبر، عکس یا فیلم جعلی در فضای مجازی سپرده‌گذاران نگران را به سوی موسسه یا بانکی که در آن سپرده‌گذاری کرده‌اند، می‌کشاند، به خیال این‌که پول خود را پس بگیرند. تا چند وقت پیش حاشیه‌سازی بیشتر دامنگیر موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز بود اما حالا شایعه گریبان بانک‌های بزرگ را هم گرفته است.
در سفر طیب‌نیا به کره‌جنوبی انجام شد
خط اعتباری ۸ میلیارد یورویی اگزیم بانک کره به ایران

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان و رییس اگزیم بانک کره جنوبی برای ایجاد خط اعتباری ۸ میلیارد یورویی به توافق رسیدند.
معاون پژوهشکده پولی و بانکی مطرح کرد
۲ راه نجات موسسات غیرمجاز

معاون پژوهشکده پولی و بانکی می‌گوید ادغام موسسات مالی و اعتباری یا بانک‌ها با یکدیگر باید فقط در شرایطی صورت بگیرد که بحران در موسسه مالی ضعیف آنقدر عمیق نباشد که موسسه دیگر را هم تهدید کند.
سود دهی غیرمجازها با سندسازی!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: مردم فریب موسساتی که سود بالا پرداخت می کنند را نخورند چرا که هیچ کدام از این موسسات از محل اقتصادی کسب و کار و تولید به مردم سود نمی دهند، بلکه از روی سندسازی در موسسات سود علی الحساب می دهند و پس از مدتی دچار ورشکستی می شوند.
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خبر داد
دستگیری عاملان شایعه‌ساز ورشکستگی بانک‌ها‌

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان ایلام از شناسایی و دستگیری عاملان شایعه‌سازی علیه بانک‌ها و مؤسسات خبر داد.
ذره‌بین بانک مرکزی روی بانک‌های پرریسک

این روزها در شرایطی شایعات درباره ورشکستگی بانکها، دومینووار در حال حرکت در نظام بانکی است که بانک مرکزی می‌گوید، رفتارهای بانکی را به دقت زیر نظر دارد و پرریسک‌ها را تحت نظر گرفته است.
تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو درباره قیمت طلا

تازه ترین نظرسنجی کیتکو از کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران بین المللی نشان می دهد که روند نزولی قیمت جهانی طلا طی هفته آینده نیز ادامه خواهد یافت.
رئیس کل بانک مرکزی جواب داد
آخرین وضعیت موسسه های غیرمجاز و سپرده های مردم

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تشریح ریشه های شکل گیری و رشد موسسه های غیرمجاز و مهمترین اقدام های دولت یازدهم در برخورد با آنها خاطر نشان کرد، موسسه های غیرمجاز از دولت های قبل به دولت یازدهم به ارث رسیده است اما برخی موضوع را سیاسی کرده اند و اظهارنظرهایی می کنند که موانعی را بر سر راه ساماندهی به وجود می آورد.
شکاف بین نرخ مصوب، قیمت پول و سود
۱۰ مانع پیش روی لیزینگ های مسکن

بازار لیزینگ مسکن با گذشت نزدیک به ۵ ماه از صدور مجوز اولیه - دستورالعمل نحوه تاسیس و فعالیت شرکت‌های لیزینگ به‌رغم تمایل دوطرفه لیزینگی‌ها و خریداران آپارتمان هنوز شکل نگرفته و سه دهک متقاضی ملک از تسهیلات موثر محروم هستند.
نگاه بازارها به سخنان رئیس فدرال رزرو آمریکا

کارشناسان اقتصادی معتقدند که قیمت جهانی طلا در روزهای آینده تحت تاثیر نشست فدرال رزرو آمریکا قرار خواهد داشت و انتشار آمارهای اقتصادی آمریکا و منطقه یورو نیز عامل مهمی برای نوسان قیمت طلا خواهد بود.
معیارهای "بانک باصلابت" از دید سیف

*حسام میرزایی/ کارشناس اقتصادی
روابط بانکی ایران و اتریش وارد فاز جدید می‌شود
روابط کارگزاری ۲۲ بانک ایرانی با بانک اتریشی

رئیس‌کل بانک‌مرکزی در دیدار با وزیر دارایی و رئیس‌کل بانک مرکزی اتریش از ایجاد روابط کارگزاری ۲۲ بانک ایرانی با بانک‌های اتریش خبر داد.
۷ پیش‌شرط برای وام دهی

در دستورالعمل تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط سال ۹۶، هفت پیش شرط برای اولویت بندی اعطای تسهیلات در نظر گرفته شده است تا به این طریق با اعطای این تسهیلات شرایط برای تحقق اهداف پیش‌بینی شده مهیا شود.
جزییات ابلاغیه جدید بانک مرکزی

بانک مرکزی در دستورالعمل جدید تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط، بر پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت تاکید کرد.
بانک مرکزی: صورت‌های مالی مطابق نمونه تنظیم شود
ابلاغ الگوی تنظیم صورت‌های مالی سال ۱۳۹۵

بانک مرکزی در راستای صیانت از منافع سپرده‌گذاران، ایفای مسئولیت در ایجاد و حفظ سلامت و ثبات نظام بانکی کشور و نیز به منظور تسهیل در برقراری ارتباطات بین المللی بانک‌های ایرانی و پیرو مکاتبات قبلی خود در ارتباط با گزارشگری مالی و برگزاری مجامع عمومی سال مالی ۱۳۹۵، شفافیت و قابلیت اتکای مالی را مولفه اصلی کیفیت گزارشگری مالی دانست و مواردی را به شبکه بانکی متذکر ‌شد.
وام‌های چند روزه و چند ساعته موسسات غیرمجاز
ظهور کارچاق‌کن‌های بانکی

بهاءالدین‌ هاشمی، کارشناس اقتصادی علت اصلی بروز و ظهور کارچاق‌کن‌های بانکی را کمبود منابع برای وام‌دهی در بانک‌ها می‌داند و معتقد است؛ بالابودن نرخ سود بانکی و پیشرفته‌نبودن سیستم بانکی برای بررسی به موقع تقاضاها موجب می‌شود که کارچاق‌کن‌ها روزبه‌روز فربه‌تر و فعال‌تر شوند.
نرخ‌های غیررسمی در بازار پول افزایش یافت
بازار ظرفیت کاهش نرخ سود بانکی را ندارد

گزارش‌ها حاکی از آن است که سیاست‌گذار پولی به‌دنبال تثبیت نرخ سود بانکی، در شرایط کنونی بازار پول است.
در تهران و کیش
۵ بانک خارجی در ایران فعالیت می‌کنند

بررسی اطلاعات بانک مرکزی نشان می دهد که ۵ بانک خارجی در ایران و به خصوص در تهران و کیش فعال هستند.
۳ دلیل بانک‌مرکزی برای ادغام بانک‌ها

سهم دارایی سمی در ترازنامه بانکها،بدهیهای معوق و مطالبات مشکوک الوصول ترازنامه برخی بانکها را در وضعیت نامطلوبی قرار داده،کارنامه‌ای که حالا سیف را در شرایطی قرار داده که از ادغام سخن بگوید.